sd main logo
مترجم زبان چيني در چين شهر گوانگجو گوانجو با وسيله نقليه
فهرست سایت

اخبار روز کشور چین

کروناویروس، پاسخ به پرسشهای مکرر، نکات مهم (بخش هشتم)
چگونگی مقابله با کروناویروس در روستاها

بیماری کروناویروس در چین و برخی کشورهای دیگر در حال سرایت است. نسبت به شهرها، تراکم جمعیتی در روستاها خیلی کمتر است و به نظر می آید روستاها با خطرهای کمتری روبرو هستند اما با توجه به وجود مراکز و امکانات بهداشتی عمومی کمتر در روستاها، آقای گائودن گالیا (Gauden Galea ) نماینده سازمان بهداشت جهانی در چین پیشنهادهایی را درباره مقابله با کروناویروس در این مناطق ارائه داده است.

آقای گائودن گالی قبل از همه تدابیر حفاظتی چهارگانه را پیشنهاد کرد که به این شرح است:
1، حفظ فاصله بیش از 1 متر از افراد دیگر
2، پوشاندن دهان با آرنج هنگام سرفه؛ شستشوی مرتب دستها با صابون
3، استفاده درست از ماسک
4، قرنطینه کردن خود و گزارش کردن مورد به مراکز بهداشتی در صورت بروز نشانه های بیماری

امنیت خوراک نیز مهم است. آقای گائودن گالی در این باره نیز پیشنهاداتی دارد که به این شرح است:
1، پختن کامل انواع گوشت قرمز و سفید و تخم مرغ
2، جدا کردن خوراکی های خام و پخته
3، شستن دست ها پیش و پس از آماده کردن گوشت و تخم مرغ
4، شستن به موقع تخته گوشت، بشقاب و دیگر ظروفی که با گوشت خام و تخم مرغ در تماس بوده اند.

آیا طیور به ویروس کرونای جدید آلوده می شود و آن را انتقال می دهد؟ آقای گالی در پاسخ به این سئوال گفت
هنوز هیچ مدرکی دال بر نقش طیور زنده یا گوشت طیور در انتقال ویروس کرونای جدید وجود ندارد. اما کارکنان اصناف مربوطه باید پس از آماده کردن گوشت حیوان دستهای خود را به سرعت بشویند و در صورت ابتلا به بیماری در میان طیور و یا مرگ طیور در اثر بیماری موارد را سرعت به مراکز بهداشتی و درمانی اطلاع دهند. به علاوه، باید از لمس کردن حیوانات وحشی پرهیز کنند.
28 Feb 2020

مصوبه جدید مجلس چین به منظور تکمیل ممنوعیت خوردن حیوانات وحشی

مصوبه جدید مجلس چین به منظور تکمیل ممنوعیت خوردن حیوانات وحشی

کمیته دایمی مجلس ملی نمایندگان خلق چین اخیرا طرحی به منظور تکمیل ممنوعیت تجارت غیر قانونی و خوردن حیوانات وحشی را به تصویب رساند.
طبق این مصوبه جدید نهاد قانونگذار چین، شکار، تجارت، حمل و نقل و خوردن حیوانات وحشی، اعم از آن که در حیات وحش رشد کرده یا پرورش شده باشد، ممنوع است.

یک ضرب المثل چینی می گوید: بیماری از طریق دهان وارد بدن می شود. مجله علمی معروف «طبیعت» نیز در یکی از مقاله های خود در سال 2008 اشاره کرد، از میان بیماری های مشترک انسان و حیوان که در فاصله زمانی 1940 تا 2004 آشکار شده بود، 71.8 درصد از حیوانات وحشی به انسان منتقل شده است.

در بدن حیوانات وحشی انواع زیادی باکتری و ویروس وجود دارد که در بدن انسان موجود نیست. این باکتری ها و ویروس ها قاعدتا با جامعه بشری کاری ندارد و نوعی تعادل ظریف بین آن ها و انسان حفظ شده است. اما اگر این تعادل شکسته شود، ویروس هایی که در بدن حیوانات وحشی موجود است به انسان منتقل می شود و در نتیجه انسان را به ویروس های جدید مانند ابولا، سارس و مرس آلوده می کند.

صنعت کشاورزی معاصر کاملا می تواند به نیازهای انسان در مصرف خوراک مغذی و خوش طعم پاسخ دهد، اما هنوز هم گروهی افراد بر اثر کنجکاوی یا تفریحات ناسالم و جلب توجه، به چشیدن گوشت حیوانات وحشی علاقه دارند.

اکنون نهاد قانونگذار چین مصوبه روشنی درباره این مساله تدوین کرده که بر اساس آن، اعم از آن که حیوانی در حیات وحش رشد کرده یا پرورش شده باشد، یا در حال انقراض بودن یا نبودن حیوانات وحشی، هر نوع شکار، حمل و نقل، تجارت و خوردن آن ها ممنوع است.

جامعه جهانی تدریجا پی برده است، سلامتی انسان از سلامتی حیوانات و طبیعت جدایی ناپذیر است. امید است افراد بیشتری به اهمیت احترام و دوستی با حیوانات و طبیعت پی ببرند.
28 Feb 2020

کارشناس چینی: شیوع کروناویروس جدید در چین به معنای آن نیست که منشاء ویروس چین بوده است

کارشناس چینی: شیوع کروناویروس جدید در چین به معنای آن نیست که منشاء ویروس چین بوده است
روز پنجشنبه 27 فوریه 8 اسفند، جونگ نان شان پزشک متخصص بیماری‎های دستگاه تنفس و عضو آکادمی مهندسی چین در یک نشست خبری گوانگ جوئو اعلام کرد اولین موارد ابتلا به ویروس کرونای جدید در چین مشاهده شد اما این به معنای آن نیست که منشاء این ویروس نیز چین بوده است. 
وی در اشاره به شناسایی موارد متبلا به کروناویروس جدید در ژاپن و کره جنوبی بر اشتراک گذاری تجربیات و تقویت همکاری مشترک در پیشگیری و مهار آن تأکید کرد. وی افزود که ژاپن و کره جنوبی در هنگام شیوع بیماری در چین، از ما حمایت کردند و ما نیز آن را فراموش نمی کنیم.
این کارشناس چینی در پاسخ به پرسشی مبنی بر آلوده شدن مجدد افراد به ویروس پس از درمان گفت: این امر علل زیادی دارد و نمی توان تعریف قطعی از آن کرد. وی پیشنهاد کرد که مردم همچنان در خانه خود را قرنطینه کنند. چرا که مهم‎تر از آلوده شدن مجدد در واقع آلوده کردن دیگران است.
وی همچنین عنوان کرد که با توجه به بیماری های واگیردار حاد در چند دهه گذشته، حدود 80 درصد این بیماری ها از حیوانات به چین منتقل شده است.
27 Feb 2020

دانستنی های دقیق پزشکی درباره علائم بالینی یک بیمار کرونا

دانستنی های دقیق پزشکی درباره علائم بالینی یک بیمار کرونا

1. در چین این بیماری به عنوان بیماریهای عفونی گروه ب در نظر گرفته میشود اما درمانهای در نظر گرفته شده برای آن مثل بیماریهای عفونی گروه الف است.

2. بیشتر یافته های به دست آمده در مورد این نوع جدید از ویروس کرونا بر پایه پژوهش های انجام شده روی سارس-کووی و مرس-کووی است. ویروس به اشعه ماوراء بنفش، گرما (56 درجه سانتیگراد و حداقل به مدت 30 دقیقه)، الکل اتانول 75 درصد، محلول ضدعفونی کننده حاوی کلر و یا پاک کننده های چربی مثل اسید پراستیک و کلروفورم حساس است و این موارد میتوانند ویروس را بی اثر کنند.

3. کلرهگزیدین هیچ تأثیری بر ویروس کرونای جدید ندارد.

4. اصلیترین راه انتقال ویروس بیشتر از طریق تنفس و تماس با قطرات معلق در هواست.

5. علائم بیماری در میان افراد سالخورده مبتلا به بیماریهای زمینهای و همینطور نوزادان و کودکان شدیدتر است.

6. دوره نهفتگی بیماری معمولاً بین 3 تا 7 روز است و از 14 روز بیشتر نمیشود.

7. اصلیترین علائم بیماری شامل، تب، خستگی و سرفه های خشک است. در تعداد کمی از بیماران گرفتگی و آبریزش بینی، اسهال و برخی علائم دیگر نیز دیده میشود.

8. موارد ابتلای شدید به بیماری بعد از یک هفته با علائمی نظیر مشکلات تنفسی خود را نشان میدهند. موارد حاد بیماری به سرعت تبدیل به سندرم حاد تنفسی، شوک عفونی(سپتیک)، اسیدوز متابولیک مثبت که به سختی قابل اصلاح است و اختلال انعقاد خون (خونریزی نامنظم و کاهش میزان انعقاد خون) میشود. موارد جدی بیماری ممکن است تنها تب مختصری داشته باشند و یا حتی هیچ علائمی از خود نشان ندهند.

9. برخی از بیماران ممکن است بدون ابتلا به ذاتالریه تنها قدری تب کنند و به خستگی مختصر دچار شوند و در نهایت پس از یک هفته بهبود پیدا کنند.

10. پیش بینی (پراگنوسیس) درباره بیشتر بیماران خوب است به این ترتیب که کودکان علائم کمتری از خود نشان میدهند و تنها تعداد کمی دچار علائم حاد میشوند اما بیشتر موارد مرگ و میر در میان سالخوردگان مبتلا به بیماریهای زمینه ای بوده اند.

11. تعداد پیرامونی گلبولهای سفید خون در نخستین هجوم بیماری ممکن است کاهش پیدا کند و یا در حد نرمال باقی بماند و در عین حال تعداد لیمفوسیتها نیز کم شود. در میان برخی بیماران میزان آنزیمها در کبد و ماهیچه ها و همینطور میوگلوبین افزایش پیدا میکند. در بیشتر بیماران میزان پروتئین واکنشی سی (سی آر پی) و سرعت رسوب گلبول قرمز (ای اس آر) بالا میرود اما میزان پروکالستونین در حد نرمال باقی میماند.

12. در بیماران دارای علائم حاد میزان دی دایمر بالا میرود و دچار کاهش سریع لنفوسیتهای پیرامونی خون میشوند.

13. ممکن است در نمونه مخاط گلو، خلط، ترشحات دستگاه تنفسی تحتانی و خون بیماران، اسید نوکلئیک مشاهده شود.

14. در عکسهای رادیولوژی سینه بیماران ممکن است چند لکه سایه وار کوچک و تغییرات بینابینی واضح در نوارهای خارجی مشاهده میشود. با حادتر شدن علائم، میزان تیرگی شبیه به خرده شیشه افزایش پیدا میکند و ممکن است یک لایه روی هر دو ریه بیمار دیده شود. در موارد بسیار شدید بیماری ممکن است شاهد به هم پیوستن هر دو ریه باشیم اما موارد پلورال افیوژن (آب آوردن ریه) بسیار نادر است.

1- در چین موارد مشکوک در قالب گروههای (1) بر اساس مطابقت با پیشینه همه گیری و (2) بر اساس مطابقت با علائم بالینی به ترتیب زیر تقسیم بندی میشوند.

2- موارد مشکوک بر اساس مطابقت با پیشینه همه گیری بیماری ممکن است:

• الف. در طول 14 روز گذشته در یکی از مناطق شیوع بیماری (حتی به جز ووهان) حاضر بوده اند

• ب. در طول 14 روز گذشته با فرد مبتلا به تب و یا مشکلات تنفسی در تماس بوده اند

• پ. ممکن است تحت تأثیر هجوم خوشه ای/واگیر مربوط به بیماری همه گیر قرار گرفته باشند.

1- علائم بالینی بیماری می تواند شامل این موارد باشد:

• الف. تب

• ب. مواردی که در شماره 15 درباره عکس قفسه سینه گفته شد

• پ. کاهش گلبولهای سفید و یا لنفوسیتهای خون

1- موارد تأیید شده ابتلا به بیماری در چین در دو گروه زیر دسته‌بندی میشوند

• الف. تمام کسانی که نمونه های دستگاه تنفسی/خون آنها در تست آرتی-پی سی آر فلورسنت مثبت شده باشد

• ب. مطابقت بودن توالی ژنتیکی با نمونه های دستگاه تنفسی/خون

1- در چین علائم بالینی به سه دسته تقسیم میشوند. علائم تنفسی نرمال همراه با تب، علائم شدید و علائم بسیار شدید

2- بیماران دارای علائم شدید حداقل یکی از شرایط زیر را دارند:

• الف. ناهنجاری تنفسی، ≥ تعداد تنفس 30 بار در دقیقه

• ب. میزان اشباع اکسیژن ≥ کمتر از 93 درصد در شرایط ایستا

• پ. فشار نسبی اکسیژن در شریانها (PaO 2)/ غلظت اکسیژن (FiO 2)≥300 مم جیوه (1 میلیمتر جیوه= 133/0 پاسکال)

1- بیماران دارای علائم بسیار شدید حداقل یکی از شرایط زیر را دارند:

• الف. تنگی نفس تا جایی که بیمار برای تنفس به دستگاه اکسیژن نیاز پیدا میکند

• ب. شوک

• پ.از کار افتادن اعضای بدن بیمار و نیاز پیدا کردن به انتقال بیمار به بخش مراقبتهای ویژه (آی سی یو)

1- در چین از تمام کارکنان گروه‌ های پزشکی در تمام سطوح و در تمام سازمانها خواسته شده به محض شناسایی موارد مشکوک درمانهای مربوط به قرنطینهای را در حضور یک متخصص و یا تحت مشورت یک پزشک آغاز کنند و ظرف 2 ساعت به صورت آنلاین گزارش بدهند.

2- موارد مشکوک به داشتن بیماری تنها پس از منفی شدن نتیجه دو آزمایش تنفسی پاتوژنیک اسید نوکلئیک متوالی که با فاصله یک از روز هم گرفته شده میتوانند مرخص شوند.

3- درمان ضد ویروسی مورد استفاده، استنشاق اینترفرئون آلفا (IFN- α) با استفاده از نبولایزر (برای بزرگسالان روی 5 میلیون یونیت به همراه 2 میلی لیتر آب مقطر، دو بار در روز)

27 Feb 2020

کروناویروس، پاسخ به پرسشهای مکرر، نکات مهم(بخش سوم)

دوستان گرامی سلام! اینجانب دوست همیشگی شما مهری هستم. اخیراً شیوع کروناویروس ایرانیان را هم درگیر کرده است. در نبرد با کروناویروس ما همراه شما هستیم. ما سؤالات و موارد نگرانی کاربران را در اینترنت جمع کرده ایم و سعی می کنیم با استفاده از اسناد علمی و رسمی و تجربیات مردم چین به آنها جواب بدهیم.


سؤال اول: آیا کروناویروس در دوران نهفتگی که فرد نمی داند، مبتلاء شده هم قابل انتقال است؟


بله! این ویروس جدید در دوران نهفتگی قابل انتقال است به ویژه از طریق تماس نزدیک. ممکن است یک نفر به کروناویروس آلوه شده باشد، ولی چون در دوران نهفتگی ویروس هیچ عوارضی نشان نداده، خود فرد هم خبر از ابتلاء به آن ندارد و ناخودآگاه آن را به افراد دیگر منتقل می کند. برای مثال می دانیم تعداد بیماران مبتلا به کروناویروس در ایتالیا قبل از دوم اسفند فقط سه مورد بود، اما فقط در عرض 72 ساعت بعد از آن به بیش از 200 مورد افزایش یافت. دلیل آن این است که یک مرد ایتالیایی مبتلاء به بیماری، در دوران نهفتگی ویروس از آنجا که خودش اطلاع نداشت و طبق عادت معمولش در فعالیتهای اجتماعی حضور پیدا کرد، موجب شد افراد زیادی از جمله همسرش، همکاران و دوستانش مبتلا شوند. بر اساس تازه ترین تحقیقات و تجربیات چین، دوران نهفتگی کروناویروس جدید معمولاً از 1 تا 14 روز است. فرد مبتلاء در دوران نهفتگی ویروس تا دو روز قبل از بروز عوارض می تواند آن را به دیگران منتقل کند. به همین دلیل ماندن در خانه مهم است. دور هم جمع نشدن مهم است. حضور نیافتن در فعالیتهای اجتماعی مهم است. چون اگر بشود فرد مبتلا به این بیماری را شناسایی کرد، که در اینجا او را فرد ای می نامیم، می توان از طریق او اعضای خانواده، دوستان و همکارانش را شناسایی کرد و تحت نظارت و مراقبت پزشکی قرار داد، که در اینجا آنها را افراد سی نامگذاری می کنیم. ولی افراد غریبه ای نیز در این مدت با فرد ای و افراد سی در تماس بوده اند، که آنها را افراد بی می نامیم، به راحتی قابل شناسایی نیستند. یعنی می دانیم چه کسانی ای و سی هستند، ولی نمی دانیم افراد ب چه کسانی هستند. به همین دلیل هر لحظه خطر ممکن است در اطراف ما باشد و ما از آن بی خبر باشیم. این یکی از راهها و دلایل شیوع سریع کروناویروس است. به همین دلیل می خواهم دوباره تاکید بکنم برای حفظ امنیت و سلامت خودمان و دیگران باید سعی کنیم در خانه بمانیم. به اماکن شلوغ نرویم، در فعالیتهای اجتماعی شرکت نکنیم. تا این لحظه این یکی از مهمترین راههای پرهیز از آلوده شدن به کروناویروس است.


امیدوارم شما دوستان عزیز به این نکات توجه و اهمیت لازم را بدهید. اگر برای کار مهمی حتماً باید از خانه خارج شوید، لطفاً ماسک بپوشید و با دیگران فاصله بیش از یک متر را حفظ کنید. امیدوارم همه دوستان همیشه سلامت باشند! ایران قوی باش!

27 Feb 2020

شناسایی مبتلایان به کروناویروس جدید در 9 کشور خاورمیانه طی روزهای اخیر

شناسایی مبتلایان به کروناویروس جدید در 9 کشور خاورمیانه
طی روزهای اخیر، شیوع کروناویروس جدید در خاورمیانه افزایش یافت. تا 6 اسفند/25 فوریه، 9 کشور در این منطقه شناسایی مبتلایان به کروناویروس جدید را اعلام کردند.
نه تنها تعداد مبتلایان و فوت شدگان در ایران افزایش شدید پیدا کرد، در 5 اسفند، بحرین، کویت، عراق، افغانستان و عمان نیز شناسایی مبتلایان در خاک خود را اعلام کردند که اکثر آنها با ایران ارتباط داشته اند. غیر از این کشورها، امارات متحده عربی، اسرائیل و لبنان نیز شناسایی مبتلایان به کروناویروس جدید را اعلام کردند.
26 Feb 2020

ابهامات درباره ویروس کرونا 

کروناویروس، پاسخ به پرسشهای مکرر، نکات مهم بخش دوم
یماری کروناویروس در چین و برخی کشورهای دیگر سرایت پیدا کرده است. برای پرهیز از آلوده شدن به این ویروس، طبیعتا همه می خواهند بدانند ، آن در چه جاهایی در اطراف ما ممکن است باشد.
تصور نکنید که ویروس روی هر ملکول هوا نشسته است. کروناویروس جدید در هنگام سرفه و عطسه فرد مبتلا همراه با ذرات ریز مایعات جدا شده از بدن فرد، وارد هوا می شود، اما همان جا نمی ماند، بلکه روی سطح اجسام و زمین می نشیند. به این ترتیب، در هوا ویروس وجود ندارد و فقط احتمال دارد روی اجسام در دسترس وجود داشته باشد.
کروناویروس جدید فقط در درون سلولهای زنده، زنده می ماند و خود را تکثیر می کند. به همین دلیل، اگر وارد بدن افراد نشود، روی اجسام اطراف فرد فقط تا چند ساعت زنده می ماند. اما در صورت وجود حرارت و رطوبت مناسب عمر طولانیتری دارد مثلا در حرارت 20 سانتیگراد و رطوبت 40 تا 50 درصد، عمر کروناویروس جدید می تواند تا 5 روز برسد.
از این رو، تا حد امکان از قرار گرفتن در فاصله یکی دو متری فرد مخصوصا فردی که سرفه و عطسه می کند یا ماکس نپوشیده، و مالیدن چشم یا بینی خود با دستتان که مستقیماً دستگیره در یا دگمه آسانسور یا غیره را لمس کرده اید، پرهیز کنید.
25 Feb 2020

توزیع «رمز مربع سلامت» در سراسر استان شان شی چین 

توزیع «رمز مربع سلامت» در سراسر استان شان شی چین
 
طبق اطلاعاتی که کمیته بهداشت و سلامت استان شان شی منتشر کرده از روز سه شنبه 6 اسفند، برای انجام بهتر امور نظارت بهداشتی و خدمات به افرادی که طی مدت پیشگیری و مهار شیوع کروناویروس 2019 به محل کار خود باز گشته اند، و همچنین افزایش دقت در پیشگیری و مهار، در سراسر استان شان شی نظام «رمز مربع سلامت» توزیع می شود. طی مدت اجرای برنامه های پیشگیری و مهار شیوع بیماری کروناویروس 2019، رمز مربع سلامت در حکم یک سند مهم هویتی، رفت و آمد عادی و منظم عموم مردم را تضمین خواهد کرد و به طور مؤثر از خطر سرایت متقاطع بیماری خواهد کاست.
رمز مربع سلامت استان شان شی که یک رمز مربع اختصاصی افراد است، با جمع آوری داده های بزرگ از بخشهای مخابرات، حمل و نقل، امنیت عمومی، و کمیته بهداشت و سلامت و همچنین داده های بهداشتی شهروندان ایجاد شده، در حکم یک سند مهم الکترونیک برای عبور و مرور از گذرگاههای زمینی، ورود به اماکن عمومی، نواحی مسکونی و ساختمانهای محل کار و همچنین استفاده از وسایل نقلیه عمومی می باشد. مردم هنگام رفت و آمد برای هماهنگی و نظارت بازرسان محلی این رمز را به آنها بازرسان نشان خواهند داد.
ساکنان محلی استان شان شی و افرادی که قصد ورود به این استان دارند، می توانند از طریق سکوی رایانه ای علی پِی درخواست دریافت رمز مربع کنند. سامانه علی پی پس از احراز هویت شخص و تحلیل داده ها، رمز مربع سلامت را در رنگهای قرمز، زرد و سبز ایجاد می کند. متقاضیان باید هر چه زودتر در راستای پیشگیری و مهار شیوع کروناویروس 2019 اطلاعات حقیقی خود را در اپلیکیشن علی پی وارد کنند تا رمز مربع سلامت دریافت کنند. افراد هنگام مواجهه با ایستهای نظارت و بازرسی در گذرگاهها، باید داوطلبانه و فعالانه رمز مربع سلامت خود را به مأموران ارائه کنند.
25 Feb 2020

قدردانی دبیر کل سازمان ملل از مردم چین

دبیرکل سازمان ملل متحد: از چین به خاطر سهم عظیمشان در جلوگیری از شیوع کروناویروس 2019 قدردانی می کنم
 
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه 5 اسفند/ حوت، 24 فوریه در مقر سازمان جهانی بهداشت در ژنو گفت: مردم چین سهم عظیمی در جلوگیری از شیوع بیماری کروناویروس ادا نموده اند که خدمتی به تمام بشر بوده است و من از آنها تشکر می کنم.
 
گوترش گفت: «من از کارکنان سازمان جهانی بهداشت که اخیراً به چین رفتند، اطلاع گرفتم که شمار موارد مبتلایان جدیداً شناسایی شده در چین از اوایل فوریه رو به کاهش گذاشته است. امیدوارم این نشانه ادامه یابد. من می خواهم از مردم چین تشکر کنم. آنها سهم بزرگی در جلوگیری از شیوع این بیماری ادا کرده و خدمت بزرگی به تمام بشریت کرده اند».
25 Feb 2020

نمی فروشم فقط اهدا می کنم!

یئه شیائو لیانگ یک تاجر چینی معمولی است که در سال 2004 -2006 در ایران تحصیل کرده بود. او بار دیگر در سال 2016 میلادی برای فعالیت تجاری سنگ به ایران برگشت.
پس از شیوع کروناویروس 2019 در داخل چین، او به درخواست یک نهاد چینی، تعدادی ماسک از ایران خرید کرد و قصد داشت ماسک های خریداری شده را به داخل چین برای کمک به مبتلایان به کروناویروس انتقال دهد. به دلیل محدودیت ایران برای خروج کالاهایی مانند ماسک، بخشی از این ماسک ها در ایران باقی ماند.
پس از شیوع ناگهانی ویروس کرونا 2019 در ایران در روزهای اخیر، نهاد مربوط وزارت بهداشت ایران برای خرید ماسک با یئه شیائو لیانگ تماس گرفت. این تاجر چینی پاسخ داد: من نمی فروشم، فقط اهدا می کنم. هر زمان که به این کالاها نیاز داشتید، حتی اگر ساعت 12 بامداد باشد، با من هماهنگ کنید، من آن را به شما تحویل می دهم." در این روزهای خاص، ماسک در بازار ایران کمیاب است و قیمت آن نیز چند برابر شده است.
یئه شیائو لیانگ به فکر سود نبود. او گفت: دوستان ایرانی به ما کمک کرده بودند، حالا آن ها دچار مشکل شده اند، ما باید به دوستان عزیز ایرانی یاری برسانیم."
روز 23 فوریه /4 اسفند، یئه شیائو لیانگ خودش 50 هزار ماسک پزشکی به بخش های بهداشتی ایران منتقل کرد و با دلگرمی بر روی بسته ها، پرچم ملی دو کشور ایران و چین را چسباند و نوشت: "ده روزه دور گردون افسانه است و افسون، نیکی به جای یاران فرصت شمار یارا"
همین شب، ویدیو و عکس های اهدای محموله یئه شیائو لیانگ در شبکه های اجتماعی محبوبیت یافت. مردم ایران دلگرمی و پشتیبانی او را مورد ستایش قرار دادند.
25 Feb 2020

اقدامات چین برای مهار کرونا
چین با جامعترین، جدیترین و کاملترین اقدامات به ثمرات مهمی در مهار کروناویروس دست یافته، به موقع و به طور شفاف به سازمان جهانی بهداشت و کشورها و مناطق دیگر اطلاع رسانی کرده، برای جلوگیری از شیوع کروناویروس در سراسر جهان زمان ارزشمندی خریده است، چین تا حد امکان وظایف خویش را به خوبی انجام داده، از جان و سلامت مردم کشور خویش و مردم جهان دفاع کرده و در قبال امور امنیت بهداشت عمومی جهان مسؤولیت پذیر بوده است.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6