خرید و واردات کالا از چین

خرید و واردات کالا از چین

فهرست سایت

اخبار روز کشور چین

23 Feb 2020

ایران در مقابله با شدت شیوع کروناویروس از چین چه تجربیاتی خواهد آموخت؟

ایران در مقابله با شدت شیوع کروناویروس از چین چه تجربیاتی خواهد آموخت؟


در ژاپن و کره جنوبی موارد شناسایی شده ابتلاء به کروناویروس به میزان چشمگیری افزایش یافته است. این ویروس در خاورمیانه شیوع یافته و مخصوصاً وضعیت ایران بسیار جدی است، به طوری که ویروس از قم به تهران و گیلان و حتی خارج از کشور سرایت کرده است.

به گزارش رادیو بین المللی چین به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران روز شنبه گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران به ۲۸ نفر و تعداد افراد فوت شده به ۵ نفر رسید.

از سوی دیگر، روز جمعه یک مورد در کانادا و یک مورد در لبنان گزارش شد که گویا هر دو نفر چندی پیش به ایران سفر کرده بودند.

تئودور ادهانوم گِبرِیِسوس مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه در ژنو گفت: وضعیت شیوع بیماری ممکن است به هر جهتی برود، باید در زمان قابل کنترل با کروناویروس جدید مقابله کرد. اگر در چنین زمان حساسی قاطعانه عمل نکنیم، با مسائل جدی روبرو خواهیم شد.

چانگ هوا سفیر چین در ایران روز جمعه در یادداشتی اختصاصی با خبرگزاری تسنیم گفت: «از زمان شیوع این بیماری در چین، دولت و مردم ایران حمایت و کمکهای ارزنده ای به چین ارائه کرده اند. ما این دوستی را به خاطر سپرده ایم و آن را ارج می‌نهیم. شیوع این بیماری در ایران نیز قلب مردم چین را متأثر کرده است و ما هم احساسات مشابهی نسبت به مردم ایران داریم. چین ارتباط و همکاریهای نزدیک خود را با ایران حفظ خواهد کرد؛ همکاری برای پیشگیری از سرایت این بیماری را تقویت و تلاش خواهد کرد به منظور محافظت از سلامت مردم هر دو کشور و صیانت از امنیت سلامت عمومی در دنیا در اسرع وقت بر شیوع این بیماری غلبه کند.»

همین روز گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری گفت چین به دقت اوضاع و تحولات مرتبط با کروناویروس 2019 در ایران را رصد می کند. وی درگذشت بیماران ایرانی را تسلیت گفت و اظهار کرد: در مقابله با این بیماری، چین قاطعانه در کنار ایران ایستاده است.

از زمان قرنطینه شهر وو هان در 23 ژانویه تا کنون مبارزه با کروناویروس 2019 در چین تقریبا یک ماه طول کشیده است. چین جدیترین و کاملترین اقدامات را اتخاذ کرده و اکنون در این نبرد به ثمرات آشکاری دست یافته است. موارد افزوده شده در سراسر کشور از اوج آن که 15152 مورد در 23 بهمن بود، به کمتر از 400 مورد در روز جمعه کاهش یافته است، موارد مشکوک به سرعت پاک شده، موارد درمان شده به میزان بالایی افزایش یافته و در سه روز متوالی از موارد تازه شناسایی شده ابتلاء بیشتر شده است. روز جمعه در 18 استان و شهر تابع مرکز شناسایی مورد ابتلاء جدید گزارش نشد.

چین منافع کوتاه مدت را فدا کرد، با بهای عظیمی به طور همه جانبه جنگ ضد کروناویروس برپا کرد و این اقدام برای مهار شیوع آن در کشورهای دیگر زمان ارزشمندی خرید. حالا ایران چه درسهایی می تواند در این زمینه از اقدامات چین بگیرد؟

در وو هان و مناطق دیگر استان هو بی که با وضعیت جدی روبروست، شدیدترین اقدامات مانند قرنطینه کامل شهر اجرا شده است. بیش از 30 هزار کارمند دولتی به واحدهای مسکونی رفته و تحقیقات خانه به خانه را آغاز کرده اند تا هیچ خانواده و فردی از قلم نیفتد. سازوکار امدادرسانی استانها و شهرهای دیگر به مناطق مختلف استان هو بی تاسیس شد. بدین ترتیب با تمرکز نیرو و منابع مرغوب سراسر کشور، کمکهای هدفمند به استان هو بی سرازیر شده است. این اقدامات پشتیبانی نیرومندی برای کسب پیروزی در این نبرد فراهم کرده است.

پس از آغاز نبرد علیه کروناویروس 2019، کارمندان دولتی به خصوص اعضای حزب کمونیست چین در سطوح مختلف فوراً بسیج شدند. آنان در این نبرد نقش پیشگام و الگو را ایفا کرده اند. مردم خودآگاهانه در خانه مانده اند و تا حد امکان بیرون نمی روند، گاهی که به اجبار بیرون می روند، حتما ماسک می زنند و در همه جا دمای بدنشان اندازه گرفته می شود. آموزش دانستنیهای پیشگیری و ضد عفونی در محلهای زیادی تعمیم پیدا کرده است.

زمان کلیدی نبرد علیه کروناویروس مصادف با عید بهار در چین بود که بزرگترین جابجایی بشر در جهان صورت می گیرد؛ اما مردم به فراخوان دولت پاسخ دادند و دید و بازدید و گردهماییهای بزرگ خانوادگی را لغو کردند و به جای آن به شیوه های دیگر مانند تماسهای تلفنی و اینترنتی و ویچتی سال نو را به یکدیگر تبریک گفتند. بعد از تعطیلات عید بهار، شرکتها و ادارات دولتی معمولاً شیوه کار در خانه و دورکاری را به اجرا گذاشتند تا حتی الامکان از احتمال آلودگی و ارتباط انسانی کاسته شود.

جمعه روز انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران بود. در مکانهای رأی گیری افراد زیادی بودند، اما فقط تعداد کمی از آنان ماسک زده بودند. این پدیده نگران کننده است و نشان می دهد که مردم ایران هنوز واقعاً با خطرات انتقال این ویروس آگاه نشده اند؛ دولت ایران باید تبلیغات در این زمینه را تقویت بخشد. برعکس، اگر به خبرنگاران چینی نگاه کنیم، تک تک آنان اقدامات مراقبتی جدی را رعایت می کنند.

در زمان شیوع کروناویروس شایعات مختلفی به وجود آمد که احتمالا برای مردم ناراحت کننده هم بود. شایعات نادرست خطرناکتر از خود ویروس است که باید به دقت مهار شود. به منظور نابودی این ویروس، بخشهای معتبر دولتی باید مسؤولیت پذیرتر باشند و اخبار و پیامهای حقیقی را به موقع منتشر کنند. مقامات ناکارآمد و تنبل باید هر چه زودتر برکنار شوند؛ مردم باید هوشیار باشند؛ اخبار کاذب جعل نکنند تا مورد سوء استفاده دشمنان و بیگانگان واقع نشود.

کروناویروس چندان دور نیست و در کنار ما پنهان شده است؛ در این زمان ما انسانها که در کنار هم نفس می کشیم و سرنوشت مشترکی داریم، در برابر حوادث بهداشتی فوری و ناگهانی، هیچ کدام استثناء نیستیم. امیدواریم محافل مختلف ایران با دقت به این امر اهمیت دهند و به اتفاق مردم چین در این نبرد سخت هر چه زودتر به پیروزی نهایی برسند.

21 Feb 2020

چین در مقابله با کروناویروس جدید در کنار ایران می ایستد

چین در مقابله با کروناویروس جدید در کنار ایران می ایستد
گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه 2 اسفند/ حوت، 21 فوریه گفت که چین به مسأله شیوع کروناویروس جدید در ایران بسیار توجه می کند و در مقابله با آن قاطعانه در کنار ایران می‌ایستد.

طبق گزارشها، وزارت بهداشت ایران تا کنون شناسایی 5 مورد ابتلا به کروناویروس 2019 را در این کشور تایید کرده است که دو تن از آنها جان خود را از دست داده اند. گنگ شوانگ همین روز در کنفرانس مطبوعاتی آنلاین با بستگان قربانیان ابراز همدردی کرد.

این سخنگو خاطر نشان کرد که دولت و مردم ایران در مقابله چین با کروناویروس جدید حمایتها و کمکهای گرانبهایی فراهم کردند و وزیر خارجه ایران نخستین وزیر خارجه کشورهای جهان بود که حمایت آشکار را از چین اعلام کرد. چین مایل است تبادل و همکاری را با ایران تقویت کند تا هر چه زودتر پیروزی در مقابله با ویروس به دست آید و مشترکأ از سلامت مردم دو کشور و امنیت بهداشت عمومی جهان حراست کنیم.
21 Feb 2020

کمیته ملی بهداشت و سلامت چین: پنج مسیر فنی برای ساخت واکسن کووید 19 به طور همزمان پیش می رود زنگ یی شین، معاون رییس کمیته ملی بهداشت و سلامت چین جمعه 2 اسفند (21 فوریه) در نشست خبری ساز و کار پیشگیری و کنترل مشترک شورای دولتی چین، پنج مسیر فنی برای کشف و ساخت واکسن را معرفی کرد که در زودترین زمان ماه آوریل یا مه، بخشی از واکسن ها وارد مرحله آزمایش بالینی می شود.زنگ یی شین تشریح کرد: "اکنون بخش هایی از این پروژه ها وارد مرحله آزمایش بر روی حیوانات شده است. با یک مثال زنده برای همگان توضیح می دهم، اگر کشف واکسن ها را به ساخت یک ساختمان تشبیه کنیم، پیشرفت کنونی ما این است که پایه این ساختمان را محکم بنا کرده ایم و بدنه ساختمان نیز به بالای سطح زمین رسیده است. در حال حاضر، ما با بیشترین سرعت طبقه به طبقه این ساختمان را می سازیم و سپس وارد مرحله زیباسازی می شویم."این مقام چینی در ادامه افزود: در صورت لزوم، می توان طبق قوانین مربوط ملی چین، استفاده اضطراری از واکسن را آغاز کرده و همچنین مراحل بررسی و اورژانسی را هم شروع کنیم.
21 Feb 2020

سازمان بهداشت جهانی: طی سه هفته تحقیقات آزمایشات بالینی درباره دو راه مهم درمان بیماری کروناویروس به نتایج اولیه خواهد رسید 
 
تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان بهداشت جهانی 20 فوریه (یکم اسفند) خبر داد: طی سه هفته تحقیقات بالینی درباره دو راه مهم درمان بیماری کروناویروس به نتایج اولیه خواهد رسید. وی همچنین تایید کرد، کارشناسان اعزامی این سازمان به چین شامل اعضای آمریکایی نیز می شود.
 
تدروس آدهانوم همین روز در نشست خبری سازمان در ژنو اظهار کرد، این سازمان دو نوع داروی لوپیناویر+ریتوناویر ضد ایدز و رمدسیویر را به عنوان دو راه مهم برای درمان کروناویروس تعیین کرده و در انتظار نتیجه تحقیقات بالینی این دو نوع دارو است.
 
تحقیقات بالینی این دو نوع دارو در شهر ووهان در جریان است.
 
مدیرکل سازمان بهداشت جهانی افزود: گروهی از کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در چین به اتفاق کارشناسان چینی برای یافتن راه حل های برخی مسایل مشغول کار هستند. او خبر داد، این گروه از کارشناسان اعضای رشته های همه گیرشناسی، ویروس شناسی، مدیریت کاربرد بالینی، کنترل شیوع بیماری همه گیر و بهداشت عمومی را شامل می شود.
21 Feb 2020

ساعت 5 و 7 دقیقه روز 20 فوریه/ اول اسفند در مرکز پرتاب ماهواره واقع در شهر شی چانگ چین چهار ماهواره آزمایش فنی با یک موشک مدل «LM-2-D» به فضا پرتاب و ماهواره ها نیز وارد مدارهای پیش فرض شده است.
این ماهواره ها عمدتا برای آزمایش فناوری های جدید رصد کره زمین پرتاب شده است.
20 Feb 2020

شیوع کروناویروس 2019 در چین، باعث شده رفتار و مراعات بهداشتی مردم
حتی در بعضی کارهای روزمره ساده هم تغییر کند
هدف از این کارها رساندن تماس با اشیاء مورد استفاده همگانی به حداقل است
با توجه به اینکه شیوع کروناویروس 2019 یک مشکل جهانیست
اینها مواردیست که مردم چین هم خود رعایت می کنند هم به دیگران توصیه میکنند
20 Feb 2020

چین ضمن رعایت اصول پیشگیری و کنترل کروناویروس جدید، اجرای برخی از پروژه های مهم و بزرگ ملی را احیاء کرده است. بدین ترتیب روز چهارشنبه 30 بهمن/ دلو، 19 فوریه احداث بخش میانه خط شرقی لوله انتقال گاز چین و روسیه از سر گرفته شده است.

خطوط انتقال گاز طبیعی چین و روسیه یکی از چهار کانال بزرگ انتقال انرژی چین است و مسافت آن به 5111 کیلومتر می رسد. این خطوط به سه بخش شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم می شود. بخش شمالی در پایان سال گذاشته میلادی راه اندازی شده است.

19 Feb 2020

این ربات پخت پلو گوشت می تواند بیست و چهار ساعت روز آشپزی کند و خسته نشود. این ربات آشپز هر 15 دقیقه 36 ظرف پلوی مخصوص آماده می کند. پزشکان و پرستارانی که در بیمارستانها مشغول امور معاینه و مراقبت و درمان مبتلایان به کروناویروس جدید هستند، هر لحظه که بخواهند، می توانند به این «آشپز همیشه حاضر» سفارش بدهند.
19 Feb 2020

رسلینی: در شرایطی که وو هان تحت فشار است، سفر ما مناسب نبود

 

اعضای گروه بین المللی کارشناسان سازمان بهداشت جهان آخر هفته گذشته به چین رسیدند، اما برنامه سفر آنان شامل وو هان نبود، چرا؟

نیکلاس رسلینی در گفتگو با سی جی ‌تی ان گفت: در حال حاضر، زمینه های مختلف از جمله نظام بهداشتی شهر وو هان زیر فشار سنگین است و دچار کمبود کالا، تجهیزات و منابع و پرسنل است. در این شرایط الآن بهترین فرصت برای بازرسی از این شهر نبود.

وی گفت: تمام توجه ها باید به فراهم کردن امکان حراست و خدمات پزشکی ای که مردم وو هان نیاز فوری دارند، متمرکز شود؛ و افزود: امیدوارم در آینده فرصت داشته باشیم به وو هان برویم و وضعیت آن شهر را هم بررسی کنیم. رسلینی به عنوان هماهنگ کننده نهاد سازمان ملل متحد در چین، به شرح وضعیت فعالیتی که مسؤول گروه کارشناسان سازمان بهداشت جهان ارائه کرد، گوش داد.

او در گفتگوی ویژه همچنین اشاره کرد که سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد در چین واکنش سریعی در این رویداد نشان داد و برای خرید کالا و تجهیزات مورد نیاز به همه کشورهای جهان مراجعه کرده است. در حال حاضر کالا و منابع پزشکی گوناگونی برای چین فراهم شده است و در همین وقتی که گفتگو می کنیم، کالاهای پزشکی زیادی در راه چین است.

19 Feb 2020

پس از شیوع ویروس کرونای جدید ، مردم سراسر جهان به اشکال گوناگون حمایت خود را از چین اعلام کردند. 

شهرداری تهران شامگاه سه شنبه به نمایندگی از مردم ایران و به ویژه شهروندان تهران با اکران تصاویری بر برج آزادی پیام همدردی ملت ایران با ملت چین را در مبارزه با چالش ویروس کرونا به دنیا مخابره کرد. 


مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی نیز گفت که کره جنوبی و چین همسایگان خوب و دوستان نزدیک یکدیگر هستند و کمک به همسایه درست مانند این است که به خودمان کمک میکنیم. 


دختری در ژا پن برای مردم ووهان ماسک جمع میکند، 


یک پیانیست بلژیکی در حمایت از مردم ووهان ترانه ای خلق کرد که میگوید شب می‌گذرد و بار دیگر در ووهان سپیده سر خواهد زد....... 


سفرای بسیاری از کشورها با انتشار پیامهای ویدیویی حمایت خود از مردم چین و شهر ووهان را بیان کردند. 


محمد کشاورز زاده سفیر ایران در چین نیز با انتشار پیامی گفت که اطمینان دارد ملت چین با تاریخ تمدن 5000 ساله میتواند بر این بیماری غلبه کند. 


سفیر روسیه برای مردم چین آرزوی صحت و سلامتی کرد. سفیر آلمان در چین گفت که در این روزگار سخت قلبهای مردم آلمان و چین با یکدیگر پیوند خورده است. سفیر کوبا در چین گفت دوستان چینی ما تنها نیستند و کوبا در کنار مردم چین ایستاده است. سفیر برزیل در چین گفت مردم چین تا امروز در برابر چالشهای بسیاری قرار گرفته اند و در نهایت بر همه آنها پیروز شده اند، برزیل به چین به پیروزی چین بر این چالش نیز اطمینان کامل دارد. سفیر فرانسه در چین اظهار داشت عشق و دوستی به هنگام سختی خود را نشان میدهد، فرانسه همیشه در کنار مردم چین ایستاده است. هماهنگ کننده سازمان ملل در چین نیز اظهار داشت همه اعضای جامعه جهانی حامی چین هستند. چین قوی باش! 


کره زمین تنها خانه همه ما انسانها است و مردم کشورهای مختلف باید در این خانه کنار هم زندگی کنند. ایده شکل دادن به یک جامعه بشری با سرنوشت مشترک چند سالی است که توسط شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری خلق چین مطرح شده و علاوه بر مورد استقبال قرار گرفتن از سوی بسیاری از کشورهای جهان، در برخی قطعنامه های سازمان ملل نیز ذکر شده است. 


در حال حاضر که مردم چین با تمام نیرو در حال مبارزه با شیوع کووید19 هستند، پشتیبانی و کمک‌های صادقانه و صمیمانه جامعه جهانی نشانهای روحیه جامعه بشری با سرنوشت مشترک است. 


در عصر جهانی شدن، بروز بحران در یک کشور ممکن است از راههای مختلف به دیگر کشورها نیز گسترش پیدا کند و تبدیل به تهدیدی برای سراسر جهان شود. با وجود آنکه در حال حاضر شیوع ویروس کرونای جدید چین را بیشتر از هر کشور دیگری در جهان درگیر خود کرده اما این بیماری تهدیدی برای همه انسانها به شمار می رود. پس از شیوع کووید19، چین با تمام نیرو، جدیترین و کاملترین اقدامات را برای پیشگیری و مهار آن به کار بسته و با استفاده بی دریغ از تمام منابع، امکانات و نیروی انسانی خود تلاش کرده تا از شیوع آن در دیگر نقاط جهان جلوگیری کند. در حال حاضر مقابله با شیوع این بیماری نه تنها اولویت بلکه وظیفه جهانی چین است و البته همه ما به خوبی میدانیم که پیروزی چین بر کووید19 نیز در واقع پیروزی برای همه کشورهای جهان به شمار می رود. 


رئیس جمهور شی با اشاره به همین موضوع گفته است: چین ضمن پایبندی بر ایده ایجاد یک جامعه بشری با سرنوشت مشترک، همواره حفظ امنیت جانی و سلامت انسانها را وظیفه اصلی خود میداند و مسئولیت خود در قبال بهداشت عمومی را به خوبی انجام میدهد. 


«ما با تلاش گسترده توانسته ایم به طور مؤثر جلوی شیوع این بیماری در جهان را بگیریم. چین همچنان با رویکردی باز و شفاف با کشورهای مختلف جهان همکاری خواهد کرد. بیشک با حمایت و کمک‌های دوستان ما در سراسر جهان، چین در این نبرد ویژه پیروز خواهد شد. 


جامعه جهانی در برابر این بحران شبیه به یک کشتی است که تنها میتواند رو به جلو حرکت کند و در گذر زمان بر مشکلات پیروز شود. اگر جهان خوب باشد چین نیز خوب خواهد بود و اگر چین خوب باشد، جهان نیز خوب میشود..

18 Feb 2020

اوایل ماه فوریه به دلیل قطع عرضه قطعات چین به دلیل شیوع بیماری کروناویروس 2019 خودروهای هیوندای کره جنوبی ناچار شد خط تولید خود را متوقف کند.
در 17 فوریه به دنبال از سر گرفته شدن تولیدات شرکتهای قطعه سازی در چین با همکاری دولتهای دو کشور چین و کره جنوبی، خودروساز هیوندای تصمیم گرفت تولیدات اکثر خط تولید خود را دوباره شروع کند.
این دو خبر نشانگر جایگاه مهم چین در زنجیره صنایع جهانیست. در نتیجه مثبت کارهای پیشگیری و مهار شیوع بیماری، از سرگرفته شدن فعالیت شرکتهای چینی نه تنها برای این کشور بلکه برای حفظ فعالیت باثبات زنجیره صنایع جهان و حراست از منافع مشترک جهان مفید است.
گزارش پژوهشگاه جهانی مکنزی در سال 2019 به نتیجه رسیده است که اتکای چین به اقتصاد جهان نسبتاً کاهش یافته است، ولی اتکاء جهان به اقتصاد چین نسبتاً افزایش یافته است. حقایق و ارقام نیز نشان می دهد که برتری زنجیره عرضه چین به عنوان تنها کشور دارای کلیه انواع صنایع در جهان چشمگیر است. به ویژه زنجیره صنایع جهان در زمینه هایی مانند قطعات فناوری برتر و نساجی بسیار به چین متکی است.
همانطور که یک مسؤول گروه مارک مدیا، تولید کننده لوازم برقی خانگی چین می گوید: با فعالیت مجدد ماشین ناحیه دلتای رود جو جیانگ، زنجیره صنایع جهانی نیز ثبات پیدا کرده است.
به عنوان مثال شرکت اپل در سراسر جهان 800 کارخانه عرضه دارد که از میان آنها حدوداً نیمی در چین هستند. اکثر محصولات آن از جمله آیفون در چین تولید می شود. شرکت اپل در بیانیه ای در 28 بهمن نوشت تولیدات کلیه شرکای همکار تولید آیفون در چین از سر گرفته شده است. به دلیل تأثیر شیوع بیماری کروناویروس جدید، شرکت اپل پیش بینی می کند که عرضه آیفون در سراسر جهان دچار کمبود شود، اما این شرکت اعلام کرد که این تأثیر موقت خواهد بود.

رابرت مرتن برنده جایزه نوبل اقتصاد و پرفسور دانشگاه ام آی تی چندی پیش در نامه ای سرگشاده به مردم چین گفت: ما نسبت به روند مطلوب اقتصاد چین در طولانی مدت خوشبین هستیم و نیز اطمینان داریم چین پس از پیروزی در مقابله با کروناویروس جدید نیرومندتر خواهد شد.
18 Feb 2020

سفارش آنلاین و تحویل ویژه غذا
 
اخیراً بسیاری از شرکتها در شهر گوانگ جوئو استان گوانگ دونگ در جنوب شرقی چین کار خود را که به خاطر شیوع کروناویروس جدید متوقف شده بود، از سر گرفته اند. در بسیاری ساختمانهای اداری کمدهای هوشمند نگهداری غذا ایجاد شده است. کارمندان می توانند با گوشی و از طریق آنلاین غذا سفارش دهند، سپس کارگر پیک غذا را از رستوران به ساختمان اداری می برد و در این کمد نگهداری می کند. این کمد می تواند به طور خودکار محیط داخلش را ضدعفونی کند و دمای داخلی کمد را در 60 درجه نگه دارد. سفارش دهندگان می توانند خبر رسیدن غذای خود را در گوشی همراه خود دریافت کنند و با استفاده از همان گوشی همراه غذای خود را از کمد بگیرند که در کل روند هیچ تماسی بین سفارش دهنده و پیک ایجاد نمی شود.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7