sd main logo
مترجم زبان چيني در چين شهر گوانگجو گوانجو با وسيله نقليه
فهرست سایت

اخبار روز کشور چین

3 Mar 2020

‎روشنگری درباره کلیپی که به تازگی در فضای مجازی پخش شده و با زیرنویس کاملاً غلط وانمود شده که مردم چین اقدامات ایران را در مبارزه با کرونا  مسخره کرده است و عامدانه سعی در ایجاد سؤ تفاهم بین مردم ایران و مردم چین کرده اند
2 Mar 2020

سخنرانی شنیدنی استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای دانشجویان درباره ویروس کرونا

صحبت های یکی از استادان دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای دانشجویانش در مورد کرونا
خیلی آموزنده است، علمی و کاملا تخصصی،
تیم پزشکی دانشگاه شیراز، قوی ترین تیم پزشکی در سراسر خاورمیانه است
به امید ریشه کن شدن ویروس کرونا
1 Mar 2020

ورود متخصصان چینی به تهران برای مبارزه مشترک با کرونا

ورود متخصصان چینی به تهران برای مبارزه مشترک با کرونا


چند روزی است که شیوع ویروس کرونای جدید در ایران شدت گرفته و باعث شد مردم چین ضمن ابراز همدردی با مردم ایران بیدرنگ به کمک آنان بشتابند.

با وجود جدی بودن وضعیت شیوع کووید-19 در چین و ادامه مبارزه سخت داخلی با این بیماری، دولت و مردم چین همزمان به کمک دیگر کشورهای محل شیوع این ویروس شتافته اند.

هوا چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز گذشته از طریق شبکه های اجتماعی خبر داد که یک یک گروه از کارشناسان صلیب سرخ چین به صورت داوطلبانه برای حمایت از اقدامات ایران در جهت جلوگیری و کنترل شیوع کووید-19 راهی تهران شده اند. وی نوشت: ویروس کرونا دشمن مشترک بشریت است و همه باید در کنار هم با آن مقابله کنیم. هیچ چیز نمیتواند مردم ایران را شکست دهد.


این گروه پنج نفره از اعضای صلیب سرخ چین همه اهل شانگهای هستند که باعث شده برخی کاربران فضای در واکنش به این موضوع بنویسند: پزشکان شانگهای در سه جبهه "شانگهای، وو هان و ایران"مشغول مبارزه هستند که به خوبی وظیفه شناسی پزشکان و متخصصان چینی برای جلوگیری از شیوع این بیماری را نشان میدهد.

پیش از این نیز کمکهای پزشکی چین شامل کیت تشخیص کرونا، دستگاه های اکسیژون، مواد ضد عفونی، دما سنج الکترونیکی و موارد دیگر وارد تهران شد. قبل از این، سفارت چین و شرکتهای چینی در ایران 250 هزار ماسک و 5000 کیت تشخیص کرونا را به ایران اهدا کردند.

اخیراً، بسیاری از دوستان چینی مردم ایران از جمله دیپلمات های بازنشسته، کارکنان بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکز چین، اساتید و دانشجویان بخشهای زبان فارسی، بازرگانان و بسیاری دیگر از مردم چین با تشکیل گروههای ویژه ترجمه، تلاش کرده اند آخرین اطلاعات و راهنماییها درباره جلوگیری از ویروس کرونای جدید را ترجمه کنند و از طریق اینترنت و شبکه های اجتماعی در اختیار مردم ایران قرار دهند.

سفارت ایران در چین روز جمعه در حساب کاربری خود در «وِی بو» از کمک ‌های چین ابراز قدردانی کرد و نوشت: چین در دوران سخت مبارزه با ویروس کرونا به کمک دوستان ایرانی خود شتافت که ما از این بابت بسیار سپاسگزاریم. دوستی با ارزش در دوران سختی، پشتیبان قوی برای ادامه مبارزه مشترک با ویروس کرونا ویروس و نیروی محرکه برای پیشبرد روابط دو جانبه در آینده به شمار می‌رود.

چین و ایران شرکای راهبردی همه جانبه یکدیگر هستند و همواره در دوران سخت به یکدیگر کمک و از یکدیگر حمایت می‌کنند. زمانی که ویروس کرونای جدید در چین شیوع پیدا کرد، ایران پیش از همه کشورها به کمک چین آمد و در عمل نشان داد که شریک غم و شادی مردم چین است و چین هرگز این موضوع را فراموش نمی‌کند.

چین و ایران هر دو در جبهه نبرد با کرونا قرار دارند. در حال حاضر، روند جلوگیری و کنترل بیماری در چین با دستاوردهایی مؤثر همراه بوده و توسعه اقتصادی و اجتماعی به سرعت در حال بازگشت به روال عادی خود است. بر اساس تازه‌ ترین آمارهای منتشر شده، تعداد بیمارانی که پس از درمان از بیمارستان مرخص شدهاند برای اولین بار از تعداد مبتلایان جدید بیشتر بود است و خارج از استان هو بِی، تنها 4 مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده است اما اکنون وضعیت ایران نگران کننده است و هر چه سریعتر باید اقدامات لازم برای پیشگیری از شیوع بیماری انجام شود.

در مقابل ویروس، هرگز نباید اعتماد به نفس کور داشته باشیم. با توجه به متفاوت بودن اوضاع داخلی کشورها نسبت به یکدیگر، وضعیت شیوع بیماری نیز در کشورها مختلف متفاوت خواهد بود؛ اما با این حال پیشنهاد میکنیم که ایران با بررسی تجربیات چین در یک ماه گذشته، از اقدامات و راهکارهای مؤثر آن استفاده کند.

دستیار ارشد دبیر کل سازمان جهانی بهداشت، در بازدیدی که اخیراً از استان هوبی چین داشت گفت، "در حال حاضر راه چین تنها راه باثبات واقعی [برای مبارزه با کرونا] است". بسیاری میگویند که بدون دارو و واکسن خاص، این بیمار درمان نمی‌شود. اما چین تمام امکانات موجود را به کار بسته است و تا آنجا که امکان دارد برای نجات جان انسانها تلاش میکند. وی افزود،"اگر خودم مبتلا بشوم، برای درمان در چین می‌مانم".

تا بیست روز دیگر، عید نوروز در ایران فرا میرسد و مسافرتهای نوروزی مردم با خطر افزایش شیوع کرونا در نقاط مختلف ایران همراه است. لذا به دوستان ایرانی پیشنهاد می‌کنیم که عید امسال، در حد امکان از مسافرت و رفت و آمد بپرهیزند و دید و بازدید و دورهمی را کنار بگذارند. مردم ایران بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند اما با توجه به تشدید بیماری، بهتر است از دست دادن، روبوسی و بغل کردن هم بپرهیزیم.

چین و ایران دو تمدن دیرینه و درخشان هستند و مانند ملت چین، هیچ مشکلی بر ملت ایران نیز غلبه نخواهد کرد.اطمینان داریم ایران در مبارزه با ویروس کرونا پیروز خواهد شد.

29 Feb 2020

تلاش ها برای تولید واکسن کرونا 

تلاش ها برای تولید واکسن کرونا 
تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در ژنو گفت که هم‎اکنون پژوهش‎های گوناگون روی 20 نوع واکسن برای ویروس کرونای جدید در حال انجام است و برخی از درمان‎ها نیز وارد مرحله آزمایش‎های بالینی شده‎اند که پیش‌بینی می‌شود نتایج آن طی چند هفته آینده مشخص شود.
28 Feb 2020

کروناویروس، پاسخ به پرسشهای مکرر، نکات مهم (بخش هشتم)
چگونگی مقابله با کروناویروس در روستاها

بیماری کروناویروس در چین و برخی کشورهای دیگر در حال سرایت است. نسبت به شهرها، تراکم جمعیتی در روستاها خیلی کمتر است و به نظر می آید روستاها با خطرهای کمتری روبرو هستند اما با توجه به وجود مراکز و امکانات بهداشتی عمومی کمتر در روستاها، آقای گائودن گالیا (Gauden Galea ) نماینده سازمان بهداشت جهانی در چین پیشنهادهایی را درباره مقابله با کروناویروس در این مناطق ارائه داده است.

آقای گائودن گالی قبل از همه تدابیر حفاظتی چهارگانه را پیشنهاد کرد که به این شرح است:
1، حفظ فاصله بیش از 1 متر از افراد دیگر
2، پوشاندن دهان با آرنج هنگام سرفه؛ شستشوی مرتب دستها با صابون
3، استفاده درست از ماسک
4، قرنطینه کردن خود و گزارش کردن مورد به مراکز بهداشتی در صورت بروز نشانه های بیماری

امنیت خوراک نیز مهم است. آقای گائودن گالی در این باره نیز پیشنهاداتی دارد که به این شرح است:
1، پختن کامل انواع گوشت قرمز و سفید و تخم مرغ
2، جدا کردن خوراکی های خام و پخته
3، شستن دست ها پیش و پس از آماده کردن گوشت و تخم مرغ
4، شستن به موقع تخته گوشت، بشقاب و دیگر ظروفی که با گوشت خام و تخم مرغ در تماس بوده اند.

آیا طیور به ویروس کرونای جدید آلوده می شود و آن را انتقال می دهد؟ آقای گالی در پاسخ به این سئوال گفت
هنوز هیچ مدرکی دال بر نقش طیور زنده یا گوشت طیور در انتقال ویروس کرونای جدید وجود ندارد. اما کارکنان اصناف مربوطه باید پس از آماده کردن گوشت حیوان دستهای خود را به سرعت بشویند و در صورت ابتلا به بیماری در میان طیور و یا مرگ طیور در اثر بیماری موارد را سرعت به مراکز بهداشتی و درمانی اطلاع دهند. به علاوه، باید از لمس کردن حیوانات وحشی پرهیز کنند.
28 Feb 2020

مصوبه جدید مجلس چین به منظور تکمیل ممنوعیت خوردن حیوانات وحشی

مصوبه جدید مجلس چین به منظور تکمیل ممنوعیت خوردن حیوانات وحشی

کمیته دایمی مجلس ملی نمایندگان خلق چین اخیرا طرحی به منظور تکمیل ممنوعیت تجارت غیر قانونی و خوردن حیوانات وحشی را به تصویب رساند.
طبق این مصوبه جدید نهاد قانونگذار چین، شکار، تجارت، حمل و نقل و خوردن حیوانات وحشی، اعم از آن که در حیات وحش رشد کرده یا پرورش شده باشد، ممنوع است.

یک ضرب المثل چینی می گوید: بیماری از طریق دهان وارد بدن می شود. مجله علمی معروف «طبیعت» نیز در یکی از مقاله های خود در سال 2008 اشاره کرد، از میان بیماری های مشترک انسان و حیوان که در فاصله زمانی 1940 تا 2004 آشکار شده بود، 71.8 درصد از حیوانات وحشی به انسان منتقل شده است.

در بدن حیوانات وحشی انواع زیادی باکتری و ویروس وجود دارد که در بدن انسان موجود نیست. این باکتری ها و ویروس ها قاعدتا با جامعه بشری کاری ندارد و نوعی تعادل ظریف بین آن ها و انسان حفظ شده است. اما اگر این تعادل شکسته شود، ویروس هایی که در بدن حیوانات وحشی موجود است به انسان منتقل می شود و در نتیجه انسان را به ویروس های جدید مانند ابولا، سارس و مرس آلوده می کند.

صنعت کشاورزی معاصر کاملا می تواند به نیازهای انسان در مصرف خوراک مغذی و خوش طعم پاسخ دهد، اما هنوز هم گروهی افراد بر اثر کنجکاوی یا تفریحات ناسالم و جلب توجه، به چشیدن گوشت حیوانات وحشی علاقه دارند.

اکنون نهاد قانونگذار چین مصوبه روشنی درباره این مساله تدوین کرده که بر اساس آن، اعم از آن که حیوانی در حیات وحش رشد کرده یا پرورش شده باشد، یا در حال انقراض بودن یا نبودن حیوانات وحشی، هر نوع شکار، حمل و نقل، تجارت و خوردن آن ها ممنوع است.

جامعه جهانی تدریجا پی برده است، سلامتی انسان از سلامتی حیوانات و طبیعت جدایی ناپذیر است. امید است افراد بیشتری به اهمیت احترام و دوستی با حیوانات و طبیعت پی ببرند.
28 Feb 2020

کارشناس چینی: شیوع کروناویروس جدید در چین به معنای آن نیست که منشاء ویروس چین بوده است

کارشناس چینی: شیوع کروناویروس جدید در چین به معنای آن نیست که منشاء ویروس چین بوده است
روز پنجشنبه 27 فوریه 8 اسفند، جونگ نان شان پزشک متخصص بیماری‎های دستگاه تنفس و عضو آکادمی مهندسی چین در یک نشست خبری گوانگ جوئو اعلام کرد اولین موارد ابتلا به ویروس کرونای جدید در چین مشاهده شد اما این به معنای آن نیست که منشاء این ویروس نیز چین بوده است. 
وی در اشاره به شناسایی موارد متبلا به کروناویروس جدید در ژاپن و کره جنوبی بر اشتراک گذاری تجربیات و تقویت همکاری مشترک در پیشگیری و مهار آن تأکید کرد. وی افزود که ژاپن و کره جنوبی در هنگام شیوع بیماری در چین، از ما حمایت کردند و ما نیز آن را فراموش نمی کنیم.
این کارشناس چینی در پاسخ به پرسشی مبنی بر آلوده شدن مجدد افراد به ویروس پس از درمان گفت: این امر علل زیادی دارد و نمی توان تعریف قطعی از آن کرد. وی پیشنهاد کرد که مردم همچنان در خانه خود را قرنطینه کنند. چرا که مهم‎تر از آلوده شدن مجدد در واقع آلوده کردن دیگران است.
وی همچنین عنوان کرد که با توجه به بیماری های واگیردار حاد در چند دهه گذشته، حدود 80 درصد این بیماری ها از حیوانات به چین منتقل شده است.
27 Feb 2020

دانستنی های دقیق پزشکی درباره علائم بالینی یک بیمار کرونا

دانستنی های دقیق پزشکی درباره علائم بالینی یک بیمار کرونا

1. در چین این بیماری به عنوان بیماریهای عفونی گروه ب در نظر گرفته میشود اما درمانهای در نظر گرفته شده برای آن مثل بیماریهای عفونی گروه الف است.

2. بیشتر یافته های به دست آمده در مورد این نوع جدید از ویروس کرونا بر پایه پژوهش های انجام شده روی سارس-کووی و مرس-کووی است. ویروس به اشعه ماوراء بنفش، گرما (56 درجه سانتیگراد و حداقل به مدت 30 دقیقه)، الکل اتانول 75 درصد، محلول ضدعفونی کننده حاوی کلر و یا پاک کننده های چربی مثل اسید پراستیک و کلروفورم حساس است و این موارد میتوانند ویروس را بی اثر کنند.

3. کلرهگزیدین هیچ تأثیری بر ویروس کرونای جدید ندارد.

4. اصلیترین راه انتقال ویروس بیشتر از طریق تنفس و تماس با قطرات معلق در هواست.

5. علائم بیماری در میان افراد سالخورده مبتلا به بیماریهای زمینهای و همینطور نوزادان و کودکان شدیدتر است.

6. دوره نهفتگی بیماری معمولاً بین 3 تا 7 روز است و از 14 روز بیشتر نمیشود.

7. اصلیترین علائم بیماری شامل، تب، خستگی و سرفه های خشک است. در تعداد کمی از بیماران گرفتگی و آبریزش بینی، اسهال و برخی علائم دیگر نیز دیده میشود.

8. موارد ابتلای شدید به بیماری بعد از یک هفته با علائمی نظیر مشکلات تنفسی خود را نشان میدهند. موارد حاد بیماری به سرعت تبدیل به سندرم حاد تنفسی، شوک عفونی(سپتیک)، اسیدوز متابولیک مثبت که به سختی قابل اصلاح است و اختلال انعقاد خون (خونریزی نامنظم و کاهش میزان انعقاد خون) میشود. موارد جدی بیماری ممکن است تنها تب مختصری داشته باشند و یا حتی هیچ علائمی از خود نشان ندهند.

9. برخی از بیماران ممکن است بدون ابتلا به ذاتالریه تنها قدری تب کنند و به خستگی مختصر دچار شوند و در نهایت پس از یک هفته بهبود پیدا کنند.

10. پیش بینی (پراگنوسیس) درباره بیشتر بیماران خوب است به این ترتیب که کودکان علائم کمتری از خود نشان میدهند و تنها تعداد کمی دچار علائم حاد میشوند اما بیشتر موارد مرگ و میر در میان سالخوردگان مبتلا به بیماریهای زمینه ای بوده اند.

11. تعداد پیرامونی گلبولهای سفید خون در نخستین هجوم بیماری ممکن است کاهش پیدا کند و یا در حد نرمال باقی بماند و در عین حال تعداد لیمفوسیتها نیز کم شود. در میان برخی بیماران میزان آنزیمها در کبد و ماهیچه ها و همینطور میوگلوبین افزایش پیدا میکند. در بیشتر بیماران میزان پروتئین واکنشی سی (سی آر پی) و سرعت رسوب گلبول قرمز (ای اس آر) بالا میرود اما میزان پروکالستونین در حد نرمال باقی میماند.

12. در بیماران دارای علائم حاد میزان دی دایمر بالا میرود و دچار کاهش سریع لنفوسیتهای پیرامونی خون میشوند.

13. ممکن است در نمونه مخاط گلو، خلط، ترشحات دستگاه تنفسی تحتانی و خون بیماران، اسید نوکلئیک مشاهده شود.

14. در عکسهای رادیولوژی سینه بیماران ممکن است چند لکه سایه وار کوچک و تغییرات بینابینی واضح در نوارهای خارجی مشاهده میشود. با حادتر شدن علائم، میزان تیرگی شبیه به خرده شیشه افزایش پیدا میکند و ممکن است یک لایه روی هر دو ریه بیمار دیده شود. در موارد بسیار شدید بیماری ممکن است شاهد به هم پیوستن هر دو ریه باشیم اما موارد پلورال افیوژن (آب آوردن ریه) بسیار نادر است.

1- در چین موارد مشکوک در قالب گروههای (1) بر اساس مطابقت با پیشینه همه گیری و (2) بر اساس مطابقت با علائم بالینی به ترتیب زیر تقسیم بندی میشوند.

2- موارد مشکوک بر اساس مطابقت با پیشینه همه گیری بیماری ممکن است:

• الف. در طول 14 روز گذشته در یکی از مناطق شیوع بیماری (حتی به جز ووهان) حاضر بوده اند

• ب. در طول 14 روز گذشته با فرد مبتلا به تب و یا مشکلات تنفسی در تماس بوده اند

• پ. ممکن است تحت تأثیر هجوم خوشه ای/واگیر مربوط به بیماری همه گیر قرار گرفته باشند.

1- علائم بالینی بیماری می تواند شامل این موارد باشد:

• الف. تب

• ب. مواردی که در شماره 15 درباره عکس قفسه سینه گفته شد

• پ. کاهش گلبولهای سفید و یا لنفوسیتهای خون

1- موارد تأیید شده ابتلا به بیماری در چین در دو گروه زیر دسته‌بندی میشوند

• الف. تمام کسانی که نمونه های دستگاه تنفسی/خون آنها در تست آرتی-پی سی آر فلورسنت مثبت شده باشد

• ب. مطابقت بودن توالی ژنتیکی با نمونه های دستگاه تنفسی/خون

1- در چین علائم بالینی به سه دسته تقسیم میشوند. علائم تنفسی نرمال همراه با تب، علائم شدید و علائم بسیار شدید

2- بیماران دارای علائم شدید حداقل یکی از شرایط زیر را دارند:

• الف. ناهنجاری تنفسی، ≥ تعداد تنفس 30 بار در دقیقه

• ب. میزان اشباع اکسیژن ≥ کمتر از 93 درصد در شرایط ایستا

• پ. فشار نسبی اکسیژن در شریانها (PaO 2)/ غلظت اکسیژن (FiO 2)≥300 مم جیوه (1 میلیمتر جیوه= 133/0 پاسکال)

1- بیماران دارای علائم بسیار شدید حداقل یکی از شرایط زیر را دارند:

• الف. تنگی نفس تا جایی که بیمار برای تنفس به دستگاه اکسیژن نیاز پیدا میکند

• ب. شوک

• پ.از کار افتادن اعضای بدن بیمار و نیاز پیدا کردن به انتقال بیمار به بخش مراقبتهای ویژه (آی سی یو)

1- در چین از تمام کارکنان گروه‌ های پزشکی در تمام سطوح و در تمام سازمانها خواسته شده به محض شناسایی موارد مشکوک درمانهای مربوط به قرنطینهای را در حضور یک متخصص و یا تحت مشورت یک پزشک آغاز کنند و ظرف 2 ساعت به صورت آنلاین گزارش بدهند.

2- موارد مشکوک به داشتن بیماری تنها پس از منفی شدن نتیجه دو آزمایش تنفسی پاتوژنیک اسید نوکلئیک متوالی که با فاصله یک از روز هم گرفته شده میتوانند مرخص شوند.

3- درمان ضد ویروسی مورد استفاده، استنشاق اینترفرئون آلفا (IFN- α) با استفاده از نبولایزر (برای بزرگسالان روی 5 میلیون یونیت به همراه 2 میلی لیتر آب مقطر، دو بار در روز)

27 Feb 2020

کروناویروس، پاسخ به پرسشهای مکرر، نکات مهم(بخش سوم)

دوستان گرامی سلام! اینجانب دوست همیشگی شما مهری هستم. اخیراً شیوع کروناویروس ایرانیان را هم درگیر کرده است. در نبرد با کروناویروس ما همراه شما هستیم. ما سؤالات و موارد نگرانی کاربران را در اینترنت جمع کرده ایم و سعی می کنیم با استفاده از اسناد علمی و رسمی و تجربیات مردم چین به آنها جواب بدهیم.


سؤال اول: آیا کروناویروس در دوران نهفتگی که فرد نمی داند، مبتلاء شده هم قابل انتقال است؟


بله! این ویروس جدید در دوران نهفتگی قابل انتقال است به ویژه از طریق تماس نزدیک. ممکن است یک نفر به کروناویروس آلوه شده باشد، ولی چون در دوران نهفتگی ویروس هیچ عوارضی نشان نداده، خود فرد هم خبر از ابتلاء به آن ندارد و ناخودآگاه آن را به افراد دیگر منتقل می کند. برای مثال می دانیم تعداد بیماران مبتلا به کروناویروس در ایتالیا قبل از دوم اسفند فقط سه مورد بود، اما فقط در عرض 72 ساعت بعد از آن به بیش از 200 مورد افزایش یافت. دلیل آن این است که یک مرد ایتالیایی مبتلاء به بیماری، در دوران نهفتگی ویروس از آنجا که خودش اطلاع نداشت و طبق عادت معمولش در فعالیتهای اجتماعی حضور پیدا کرد، موجب شد افراد زیادی از جمله همسرش، همکاران و دوستانش مبتلا شوند. بر اساس تازه ترین تحقیقات و تجربیات چین، دوران نهفتگی کروناویروس جدید معمولاً از 1 تا 14 روز است. فرد مبتلاء در دوران نهفتگی ویروس تا دو روز قبل از بروز عوارض می تواند آن را به دیگران منتقل کند. به همین دلیل ماندن در خانه مهم است. دور هم جمع نشدن مهم است. حضور نیافتن در فعالیتهای اجتماعی مهم است. چون اگر بشود فرد مبتلا به این بیماری را شناسایی کرد، که در اینجا او را فرد ای می نامیم، می توان از طریق او اعضای خانواده، دوستان و همکارانش را شناسایی کرد و تحت نظارت و مراقبت پزشکی قرار داد، که در اینجا آنها را افراد سی نامگذاری می کنیم. ولی افراد غریبه ای نیز در این مدت با فرد ای و افراد سی در تماس بوده اند، که آنها را افراد بی می نامیم، به راحتی قابل شناسایی نیستند. یعنی می دانیم چه کسانی ای و سی هستند، ولی نمی دانیم افراد ب چه کسانی هستند. به همین دلیل هر لحظه خطر ممکن است در اطراف ما باشد و ما از آن بی خبر باشیم. این یکی از راهها و دلایل شیوع سریع کروناویروس است. به همین دلیل می خواهم دوباره تاکید بکنم برای حفظ امنیت و سلامت خودمان و دیگران باید سعی کنیم در خانه بمانیم. به اماکن شلوغ نرویم، در فعالیتهای اجتماعی شرکت نکنیم. تا این لحظه این یکی از مهمترین راههای پرهیز از آلوده شدن به کروناویروس است.


امیدوارم شما دوستان عزیز به این نکات توجه و اهمیت لازم را بدهید. اگر برای کار مهمی حتماً باید از خانه خارج شوید، لطفاً ماسک بپوشید و با دیگران فاصله بیش از یک متر را حفظ کنید. امیدوارم همه دوستان همیشه سلامت باشند! ایران قوی باش!

27 Feb 2020

شناسایی مبتلایان به کروناویروس جدید در 9 کشور خاورمیانه طی روزهای اخیر

شناسایی مبتلایان به کروناویروس جدید در 9 کشور خاورمیانه
طی روزهای اخیر، شیوع کروناویروس جدید در خاورمیانه افزایش یافت. تا 6 اسفند/25 فوریه، 9 کشور در این منطقه شناسایی مبتلایان به کروناویروس جدید را اعلام کردند.
نه تنها تعداد مبتلایان و فوت شدگان در ایران افزایش شدید پیدا کرد، در 5 اسفند، بحرین، کویت، عراق، افغانستان و عمان نیز شناسایی مبتلایان در خاک خود را اعلام کردند که اکثر آنها با ایران ارتباط داشته اند. غیر از این کشورها، امارات متحده عربی، اسرائیل و لبنان نیز شناسایی مبتلایان به کروناویروس جدید را اعلام کردند.
26 Feb 2020
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6