خرید و واردات کالا از چین

خرید و واردات کالا از چین

فهرست سایت

اخبار روز کشور چین

24 Dec 2020
واکسیناسیون چین
واکسیناسیون چین

 واکسیناسیون 50 میلیون نفری در چین تا اواسط فوریه سال 2021 

چین درصدد واکسیناسیون 50 میلیون نفری تا اواسط فوریه سال 2021 میلادی
روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت چین درصدد است تا اواسط فوریه سال آتی میلادی، 50 میلیون نفر را در برابر کرونا واکسینه کند.
نیویورک تایمز به نقل از یکی از کارشناسان واکسن کرونای چین نوشت این کشور در حال آماده شدن برای واکسیناسیون 50 میلیون نفر تا قبل از تاریخ 15 فوریه سال 2021 میلادی و تعطیلات سال نوی چینی ها و زمانی است که صدها میلیون نفر درصدد مسافرت خواهند بود. 
«تائو لینا» کارشناس واکسیناسیون مستقر در شانگهای و ایمونولوژیست سابق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های این شهر در چین، در یک مصاحبه تلفنی تاکید کرد که کمیسیون بهداشت ملی چین این هدف بلند همتانه را در تاریخ 15 دسامبر/25 آذرماه و طی یک کنفرانس تلفنی با مقامات استانی چین تعیین کرده است. 
آقای تائو در این باره تاکید کرد که 50 میلیون عددی که در این هدف تعیین شده، برآوردی است که بر اساس ارزیابی های اولیه درباره «اهداف جمعیت کلیدی» که اول از همه واکسینه می شوند، صورت گرفته است.
بر اساس اظهارات این کارشناس واکسیناسیون مستقر در شانگهای، مقامات استان های چین در حال حاضر در حال اجرای پروسه شمارش تعداد کل جمعیت مردمی خود هستند.
دولت چین در ماه جاری میلادی اعلام کرد که واکسیناسیون متخصصان بخش مراقبت های بهداشتی، خلبان ها و افرادی که در صنایع واردات غذا فعالیت دارند و افرادی از این قبیل را که در معرض خطر بیشتری در زمینه ابتلا به عفونیت کرونا هستند، در اولویت قرار می دهد.
بر اساس اظهارات مقامات چینی، برخی از واکسن های مهار کننده کرونای ساخته شده توسط این کشور در مسیر گرفتن مجوز قرار دارند؛ بر این اساس، شرکت دولتی «سینوفارم» چین که دو واکسن تولیدی اش مراحل آزمایش های نهایی را پشت سر می گذارند، از سازمان تنظیم مقررات چین درخواست مجوز کرده است؛ مسئولان امارات متحده عربی و بحرین نیز اخیرا بدنبال انجام تحلیل های اولیه و مشخص شدن کارآمدی واکسن های سینوفارم، مجوز استفاده از واکسن کرونای تولیدی شرکت سینوفارم چین را صادر کرده اند.
23 Dec 2020

رد شایعات غرب درباره کار اجباری در استان شینگ جیانگ

با شنیدن صحبت های مردم شین جیانگ، چه کسی دروغ های کار اجباری را باور می کند؟ 

"آیا ما کار می کنیم تا درآمد بیشتری داشته باشیم، مهارت های بیشتری یاد بگیریم و زندگی خود را با دستان خود تغییر دهیم. آیا انجام چنین کارهایی نیاز به اجبار دارد؟  

شیر علی محمد امین از منطقه ختن شین جیانگ روز دوشنبه 21 دسامبر در کنفرانس مطبوعاتی در واکنش به سوالات خبرنگاران درباره کار اجباری در شین جیانگ چنین پاسخ داد: در واقع، تنها مردم محلی حق بیان نظر درباره مسایل شین جیانگ دارند.

در کنفرانس مطبوعاتی همین روز، چهار نفر از شین جیانگ از جمله شیر علی، با خبرنگاران چینی و خارجی دیدار داشتند و با استفاده از تجربیات خود دروغ هایی را که برخی سیاستمداران در ایالات متحده و غرب ساخته اند، برملا کردند.

از آغاز سال جاری میلادی، برخی از نیروهای ضد چین در ایالات متحده و غرب به بحث و گفت و گو در مورد "کار اجباری" در شین جیانگ با بهانه حقوق بشری ادامه داده و با سوء استفاده از این مسایل طرح لایحه تحریم علیه مقامات ارگان ها و شرکت های شین جیانگ را وضع کردند. این اقدام نه تنها با منافع اقتصادی ارتباط دارد، بلکه به این دلیل است که برخی از سیاستمداران آمریکایی عمدا می خواهند از این امر برای تحریک روابط قومی چین و تحریک اعصاب حساس جامعه جهانی استفاده کنند و بدین ترتیب افکار عمومی بین المللی را گمراه کرده و به هدف زشت خود برای سیاه نمایی و جلوگیری از توسعه چین برسند. 

همان طور که همه ما می دانیم، به اصطلاح "کار اجباری" توسط آدریان زنز پژوهشگر آلمانی ضد چین و موسسه سیاست استراتژیک استرالیا و غیره ساخته شده و هیچ مدرک واقعی در این باره وجود ندارد. در ماه مارس سال جاری، وب سایت بی طرف آمریکایی موسوم به "منطقه خاکستری" با انتشار گزارشی طولانی افشا کرد که این دروغ "یک کارزار روابط عمومی برق آسا" است که توسط نیروهای ضدچین در ایالات متحده و استرالیا طراحی شده و هدف آنان سود جویی از جنگ سرد جدید است. 

به این ترتیب، به اصطلاح "کار اجباری" فقط یک جرم" جعلی" ساخته شده توسط برخی از نیروهای ضد چین است که هدف آنان محروم ساختن مردم از تمام گروه های مختلف قومی در شین جیانگ از حق دسترسی به زندگی بهتر از طریق کار و اشتغال است، طوری که شین جیانگ همیشه بسته و عقب مانده بماند و فضایی برای ایجاد هرج و مرج برای آن ها فراهم شود. چه قدر این نیت ها شوم و زشت است!

در حقیقت، ایجاد ثبات در اشتغال زایی و حمایت از معیشت مردم ضمانت های مهمی برای دولت چین به منظور دستیابی به توسعه اقتصادی پایدار است و همچنین امری مهم مربوط به ثبات طولانی مدت شین جیانگ و منافع همه گروه های قومی در این منطقه است. اما وضعیت اشتغال مردم شین جیانگ واقعا چگونه است؟ چین همواره با استفاده از حقایق اظهار نظر می کند.

در سپتامبر و اکتبر سال جاری، چین به ترتیب کتاب سفید "امنیت اشتغال در شین جیانگ" و "گزارش تحقیقات استخدام برای اقلیت های قومی در شین جیانگ" را صادر کرد که از طریق بازدیدهای محلی و تحقیقات عمیق ثابت شد که نه تنها پدیده به اصطلاح "کار اجباری" در شین جیانگ وجود ندارد، بلکه با کمک سیاست های دولت برای پیشبرد شغل یابی و اشتغال افراد از اقلیت های قومی، ویژگی های داوطلبانه، مستقل و آزاد نمایان می شود. براساس آمار، از سال 2014 به این سو، در مجموع 117 هزار نفر از کارگران شین جیانگ در استان های داخلی استخدام شده یا مشغول به کار هستند.

فضیلت تورسون دختر 23 ساله از شین جیانگ در کنفرانس خبری نیز از سرگذشت خود گفت. او تنها یک سال است که برای کار به منطقه آکسو در شین جیانگ رفته و حقوق ماهانه او از بیش از 2000 یوان به بیش از 5000 یوان رسیده است که توانسته با موفقیت زندگی خود و خانواده اش را بهبود بخشد. تورسون گفت: "من از کار و زندگی فعلی خود بسیار راضی هستم و بسیار آزاد و خوشحالم."

سرگذشت آن ها بیانگر وضعیت واقعی هزاران کارگر در شین جیانگ است. در حال حاضر، شین جیانگ در بهترین دوره توسعه در تاریخ خود قرار دارد. با به کارگیری سیاست هایی مانند اشتغال و فقرزدایی، شین جیانگ از فقر مطلق خارج شده است. هر شخصیت که نگاه غیر تبعیض آمیز نسبت به شین جیانگ داشته باشد، با سفر به این منطقه نتیجه گیری درستی خواهد داشت. همان طور که عادل جونوس، عضو کنگره قرقیزستان گفته که: "من اغلب به شین جیانگ می روم و هرگز شاهد کار اجباری در شین جیانگ نبوده ام."

سرگذشت مردم شین جیانگ ثابت کرده است که سیاست های دولت چین جهت مدیریت شین جیانگ به شدت به ثبات و توسعه منطقه ای کمک کرده و به آرزوهای مردم محلی برای داشتن زندگی بهتر پاسخ داده و قابل آزمایش در سراسر جهان است. در واکنش به سیاه نمایی نیروهای ضد چین در غرب، مردم شین جیانگ چنین پاسخ داده اند: هیچ کس نمی تواند حق داشتن یک زندگی خوب را از ما بگیرد."
22 Dec 2020

دعوت از رسانه ها برای بازدید از زندگی اویغورها برای برملا شدن شایعات کشورهای غربی

دعوت از جهانگردان برای آشنایی با یک شین جیانگ واقعی

 مقامات دولت محلی شین جیانگ به منظور نشان دادن یک تصویر واقعی از شین جیانگ و برملا کردن شایعات دروغ درباره این منطقه با نمایندگان بیش از 20 رسانه داخلی و خارجی دیدار کردند.

علیجان عنایت سخنگوی دولت منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ در پاسخ به پرسشی در مورد «اردوگاه بازپروری» در شین جیانگ گفت این حرف یک شایعه است. چنین اردوگاه‌هایی در شین جیانگ وجود ندارد و مراکز آموزش مهارت‌های حرفه‌ای را به هیچ وجه نمی‌توان «اردوگاه بازپروری» نامید. 

وی گفت: مراکز آموزش مهارت‌های حرفه‌ای در شین جیانگ با برنامه «اصلاح اجتماعی» در آمریکا و «اصلاح و جدایی» در انگستان و مراکز مقابله با افراطگرایی در فرانسه هیچ فرقی ندارد و همه این برنامه‌ها از جمله تلاش‌های مفید و شیوه‌‌های فعالانه برای مبارزه با تروریسم و افراطگرایی هستند که با اصول قطعنامه‌های ضد تروریستی سازمان ملل نیز مطابقت دارند.

ابوالحسن تورسون نیاز خطیب مسجد جامع شهر ختن شین جیانگ، در این نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره نصب دوربین در مساجد شین جیانگ گفت: برخی می‌گویند این دوربین‌ها برای نظارت بر مساجد و مسلمانان نصب شده که تنها شایعه‌ای به منظور ایجاد شکاف بین مسلمانان و جمعیت غیرمسلمان است؛ دوربین‌ها برای پیشگیری از فعالیت‌های تروریستی و حفظ امنیت مساجد و پیروان دین اسلام در شین جیانگ نصب شده و یک تدبیر امنیتی است.

شیو گوی شیانگ، معاون رئیس روابط عمومی شین جیانگ در این دیدار ضمن تکذیب ادعای روغین «کار اجباری» در شین جیانگ گفت چهار سال است که هیچ گونه حادثه تروریستی در شین جیانگ رخ نداده و وضعیت امنیت اجتماعی این منطقه همواره رو به بهبود است. او در ادامه افزود درهای شین‌ جیانگ به روی همه جهانیان باز است و از جهانگردان دعوت کرد برای آشنایی با یک شین جیانگ واقعی به این منطقه خودمختار چین سفر کنند.
21 Dec 2020
افزایش چشمگیر مبتلایان روزانه در آمریکا
افزایش چشمگیر مبتلایان روزانه در آمریکا

افزایش چشمگیر مبتلایان جدید کرونا در آمریکا

تعداد موارد روزانه ابتلا به کرونا در آمریکا به بیش از 400 هزار نفر رسید
 
آمارهایی که روز شنبه 29 آذر (19 دسامبر) توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آمریکا منتشر شده نشان می‌دهد که یک روز پیش از آن (28 آذر) تعداد موارد جدید ابتلا به کووید-19 در سراسر آمریکا به بیش از 400 هزار (403 هزار و 359 مورد) نفر رسیده که یک رکورد جدید برای ابتلای روزانه به کرونا در جهان به شمار می‌رود؛ همچنین در همین روز 2 هزار و 756 نفر نیز جان خود را از دست داده‌ا‌ند.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا ایالت تگزاس از روز 28 آذر (18 دسامبر) شروع به اعلام موارد مبتلایان احتمالی به کرونا کرده که تعداد آنها 171 هزار 505 بوده است و همین موضوع باعث شده تعداد موارد مبتلایان روزانه به کرونا در تگزاس به 184 هزار و 748 نفر برسد.

مبتلایان احتمالی به کسانی گفته می‌شود که بیماری آنها از طریق گرفتن آزمایش تأیید نشده اما نشانه‌های بالینی و شواهد مربوط به همه‌گیرشناسی بیماری حاکی از احتمال بسیار بالای بیمار بودن آنان است.

اخیراً یک الگوی پیش‌بینی شیوع کرونا از سوی پژوهشگاه آمار و ارزیابی دانشگاه واشنگتن آمریکا ارائه شده که نشان می‌دهد که تا دهه اول اردیبهشت 1400 (آوریل سال 2021)، تعداد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در میان شهروندان آمریکایی ممکن است به 562 هزار نفر برسد و این یعنی تا آن مدت بیش از 200 هزار آمریکایی دیگر ممکن است به خاطر کرونا جان خود را از دست بدهند.
21 Dec 2020
ویروس جدید کرونا در انگلیس
ویروس جدید کرونا در انگلیس

شیوع یک گونه جهش‌یافته جدید از کرونا در بریتانیا

محدودیت ورود شهروندان بریتانیایی به اروپا در پی شیوع یک گونه جهش‌یافته جدید از کرونا 

در آستانه کریسمس، شیوع سریع یک گونه جهش یافته جدید از ویروس کرونا در مناطقی از بریتانیا نگرانی‌های بسیاری را در پی داشته است. در حال حاضر دولت مشغول بررسی ارتباط میان این گونه جدید و افزایش سریع موارد ابتلا به کرونا در بریتانیا است؛ همچنین تدابیر پیشگیری و کنترل همه‌گیری کرونا را علاوه بر لندن، در مناطق شرق و جنوب شرقی انگلستان از سطح سه به سطح چهار رسانده است.

دولت بریتانیا روز 24 آذر (14 دسامبر) از شیوع یک گونه جهش یافته جدید از ویروس کرونا خبر داد که به آن نام « وی یو آی 2020/12/1 » (VUI-202012/01) داده‌اند. در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر کشندگی بیشتر این ویروس جهش یافته و یا میزان اثربخشی واکسن‌ و داروهای کرونا بر آن در دست نیست و کارشناسان همچنان در حال یافتن راهی برای دست یافتن به این اطلاعات هستند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اروپایی، دولت‌های آلمان، فرانسه، ایرلند، بلژیک، هلند، ایتالیا‌، اتریش‌، لوکزامبورگ و سایر کشورهای اروپایی اعلام کرده‌اند به منظور جلوگیری از گسترش همه‌گیری، برای ورود مسافران بریتانیایی به کشورهای خود محدودیت‌های فوری در نظر گرفته‌اند.
20 Dec 2020

سیاست دشمن تراشی آمریکا

هدف از دشمن تراشی های «پمپئو» چیست؟
درحالیکه فقط یک ماه دیگر از زمان حضور دولت فعلی آمریکا در کاخ سفید باقی مانده است اما جنون رستاخیزی سیاستمداران آمریکایی همچنان ادامه دارد؛ جنونی که در حال تشدید تنش ها در همه جای جهان است.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه تاریخ 18 دسامبر/28 آذرماه خود با شبکه خبری «فاکس نیوز» مدعی شد که روسیه باید در فهرست دشمنان آمریکا قرار بگیرد! درست در همان روز 18 دسامبر بود که وزارت امور خارجه آمریکا از تعطیلی دو کنسولگری باقی مانده خود در روسیه خبر داد؛ روابط آمریکا و روسیه به یک نقطه انجمادی و کمترین سطح ممکن خود سقوط کرده است.

پیش از این مقامات آمریکایی معمولا روسیه را به عنوان مخالف و نه یک دشمن برای خود خطاب کرده بودند؛ واژه «دشمن» در شرایط فعلی به ندرت برای توصیف روابط بین کشورها مورد استفاده قرار می گیرد اما تعجبی ندارد که این واژه از دهان «فسیل زنده جنگ سرد» یعنی پمپئو بیرون آید!

آمریکا امروزه قدرت شماره یک جهان محسوب می شود؛ صادقانه باید گفت که هیچ کشوری نمی خواهد دشمن آمریکا باشد؛ روسیه، چین و کشورهای دیگری مانند ایران، کره شمالی،‌ ونزوئلا و سوریه نمی خواهند دشمن آمریکا باشند!

بنابراین، این سؤال به وجود می آید که چرا از نگاه سیاستمداران آمریکایی، واشنگتن دشمنان زیادی دارد و این دشمنان از کجا آمده اند؟!

پاسخ این سؤال بسیار روشن و واضح است؛ دشمن تراشی نیاز اساسی درگیری های سیاسی داخلی در آمریکا محسوب می شود و یا با هدف خدمت به گروه های صنعتی نظامی در این کشور دشمن تراشی صورت می گیرد!

سند این حرف همه جا پیدا می شود؛ به حملات سایبری اخیر صورت گرفته علیه آمریکا نگاه کنید! پمپئو، روسیه را به حملات سایبری گسترده به تعدادی از آژانس های دولتی آمریکا و نهادهای خصوصی این کشور متهم کرده و مدعی شده است که بسیار واضح است که مسکو در پشت پرده این حملات قرار دارد!

این در حالیست که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اظهارات پمپئو را زیر سؤال می برد و امیدوار است که بتواند چین را مقصر این حملات جلوه دهد! ترامپ هکرهای سایبری در رسانه های خبری جعلی را بسیار خطرناک تر از شرایط واقعی توصیف کرد؛ رسانه های آمریکایی جرات این را ندارند که از احتمال دست داشتن چین در حملات سایبری به آمریکا حرفی بزنند!

پس این سؤال همچنان باقی می ماند که چه کسی این حملات سایبری علیه آمریکا را به راه انداخته است؛ مقیاس این حملات تا چه اندازه بوده است و تا چه اندازه خسارت به بار آورده اند؟!

تعجب برانگیز است که در این رابطه، رییس جمهور آمریکا وزیر امور خارجه اش به خوبی در این زمینه ارتباط برقرار نکرده اند و نهایتا دیدگاه های مختلفی درباره این حملات پدیدار شده است؛ با این حال این روند همچنین نشان می دهد که هیچ حقیقت و یا مدرکی در رابطه با این حملات وجود ندارد و حقیقتا هیچ مدرکی هم لازم نیست چرا که اینکه آمریکا بگوید کدام کشور مسئول این حملات است کاملا بستگی به این موضوع دارد که کدام کشور در شرایط فعلی مناسب تر است که هدف اتهام واشنگتن قرار گیرد!

از نگاه سیاستمداران آمریکایی، مادامی که آنها قدرت تخریب آمریکا را دارند بنابراین همه دشمن آمریکا هستند! اگر چنین باشد، در این صورت، دولت فعلی آمریکا را می توان بزرگ ترین دشمن مردم آمریکا در تاریخ این کشور تلقی کرد آن هم بر اساس تلفات بی شماری که دولت واشنگتن بین آمریکایی ها رقم زده است.

اپیدمی فعلی کرونا در آمریکا از کنترل خارج شده و آمار تلفات ناشی از ابتلا به بیماری کووید-19 در این کشور نزدیک به 320 هزار نفر است؛ این میزان تلفات کرونایی در آمریکا مدت هاست که از میزان تلفات ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم نیز فراتر رفته است!

تقریبا این روزها، هر روزش شبیه 9 سپتامبر سال 2001 میلادی در آمریکاست؛ چنین تراژدی و فاجعه ای در زمان تصدی دولت فعلی ترامپ در آمریکا رخ داده است؛ آیا پمپئو به عنوان یکی از اعضای کلیدی کابینه در آمریکا، نباید احساس گناه کند و مسئولیت قانونی لازم در این رابطه را بر عهده بگیرد؟!

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال که روسیه را دشمن آمریکا خطاب می کند، حمله به چین را نیز فراموش نمی کند و مدعی است که چین مهم ترین تهدید خارجی برای آمریکا محسوب می شود؛ پمپئو در مصاحبه ای با روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» نیز در توصیف روابط فعلی بین چین و آمریکا ادعا کرد که مقصر وضعیت فعلی این روابط، چین است؛‌ پمپئو در این مصاحبه صراحتا تاکید کرد که اینکه چین متفاوت تر و بسیار قدرتمندتر از آمریکا شده است، آمریکا را مجبور به مقابله با پکن می کند!

آدم زورگو و قلدر همواره خودش را یک قربانی جلوه می دهد و باید گفت که مهارت پمپئو در معکوس جلوه دادن این وضعیت و سیاهنمایی واقعا حیرت انگیز است!

در چین اصطلاحی وجود دارد که می گوید: «همه بی گناهند و کسی مجرم است که گنجینه ای داشته باشد» (یعنی پیشرفت کسی جرم اوست)؛ یک ضرب المثل قدیمی فارسی نیز وجود دارد که می گوید: « زور که آمد، حساب برخاست» ( یعنی هر جا قدرت و زور باشد، از عدالت خبری نیست و زور و قلدری حق را پایمال می کند).

این دو جمله برای توصیف سیاستمداران آمریکایی مناسب است؛ سیاستمدارانی که حقیقت را می بینند اما کورکورانه حرف می زنند!

در روابط بین المللی تحت هدایت دولت آمریکا در جهان امروز، وقتی کشورها پیشرفت می کنند دیگر هیچ رفتار مؤدبانه ای از سوی آمریکا دیده نمی شود و صرفا درگیری بر سر منافع شروع می شود.

ادعای آمریکا علیه روسیه چیزی نیست جز اینکه واشنگتن، مسکو را یک مانع در مسیر ارتقاء هژمونی خود می بیند؛ آمریکا همواره چین را از هر راهی که توانسته، مهار کرده است و علت این نیز چیزی نیست جز اینکه واشنگتن توسعه و پیشرفت پکن را تهدید تلقی می کند!

حقیقت این است که در نگاه جهان، این سیاستمداران خود رای و سلطه جوی آمریکایی هستند که بزرگ ترین تهدید برای صلح جهان محسوب می شوند.
19 Dec 2020
سازمان فضایی چین
سازمان فضایی چین

برنامه های فضایی چین

چین در آستانه اعزام چهار فضاپیمای سرنشین دار به فضا 
خبرگزاری «شین هوا» با استناد به اظهارات «وو یانهوا» (Wu Yanhua) معاون رئیس سازمان ملی فضایی چین نوشت این کشور درصدد اعزام چهار سفینه سرنشین دار به فضا در راستای اجرای بخشی از برنامه ساخت ایستگاه فضایی اش در طول دو سال آینده است.
«وو» روز گذشته (پنج شنبه 17 دسامبر/27 آذرماه) با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی با محور ماموریت ماه نورد «چانگ ئه 5» چین گفت که مجموعا 11 ماموریت برای ساخت ایستگاه فضایی چین در طول دو سال آینده برنامه ریزی شده است که این ماموریت ها شامل ساخت ماژول اصلی که طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است نیمه اول سال آتی میلادی راه اندازی شود و همچنین ساخت دو کپسول آزمایشگاهی و چهار سفینه سرنشین دار و چهار سفینه باری می شود.
بر اساس این خبر، تجهیزات علمی درون مداری زیادی باید به ایستگاه فضایی چین انتقال داده شوند.
آژانس فضایی سرنشین دار چین در ماه اکتبر سال جاری میلادی اعلام کرد که برنامه فضایی سرنشین دار این کشور بدنبال انتخاب گروه جدیدی از 18 فضانورد ذخیره، وارد مرحله آماده سازی ماموریت شده است.
این خبر در شرایطی منتشر می شود که کاوشگر چانگ ئه 5 چین حامل نمونه های خاک و سنگ کره ماه، روز گذشته برابر با 17 دسامبر/27 آذرماه بعد از انجام موفقیت آمیز ماموریت فضایی خود، در مکان مقرر خود در منطقه مغولستان داخلی در شمال چین فرود آمد.
18 Dec 2020

درخت دروغهای غرب علیه چین

استناد به حقایق و مستندات؛ بهترین راه قطع زنجیره دروغگویی غرب علیه شین جیانگ
اخیرا بدنبال اقدامات تحریک آمیز برخی نیروهای ضد چینی در غرب، مجددا دروغ هایی درباره شین جیانگ مطرح شده است؛ مرکز سیاست گذاری جهانی که یک اندیشکده آمریکایی محسوب می شود، در تاریخ 15 دسامبر/25 آذرماه، گزارشی منتشر کرد و در آن به دروغ مدعی شد که بیش از 500 هزار نفر از اویغورهای شین جیانگ برای برداشت پنبه تحت فشار و جبر قرار گرفته اند.
پارلمان اروپا نیز در تاریخ 17 دسامبر/27 آذرماه قطعنامه ای را علیه آنچه رویکرد دولت چین در به کارگیری اجباری اقلیت های قومی و از جمله اویغورهای شین جیانگ مدعی شد، به تصویب رساند.
حقیقت این است که آنچه به اصطلاح «کار اجباری» توصیف می شود، کاملا اشتباه و دروغی است که برخی عناصر ضد چینی و تاجران این دروغ ها سر هم می کنند؛ این عناصر ضد چین تعمدا در تلاشند تا تلاش های دولت چین برای کمک به مردم گروه های قومی شین جیانگ و فراهم کردن فرصت های شغلی پایدار برای آنها را با نام «کار اجباری» زیر سوال ببرند تا چین را بی اعتبار کنند و مانع از پیشرفت چین شوند.
این در حالیست که چین در طول ماه های اخیر اسنادی مانند «کار و امنیت شغلی در شین جیانگ» و «کار و گزارش بررسی شغلی اقلیت های قومی در شین جیانگ» را منتشر کرده است؛ مقامات چین در این مستندات خود از داده های مفصل و پرونده های جدید و بازدیدهای محلی برای معرفی اقلیت های قومی در شین جیانگ با جزئیات کامل استفاده کرده اند.
حقایق مربوط به «کار داوطلبانه» و «کار شایسته» به خوبی مشخص می کند که سیاست اشتغال زایی شین جیانگ کاملا با احترام به تمایل کارگران برای کار و تضمین حقوق اساسی آنها مطابق با قانون اساسی پیش می رود تا به مردم این منطقه برای داشتن یک زندگی بهتر کمک شود.
با این وجود، برای آن دسته از کسانی که مخالف چین هستند، حقایق اصلا اهمیتی ندارد و دروغگویی از نگاه آنها یک وظیفه مهم محسوب می شود.
برای مثال به گزارش اخیر اندیشکده آمریکایی مرکز سیاست گذاری جهانی نگاهی بیندازید که از سوی شهروندی آلمانی به نام آدریان زنز که خود را چینشناس معرفی می کند، طراحی شده است؛ اگرچه برخی رسانه های غربی از این فرد به عنوان یک کارشناس معتبر و توانا در مسائل شین جیانگ نام می برند، اما هویت واقعی او این است که این فرد یک نیروی ضد چینی تحت حمایت آژانس های اطلاعاتی آمریکا است.
این فرد آلمانی پیاده نظام نیروهای ضد چینی در غرب محسوب می شود و دروغ های ساختگی او درباره شین جیانگ مکررا با ارائه حقایق و مستندات رد شده اند؛ با این اوصاف، چطور می توان گزارش اخیر او را که یکی دیگر از اقدامات تحقیرآمیز او محسوب می شود، درست و حقیقی قلمداد کرد؟!
می توان شاهد بود که در میان جار و جنجالی که درباره به اصطلاح کار اجباری در شین جیانگ به راه افتاده است، زنجیره ای از بدگویی و بی اعتبارسازی شین جیانگ از سوی غرب دیده می شود؛‌ در این زنجیره، ابتدا اندیشکده های بی پروای غرب و به اصطلاح کارشناسان آنها شروع به انتشار گزارش های دروغ می کنند و در مرحله بعد نیز برخی رسانه های غربی از رویکرد این اندیشکده ها و کارشناسان پیروی و شروع به جارو جنجال می کنند؛ مرحله بعدی نیز این است که برخی سیاستمداران ضد چینی شروع به تهدید و حتی تحریم چین می کنند.
این سیستم در طول سال های اخیر، مکررا مورد استفاده قرار گرفته است و کاملا بدیهی است که بزرگ ترین فشار پشت این سیستم از جانب کدام کشورها اعمال می شود!
به وضوح دیده شده است که همزمان با پایان دوره دولت فعلی در آمریکا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه این کشور و سایر سیاستمداران آمریکایی با عصبانیت در حال سرکوب چین هستند و به اجرای سیاست های ضد چین اصرار دارند تا آنچه به اصطلاح میراث سیاسی دولت خود می نامند را تحکیم کنند؛ به همین دلیل است که بار دیگر پیرامون شین جیانگ جار و جنجال به راه انداخته اند هر چند که تکرار هزار باره یک دروغ باز هم یک دروغ محسوب می شود!
اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان نسبت به سیاست های دولت چین در زمینه حاکمیت شین جیانگ و بهبود شرایط حقوق بشری در این منطقه، دیدگاهی مثبت و حس همبستگی دارند؛ در جریان چهل و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در سپتامبر سال 2020 میلادی بود که نمایندگان بسیاری از کشورهای جهان از اقدامات چین در شین جیانگ و از بین بردن مؤثر زمینه های رشد تروریسم در این منطقه قدردانی کردند.
اهمیتی ندارد که برخی از نیروهای ضد چین در غرب شبیه یک هیولا رفتار می کنند چرا که این نیروها اول آخر نمی توانند حقایقی مبنی بر اینکه شین جیانگ به مسیر خود برای تبدیل شدن به منطقه ای پایدار، مرفه و در حال توسعه ادامه خواهد دارد را از بین ببرند.
تمام اقدامات حقیرانه این نیروهای ضد چینی در جهت بی اعتبار کردن شین جیانگ نهایتا هیچ ثمری در پی نخواهند داشت و هر گونه اقدام مبتنی بر مسائل مرتبط با شین جیانگ جهت دستکاری های سیاسی و دخالت در امور داخلی چین، قطعا ناکام باقی خواهد ماند.
17 Dec 2020
برنامه فضایی چین
برنامه فضایی چین

موفقیت فضایی چین؛ نماد عینی ناکارآمدی سیاست های جداسازی آمریکا از پکن 

موفقیت فضایی چین؛ نماد عینی ناکارآمدی سیاست های جداسازی آمریکا از پکن

مجله «دیپلمات» در گزارشی با تاکید بر اینکه دولت واشنگتن مدت های طولانی پکن را از همکاری در عرصه های فضایی دور نگه داشت اما این امر منجر به توقف چین در پیشرفت های چشمگیر فضایی نشد، نوشت برنامه فضایی چین نشان می دهد که جدایی از چین آن نتیجه ای که آمریکا به آن امیدوار است را در پی نخواهد داشت.

این مجله با اشاره به ماموریت موفقیت آمیز اخیر چین در فضا و تکمیل ماموریت ماه نورد این کشور در جمع آوری و بازگرداندن نمونه های سنگ و خاک کره ماه به زمین، نوشته است که این ماموریت صرفا اولین برنامه فضایی بلند پروازانه چین بوده و اگرچه فضانوردان آمریکایی در سال 1969 میلادی به ماه رفتند، اما با این حال، چین 50 سال از آمریکا در عرصه رقابت های فضایی عقب نیست!

چین در سال 2019 میلادی 33 پرتاب موفقیت آمیز مداری را نهایی کرد در حالیکه تعداد این پرتاب ها که در سال گذشته در آمریکا انجام شد، 20 عدد بوده است؛ چین درصدد است در سال آتی میلادی واحد اصلی ایستگاه فضایی مدولار خود راه اندازی کند و تا سال 2022 10 ماموریت این ایستگاه را نهایی سازد؛ چین در عین حال درصدد است تا به اکتشافات مریخ بپردازد و یک ژنراتور غول پیکر انرژی خورشیدی مستقر در فضا داشته باشد.

باید گفت که پیشرفت های فضایی چین علیرغم جداسازی کامل توسط آمریکا محقق شده اند؛ بر خلاف همکاری های موفقیت آمیز ناسا با روسیه، این آژانس آمریکایی از همکاری با چین دوری کرده است. 

ماموریت های فضایی مشترک بین آمریکا و شوروی از سال 1975 میلادی آغاز شد آن هم در شرایطی که این دو کشور دشمن یکدیگر در دوران جنگ سرد تلقی می شدند؛ تاسیس ایستگاه فضایی بین المللی «ISS» که اوج همکاری روسیه و آمریکا بود در سال 1984 میلادی پیشنهاد شد و در سال 2000 میلادی نیز به بهره برداری رسید اما آمریکا همچنان چین را از مشارکت در این برنامه دور نگه داشت.

کنگره آمریکا در سال 2011 میلادی با تصویب یک قانون، هرگونه همکاری بین ناسا با هر گونه نهاد چینی را ممنوع کرد و حتی تا آنجا پیش رفت که از ورود بازدیدکنندگان چینی به تاسیسات ناسا نیز جلوگیری کرد.

به این ترتیب، در هیچ کدام از ماهواره هایی که چین به فضا پرتاب می کند، هیچ قطعه ای تولید شده توسط آمریکا وجود ندارد؛ باید گفت که برنامه فضایی چین بهترین نمونه آزمایش شده برای نتیجه گیری درباره بحث های فعلی آمریکایی ها درباره امتیازات و معایب جدایی از چین است.

آیا با در نظر گرفتن موفقیت های فضایی چین باید گفت که به حداقل رساندن همکاری آمریکا با چین و حذف پکن از فناوری های پیشرفته ایده خوبی است؟ آیا آمریکا می تواند متحدان خود را در این مسیر مجبور به همکاری کند؟ آیا می توان چین را منزوی و پیشرفت آن را مهار کرد؟

پاسخ صحیح به تمامی این سوالات این است که تلاش برای منزوی کردن چین صرفا به انزوای خود آمریکا و از بین رفتن فرصت های همکاری منجر می شود؛ بدیهی است که ناسا نمی تواند چین را روی زمین نگه دارد و مانع از پیشرفت های فضایی پکن شود.

در عین حال، اکتشافات فضایی ناسا به طرز مزمنی با کمبود بودجه و اعتبار روبروست و همکاری با روسیه برای ناسا جهت ادامه عملیات ایستگاه فضایی بین المللی بسیار ضروری است هر چند آمریکا و روسیه در تنش های سیاسی به سر می برند؛ در این بین همکاری آمریکا با چین نیز می تواند لحاظ شود.

محدودیت های اعمال شده از سوی آمریکا در عرصه فضا علیه چین باعث می شود که سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی برای تامین ماهواره و وسایل پرتاب مورد نیاز خود برای قرار دادن این ماهواره ها در مدار، به چین روی بیاورند؛ این روند تا جایی پیش می رود که آمریکا به یک اقتصاد بوتیکی خود محور تبدیل می شود و اعتبار و نقش آن به عنوان کانون اقتصاد جهان تضعیف خواهد شد.

برنامه فضایی برنامه ریزی شده چین یک استعاره خوب برای شبیه سازی آن چیزی است که حقیقتا روی زمین در حال رقم خوردن است؛ جداسازی ناسا از چین ناخوشایند بود اما چین را متوقف نکرد؛ برنامه های فضایی چین هیچ تهدیدی برای ایستگاه فضایی بین المللی محسوب نمی شود اما باید گفت که انحصاری کردن ایستگاه فضایی بین المللی توسط آمریکا باعث ایجاد رقابت از سوی چین شده است.

قطعا فضا برای برپایی دو ایستگاه فضایی وجود دارد اما مهم توجه به این نکته است که همکاری های فضایی بین آمریکا و چین به مراتب کارآمدتر خواهد بود.17 Dec 2020
رشد اقتصادی چین
رشد اقتصادی چین

رشد اقتصادی چین در سال گذشته

پتانسیل و انعطاف پذیری اقتصاد چین با وجود کرونا به ابتکار و توسعه ختم شد
در یک روز عادی در ماه دسامبر سال جاری میلادی، ربات های صنعتی چین مشغول مونتاژ محصولات در کارخانه «لنوو» در «ووهان» پایتخت استان «هوبئی» در مرکز چین هستند؛ در این کارخانه، به طور متوسط هر ثانیه یک تلفن همراه و یا تبلت از خط تولید خارج می شود.
این کارخانه فوق العاده اتومات در ماه مارس سال جاری میلادی مجددا باز شد و عملیات کامل خود را از آوریل 2020 مجددا شروع کرد و اولین موبایل ها با صفحه نمایش تاشو و مجهز به اینترنت نسل 5 را در سپتامبر سال جاری روانه بازار کرد.
از سرگیری سریع روند تولید و فعالیت این کارخانه با حداکثر ظرفیت تولید روزانه بیش از 140 هزار دستگاه تلفن همراه و تبلت، نمونه ای از مقاومت و قدرت حیاتی اقتصاد چین محسوب می شود.
تولید ناخالص داخلی هوبئی در سه ماهه اول سال جاری میلادی تا 90 درصد احیا شد و به میزان سال قبل بازگشت.
اپیدمی و همه گیری کرونا ضربه اجتناب ناپذیری به چین وارد کرد به طوری که در نیمه اول سال جاری میلادی اقتصاد این کشور انقباضی 6.8 درصدی را تجربه کرد اما درست در روزی که این آمار منتشر شد، «شی جین پینگ» رهبر چین با ریاست بر جلسه ای تاکید کرد که: ما باید دلگرم بمانیم و از مشکلات و سختی ها نترسیم؛ من بارها گفته ام که چین کشوری بزرگ است که قابلیت گسترده ارتجاعی، پتانسیل عظیم و انعطاف پذیری بزرگی برای پیشرفت دارد.
بدنبال رشد 3.2 و 4.9 درصدی تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه های دوم و سوم سال جاری میلادی بود که چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا روند صعودی احیای «V شکل» اقتصادی خود را تکمیل کرد.
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، پیش بینی رشد 1.8 درصدی برای چین در سال 2020 کرده است و چین تنها کشوری خواهد بود که با وجود کرونا، یک عملکرد مثبت اقتصادی را به ثبت می رساند.
در همین سال غیر عادی و در سایه کرونا بود که رهبر چین مسیر توسعه با کیفیت و فقرزدایی از این کشور و تحقق ساخت جامعه ای نسبتا مرفه از همه لحاظ را تدوین کرد.
رهبر چین از فوریه سال جاری میلادی تاکنون دستور العمل های لازم برای ثبات اقتصادی این کشور را ارائه کرده است؛ او ضمن بازدیدهای نظارتی از روستاها و خانوارها و کسب و کارهای روستایی، به هماهنگی میان اقدامات منظم کنترل کننده کرونا و توسعه اجتماعی و اقتصادی پرداخت.
چین امسال هدف خاصی برای رشد اقتصادی تعریف نکرد اما برنامه هایی عملی در مسیر تضمین بیش از 9 میلیون فرصت شغلی جدید در مناطق شهری اجرایی کرد و به نهادهای بازاری و بهبود معیشت مردم توجه ویژه ای مبذول داشت؛ داده ها حاکی از این است که مجموعا 10.99 میلیون شغل جدید در مناطق شهری در 11 ماه اول سال جاری در چین ایجاد شده است که این میزان به معنای تحقق هدف اشتغال زایی برای کل سال جاری زودتر از برنامه ریزی انجام شده و به اتمام رسیدن سال 2020 است.
رهبر چین با تاکید بر اینکه نوآوری نیروی محرکه اولیه محسوب می شود، بر نیاز این کشور به راه حل های فنی و علمی بیشتر از هر زمان دیگری به منظور تقویت توسعه اقتصادی و اجتماعی چین تاکید کرد؛ بر این اساس، خروجی 11 ماه اول بخش های تولیدی مبتنی بر فناوری های پیشرفته در چین 6.4 درصد افزایش داشت که این میزان به طرز قابل توجهی از رشد کلی خروجی و تولیدات صنعتی این کشور سبقت گرفت.
تحت رهبری شی جین پینگ در چین، 9 شهرستان در استان «گوئیژو» در ماه نوامبر سال 2020، از فقر خلاص شدند.
رهبر چین در زمینه مقابله با آثار اپیدمی کرونا بر اقتصاد این کشور، بر ایجاد الگوهای توسعه جدیدی تاکید کرد که در این الگوها، بازارهای داخلی و خارجی یکدیگر را تقویت کنند و در عین حال تکیه گاه اصلی این الگوها، بازار داخلی چین است؛ تحلیلگران می گویند که چین با ایجاد این الگوی جدید توسعه، بدنبال چرخه اقتصادی با درهای بسته نیست بلکه درصدد تقویت دوجانبه و آزاد گردش های داخلی و بین المللی است.
شی جین پینگ با حضور در چهلمین سالگرد تاسیس منطقه ویژه اقتصادی «شن جن» و سی امین سال توسعه و افتتاح منطقه «پودونگ» شانگهای، بر ضرورت اصلاح و گشایش در سطحی بالاتر تاکید کرد و با حضور در مراسم افتتاحیه ویدئویی سومین نمایشگاه بین المللی واردات چین گفت: هدف ما این است که بازار چین به بازاری برای جهان تبدیل شود؛ بازاری که با همه به اشتراک گذاشته می شود و در دسترس همه است.
در میان تلاش های مسئولان چین برای باز کردن هر چه بیشتر درهای این کشور به سوی جهان خارج، چین از طرح کلانی در ماه ژوئن سال جاری میلادی پرده برداری کرد که محور آن تبدیل استان جنوبی جزیره «های نان» به یک بندر تجارت آزاد با نفوذ جهانی بود؛ متعاقب آن، چین در سپتامبر سال 2020، سه منطقه تجارت آزاد جهانی جدید دیگر را در پکن، هونان و آن هویی افتتاح کرد و به این ترتیب، تعداد مناطق تجارت آزاد چین به 21 عدد رسید.
امضای توافق مشارکت اقتصادی جامعه منطقه ای که بزرگ ترین توافق تجارت آزاد جهان محسوب می شود نیز یک گام جدید در مسیر ادغام همکاری های اقتصادی منطقه ای میان اقتصاد های آسیا- اقیانوسیه محسوب می شود.
تجارت خارجی چین به رغم شرایط و عوامل ناپایدار و نامشخص در محیط خارجی، در مقایسه با سال 2019، رشدی 1.8 درصدی را در 11 ماه اول سال 2020 تجربه کرد و از طرف دیگر، سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در سرزمین اصلی چین نیز در مقایسه با سال گذشته، افزایشی 6.3 درصدی داشت.
باید گفت که بدنبال اجرای گام های جدید چین در مسیر اصلاحات و گشایش، این کشور اقتصاد بازار سوسیالیستی خود را به مراتب بهبود خواهد بخشید و اساسا ساخت یک سیستم بازاری با استانداردهای فوق العاده را در طول اجرای چهاردهمین برنامه توسعه 5 ساله خود در فواصل سال های 2021 تا 2025 میلادی تکمیل خواهد کرد.
16 Dec 2020
واکسن کرونای چینی
واکسن کرونای چینی

چین: واکسنهای کرونا برای کشورهای در حال توسعه، در دسترس و مقرون به صرفه خواهد بود 

چین: واکسنهای کرونای کشورهای در حال توسعه، در دسترس و مقرون به صرفه خواهد بود 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که در مورد کشورهای توسعه نیافته یا برخی از کشورهای در حال توسعه، چین میتواند به روشهای گوناگون از جمله ارائه کمکهای مورد نیاز، قابلیت دسترسی و مقرون به صرفه بودن واکسنهای کرونا در این کشورها را تامین کند.

وانگ ون بین 15 دسامبر/25 آذر در کنفرانس مطبوعاتی آن وزارتخانه در پاسخ به پرسش خبرنگار شرکت پخش رادیویی هند درباره اینکه آیا واکسن چینی کرونا به صورت رایگان در اختیار سایر کشورها قرار میگیرد، گفت: چین اعلام کرده است كه واکسنهای چینی کرونا به عنوان محصولات عمومی جهان عرضه میشود و این امر نیز به تحقق دسترسی پذیری و مقرون به صرفه بودن واكسنها در كشورهای در حال توسعه کمک خواهد كرد. 

این سخنگو ضمن تاکید بر آمادگی چین به اجرای این تعهد خود گفت: در حال حاضر چندین نوع واكسن کرونای چین وارد مرحله سوم آزمایشهای بالینی شده و چین نیز ضمن حفظ ارتباطات خوب با سازمان بهداشت جهانی و اتحادیه جهانی واکسن و واکسیناسیون، به سازوکار کواکس و ابتکار «همکاری جهانی برای توسعه، تولید و دسترسی عادلانه به ابزارهای جدید پیشگیری و مهار کرونا» پیوسته است. 

این سخنگو خاطرنشان كرد كه دولت چین به همكاری خود با جامعه بین المللی ادامه خواهد داد تا همه كشورها فرصتهای برابری برای دسترسی به واكسنهای ایمن و اثربخش داشته باشند.
14 Dec 2020
واکس کرونای چینی
واکس کرونای چینی

بحرین استفاده از واکسن چینی کرونا را تصویب کرد

بحرین استفاده از واکسن چینی کرونا را تصویب کرد

بحرین به طور رسمی ثبت واکسن غیرفعال کرونا تولید شرکت چینی صینوفارم را تصویب کرده است.

بر اساس گزارش رسانه های بحرین، اداره نظارت بر بهداشت ملی بحرین 13 دسامبر/23 آذر اعلام کرد که این تصمیم بر اساس داده های آزمایش بالینی این واکسن چینی در کشورهای متعدد جهان و نتیجه بررسی و ارزیابی آن توسط چندین موسسه تخصص معتبر اتخاذ شده است.
 

نتایج مرحله سوم آزمایش بالینی این واکسن نشان میدهد با بررسی وضعیت 42299 داوطلب واکسینه شده، نرخ اثربخشی این واکسن 86 درصد و نرخ تبدیل پادتن خنثی کننده آن 99 درصد برآورد شده و این نتیجه به دست آمده است که این واکسن صد درصد می تواند از تبدیل علائم خفیف ابتلاء به علائم شدیدتر جلوگیری کند.
 

از 10 اوت به این سو در بحرین نیز بیش از 7007 داوطلب در مرحله سوم آزمایش بالینی این واکسن کرونای تولید شرکت چینی شرکت کرده اند. تا 3 نوامبر، بحرین رسماً واکسیناسیون اضطراری داوطلبانه کارکنان پزشکی با این واکسن را تصویب کرده و ولیعهد بحرین اعلام کرد که تا 10 دسامبر اتباع بالای 18 سال بحرین و خارجیان مقیم کشور به طور رایگان واکسینه می شوند.
13 Dec 2020

برتری جهانی چین از نظر ظرفیت جدید تولید برق بادی و تحقق توسعه سبز

کارنامه عملی چین؛ نماد تعهد پکن به تعهدات اقلیمی و مقابله با چالش های آب و هوایی

شی جین پینگ رهبر چین بعد از ظهر روز گذشته (شنبه 12 دسامبر/22 آذرماه) ضمن سخنرانی ویدئویی خود در نشست آرمانهای آب و هوایی، یک پیشنهاد سه ماده ای با محور حاکمیت آتی آب و هوای جهان ارائه کرد و به معرفی مجموعه ای از اقدامات برنامه ریزی شده برای چین در مسیر کاهش انتشار دی اکسید کربن تا سال 2030 میلادی پرداخت؛ هدف از این اقدامات جدید چین شروع یک واکنش جهانی جدید به تغییرات آب و هوایی عنوان شد؛ رهبر چین مسیر این سفر را تعریف و قدرت جدیدی به پیشبرد این مسیر تزریق کرد.

5 سال پیش بود که کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در پاریس، توافقنامه آب و هوایی (اقلیمی) پاریس را تصویب کرد؛ در این توافق،‌ سازوکار و مقدمات لازم برای واکنش جهان به تغییرات آب و هوایی بعد از سال 2020 میلادی تعریف و تدوین شد.

با این وجود، دولت آمریکا به دلیل منافع خود، از این توافق کنار کشید و در مسیر واکنش جهان به تغییرات آب و هوایی مانع تراشی کرد.

اپیدمی قرن حاضر، باعث تاملی عمیق درباره رابطه بین انسان و طبیعت شده است؛ از طرف دیگر، کشورها به فوریت به اتخاذ یک اقدام به مراتب بزرگ تر جهت مقابله با تغییرات آب و هوایی نیاز دارند.

چین به عنوان یک کشور تسهیل کننده و مجری توافق آب و هوایی پاریس، فعالانه در حال اتخاذ اقداماتی در مسیر واکنش جهان به تغییرات آب و هوایی است؛ رهبر چین از شروع سال جاری میلادی تاکنون با حضور در بسیاری از رویدادهای چند ملیتی مهم، به تشریح ابتکارات توسعه سبز پرداخته و در عین حال اعلام کرده است که هدف چین، مشارکتی مستقل و تلاش برای تحقق هدف کاهش حداکثری میزان انتشار دی اکسید کربن تا سال 2030 میلادی و تلاش برای خنثی سازی انتشار کربن تا سال 2060 میلادی است.

شی جین پینگ مکررا متعهد شده است که چین به آنچه می گوید، عمل خواهد کرد و همواره با این رویکرد، تحسین عالی جامعه بین المللی را برانگیخته است.

رهبر چین با حضور در نشست ویدئویی روز گذشته آرمانهای آب و هوایی، یک پیشنهاد سه گانه دیگر را با محور آینده حاکمیت آب و هوایی جهان ارائه کرد و از تمام کشورهای جهان خواست تا با یکدیگر متحد شوند و شرایط جدیدی برای حاکمیت آب و هوایی از طریق همکاری های برد-برد ایجاد کنند؛ رهبر چین تاکید کرد که تمام کشورها باید بلند همت باشند و آرزوهایشان را در این مسیر تقویت کنند و با نهایت تلاش، یک سیستم جدید حاکمیت آب و هوایی تشکیل دهند و اعتماد به نفسشان را بالا ببرند و به ارائه و اجرای ایده های جدید حاکمیت آب و هوایی جهت یک بازیابی و احیای سبز و سازگار با محیط زیست پایبند باشند.

می توان گفت که رهبر چین در سخنرانی خود مستقیما به تناقضات برجسته موجود در حاکمیت فعلی آب و هوای جهان اشاره کرد.

طرح این پیشنهاد از سوی شی جین پینگ نشان دهنده تجربه چین در مسیر توسعه سبز است و از طرف دیگر، مسئولیت پذیری رهبر یک کشور مهم را در قبال آینده و سرنوشت بشریت به تصویر می کشد.

در میان پیشنهادات مطرح شده از سوی رهبر چین، پایبندی به چند جانبه گرایی و اصول مشترک اما با رویکردهای متفاوت جهت رسیدگی به تغییرات آب و هوایی جهان از اهمیتی خاص برخوردار است.

حفاظت از زمین انگیزه و هدف مشترک تمام انسان هاست؛ ما نمی توانیم خودمان را مشغول یکجانبه گرایی کنیم و در عین حال نمی توانیم صرفا به اقدامات تعداد معدودی از کشورها در راستای حفاظت از زمین تکیه کنیم؛ ما باید به همکاری های چند جانبه پایبند باشیم.

در عین حال، با در نظر گرفتن تفاوت هایی که در شرایط و قابلیت های ملی کشورها وجود دارد، کشورهای توسعه یافته و پیشرفته باید مسئولیتی به مراتب بیشتر را در این مسیر بر عهده بگیرند و به حمایت مالی، فنی و پشتیبانی از ظرفیت سازی برای کشورهای در حال توسعه بپردازند تا از این طریق، واکنش جهان به تغییرات اقلیمی به حداکثر میزان خود برسد.

بدیهی است که پیشنهاد طرح شده از سوی رهبر چین، نماینده آرمان های کشورهای در حال توسعه است و بر مسیرهای منطقی و معقول جهت بهبود حاکمیت جهانی تغییرات آب و هوا تاکید دارد.

عمل از گفتار جلوتر است! چین در واکنش به تغییرات آب و هوا، همواره فعال بوده است؛ رهبر چین در این نشست آب و هوایی تاکید کرد: انتشار دی اکسید کربن چین تا سال 2030 میلادی، در هر واحد تولید ناخالص داخلی این کشور نسبت به سال 2005‌، بیش از 65 درصد کاهش پیدا خواهد کرد؛ انرژی های غیر فسیلی حدود 25 درصد از مصرف انرژی اولیه چین را تشکیل خواهد داد؛ ذخایر جنگلی نسبت به سال 2005، افزایشی 6 میلیارد متر مکعبی خواهد داشت و مجموع ظرفیت نصب شده تولید برق بادی و برق خورشیدی به 1.2 میلیارد کیلو وات خواهد رسید.

این مجموعه از اقدامات جدید چین را می توان به عنوان برنامه عملیاتی مشخص چین در مسیر تحقق هدف خنثی سازی انتشار کربن در این کشور در نظر گرفت.

این اقدامات جدید برنامه ریزی شده توسط چین به صراحت به جامعه بین الملل نشان می دهد که تعهد و پایبندی پکن به ایفای سهم مستقل در مسیر رسیدگی به تغییرات آب و هوایی به هیچ وجه «پوچ» نیست بلکه برنامه چین در این مسیر کاملا مشخص و تعریف شده است.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل اخیرا در مصاحبه ای اختصاصی با رادیو و تلویزیون مرکزی چین تاکید کرده است که چین نقشی مهم در ارتقاء و پیشبرد انتشار صفر کربنی ایفا کرده است؛ دبیرکل سازمان ملل گفت که بر این باور است که مسیر چین صحیح و مناسب است.

«پتری تالاس» دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی نیز تاکید کرده است که چین بر توسعه انرژی های تجدید پذیر متمرکز و به نتایج چشمگیری در این مسیر دست پیدا کرده که این رویکرد قابل تحسین است.

در حقیقت باید گفت که توسعه سبز در طول سال های اخیر به یکی از مفاهیم محوری هدایت کننده مسیر توسعه اجتماعی و اقتصادی چین تبدیل شده است؛ در عین حال، چین نیز این شجاعت را دارد که تعهداتی که در مسیر توسعه سبز به جامعه جهانی می دهد را عملی کند

.برتری جهانی چین از نظر ظرفیت جدید تولید برق بادی و تحقق توسعه سبز
خبرگزاری «شین هوا» به نقل از اداره ملی انرژی چین نوشت که این کشور از نظر ظرفیت های نصب شده جدید تولید برق بادی در راستای تلاش برای تحقق توسعه سبز، رتبه اول جهان را دارد؛ ظرفیت های نصب شده برق بادی چین روند گسترشی خود را در سال جاری میلادی حفظ کرده است.
در طول 10 ماه اول سال 2020، چین 18.29 میلیون کیلووات ظرفیت تولید برق بادی را به ظرفیت های قبلی خود اضافه و در مقایسه با سال گذشته، این ظرفیت ها 3.63 میلیون کیلو وات افزایش پیدا کرده است.
چین علاوه بر برتری جهانی در حوزه انرژی بادی، از نظر تولید و استفاده از انرژی های خورشیدی و آبی نیز در جایگاه برتر و نخست جهان قرار دارد.
چین در واکنش به تغییرات آب و هوایی و ترغیب توسعه ای به مراتب سبزتر در طول اجرای دوره سیزدهم طرح توسعه 5 ساله خود از سال 2016 تا 2020 میلادی، تعهدات جدی به جهان داده است؛ 15.3 درصد از انرژی مصرفی چین در سال 2019 میلادی را سوخت های غیر فسیلی تشکیل دادند که این نتیجه، به معنای تحقق وعده های چین در قبال جامعه جهانی پیش از برنامه ریزی های انجام شده در سال 2020 میلادی است.
12 Dec 2020

معیارهای ریاکارانه حقوق بشری آمریکا

چین: آمریکا معیارهای ریاکاری در حقوق بشر را به جهان معرفی کرده است
 
هوا چون یینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین 11 دسامبر/21 آذر در نشست مطبوعاتی آن وزارتخانه گفت که سابقه حقوق بشری واشنگتن به جهانیان نشان داده است که معیار حقوق بشری ریاکارانه چیست.
 
دهم دسامبر روز جهانی حقوق بشر بود. اتفاقا در روز پیش از آن آمار روزانه موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در آمریکا حتی از آمار کشته شدگان حادثه 11 سپتامبر فراتر رفت. اما همزمان، سفارت ایالات متحده در چین از طریق شبکه اجتماعی چین مردم را به برگزاری «اعتراضات مسالمت آمیز» تشویق کرد.
 
هوا چون یینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش خاطرنشان کرد که حقوق زندگی و توسعه جزو حقوق اساسی بشر است؛ به ویژه در شرایط همه گیری کنونی، حق زندگی بزرگترین حق بشر به شمار می آید.
 
او افزود: «اینکه تعداد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در آمریکا طی یک روز از تعداد قربانیان حادثه 11 سپتامبر فراتر رفته، واقعاً تکان دهنده و ناراحت کننده است. اگر دولت یک کشور به زندگی شهروندان خود اهمیتی ندهد و سعی در محافظت از آنها نداشته باشد، چگونه مردم میتوانند حرف مقاماتشان را باور کنند؟ آنها چطور میتوانند دیگران را متقاعد کنند که آمریکا واقعاً از حقوق بشر در دیگر کشورهای دیگر مراقبت و از آن دفاع میکند؟»
 
این سخنگو درباره پست سفارت آمریکا در چین در یکی از شبکه های اجتماعی چین گفت: بسیاری از کاربران چینی اینترنت در شبکه اجتماعی از سفارت آمریکا در چین پرسیدند که حقوق بشر قربانیان کرونا در آمریکا کجا است؟ حقوق بشر آمریکاییهای آفریقایی تبار آمریکا کجاست؟ و حقوق بشر غیرنظامیان عراقی و افغان کجاست؟ امیدوارم که آمریکا این صداها را دریافت کند.»
 
هوا چون یينگ تأكيد كرد كه حقوق بشر يك شعار شگفت انگيز نيست چه رسد به اينكه ابزاری براي دخالت در امور داخلی ساير كشورها باشد. او افزود حقوق بشر بايد به معنای آن باشد که مردم واقعا بهبود زندگی و تحقق ارزش و كرامت خود را احساس كنند.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7