sd main logo
مترجم زبان چيني در چين شهر گوانگجو گوانجو با وسيله نقليه
فهرست سایت

اخبار روز کشور چین

ابهامات درباره ویروس کرونا 

کروناویروس، پاسخ به پرسشهای مکرر، نکات مهم بخش دوم
یماری کروناویروس در چین و برخی کشورهای دیگر سرایت پیدا کرده است. برای پرهیز از آلوده شدن به این ویروس، طبیعتا همه می خواهند بدانند ، آن در چه جاهایی در اطراف ما ممکن است باشد.
تصور نکنید که ویروس روی هر ملکول هوا نشسته است. کروناویروس جدید در هنگام سرفه و عطسه فرد مبتلا همراه با ذرات ریز مایعات جدا شده از بدن فرد، وارد هوا می شود، اما همان جا نمی ماند، بلکه روی سطح اجسام و زمین می نشیند. به این ترتیب، در هوا ویروس وجود ندارد و فقط احتمال دارد روی اجسام در دسترس وجود داشته باشد.
کروناویروس جدید فقط در درون سلولهای زنده، زنده می ماند و خود را تکثیر می کند. به همین دلیل، اگر وارد بدن افراد نشود، روی اجسام اطراف فرد فقط تا چند ساعت زنده می ماند. اما در صورت وجود حرارت و رطوبت مناسب عمر طولانیتری دارد مثلا در حرارت 20 سانتیگراد و رطوبت 40 تا 50 درصد، عمر کروناویروس جدید می تواند تا 5 روز برسد.
از این رو، تا حد امکان از قرار گرفتن در فاصله یکی دو متری فرد مخصوصا فردی که سرفه و عطسه می کند یا ماکس نپوشیده، و مالیدن چشم یا بینی خود با دستتان که مستقیماً دستگیره در یا دگمه آسانسور یا غیره را لمس کرده اید، پرهیز کنید.
25 Feb 2020

توزیع «رمز مربع سلامت» در سراسر استان شان شی چین 

توزیع «رمز مربع سلامت» در سراسر استان شان شی چین
 
طبق اطلاعاتی که کمیته بهداشت و سلامت استان شان شی منتشر کرده از روز سه شنبه 6 اسفند، برای انجام بهتر امور نظارت بهداشتی و خدمات به افرادی که طی مدت پیشگیری و مهار شیوع کروناویروس 2019 به محل کار خود باز گشته اند، و همچنین افزایش دقت در پیشگیری و مهار، در سراسر استان شان شی نظام «رمز مربع سلامت» توزیع می شود. طی مدت اجرای برنامه های پیشگیری و مهار شیوع بیماری کروناویروس 2019، رمز مربع سلامت در حکم یک سند مهم هویتی، رفت و آمد عادی و منظم عموم مردم را تضمین خواهد کرد و به طور مؤثر از خطر سرایت متقاطع بیماری خواهد کاست.
رمز مربع سلامت استان شان شی که یک رمز مربع اختصاصی افراد است، با جمع آوری داده های بزرگ از بخشهای مخابرات، حمل و نقل، امنیت عمومی، و کمیته بهداشت و سلامت و همچنین داده های بهداشتی شهروندان ایجاد شده، در حکم یک سند مهم الکترونیک برای عبور و مرور از گذرگاههای زمینی، ورود به اماکن عمومی، نواحی مسکونی و ساختمانهای محل کار و همچنین استفاده از وسایل نقلیه عمومی می باشد. مردم هنگام رفت و آمد برای هماهنگی و نظارت بازرسان محلی این رمز را به آنها بازرسان نشان خواهند داد.
ساکنان محلی استان شان شی و افرادی که قصد ورود به این استان دارند، می توانند از طریق سکوی رایانه ای علی پِی درخواست دریافت رمز مربع کنند. سامانه علی پی پس از احراز هویت شخص و تحلیل داده ها، رمز مربع سلامت را در رنگهای قرمز، زرد و سبز ایجاد می کند. متقاضیان باید هر چه زودتر در راستای پیشگیری و مهار شیوع کروناویروس 2019 اطلاعات حقیقی خود را در اپلیکیشن علی پی وارد کنند تا رمز مربع سلامت دریافت کنند. افراد هنگام مواجهه با ایستهای نظارت و بازرسی در گذرگاهها، باید داوطلبانه و فعالانه رمز مربع سلامت خود را به مأموران ارائه کنند.
25 Feb 2020

قدردانی دبیر کل سازمان ملل از مردم چین

دبیرکل سازمان ملل متحد: از چین به خاطر سهم عظیمشان در جلوگیری از شیوع کروناویروس 2019 قدردانی می کنم
 
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه 5 اسفند/ حوت، 24 فوریه در مقر سازمان جهانی بهداشت در ژنو گفت: مردم چین سهم عظیمی در جلوگیری از شیوع بیماری کروناویروس ادا نموده اند که خدمتی به تمام بشر بوده است و من از آنها تشکر می کنم.
 
گوترش گفت: «من از کارکنان سازمان جهانی بهداشت که اخیراً به چین رفتند، اطلاع گرفتم که شمار موارد مبتلایان جدیداً شناسایی شده در چین از اوایل فوریه رو به کاهش گذاشته است. امیدوارم این نشانه ادامه یابد. من می خواهم از مردم چین تشکر کنم. آنها سهم بزرگی در جلوگیری از شیوع این بیماری ادا کرده و خدمت بزرگی به تمام بشریت کرده اند».
25 Feb 2020

نمی فروشم فقط اهدا می کنم!

یئه شیائو لیانگ یک تاجر چینی معمولی است که در سال 2004 -2006 در ایران تحصیل کرده بود. او بار دیگر در سال 2016 میلادی برای فعالیت تجاری سنگ به ایران برگشت.
پس از شیوع کروناویروس 2019 در داخل چین، او به درخواست یک نهاد چینی، تعدادی ماسک از ایران خرید کرد و قصد داشت ماسک های خریداری شده را به داخل چین برای کمک به مبتلایان به کروناویروس انتقال دهد. به دلیل محدودیت ایران برای خروج کالاهایی مانند ماسک، بخشی از این ماسک ها در ایران باقی ماند.
پس از شیوع ناگهانی ویروس کرونا 2019 در ایران در روزهای اخیر، نهاد مربوط وزارت بهداشت ایران برای خرید ماسک با یئه شیائو لیانگ تماس گرفت. این تاجر چینی پاسخ داد: من نمی فروشم، فقط اهدا می کنم. هر زمان که به این کالاها نیاز داشتید، حتی اگر ساعت 12 بامداد باشد، با من هماهنگ کنید، من آن را به شما تحویل می دهم." در این روزهای خاص، ماسک در بازار ایران کمیاب است و قیمت آن نیز چند برابر شده است.
یئه شیائو لیانگ به فکر سود نبود. او گفت: دوستان ایرانی به ما کمک کرده بودند، حالا آن ها دچار مشکل شده اند، ما باید به دوستان عزیز ایرانی یاری برسانیم."
روز 23 فوریه /4 اسفند، یئه شیائو لیانگ خودش 50 هزار ماسک پزشکی به بخش های بهداشتی ایران منتقل کرد و با دلگرمی بر روی بسته ها، پرچم ملی دو کشور ایران و چین را چسباند و نوشت: "ده روزه دور گردون افسانه است و افسون، نیکی به جای یاران فرصت شمار یارا"
همین شب، ویدیو و عکس های اهدای محموله یئه شیائو لیانگ در شبکه های اجتماعی محبوبیت یافت. مردم ایران دلگرمی و پشتیبانی او را مورد ستایش قرار دادند.
25 Feb 2020

اقدامات چین برای مهار کرونا
چین با جامعترین، جدیترین و کاملترین اقدامات به ثمرات مهمی در مهار کروناویروس دست یافته، به موقع و به طور شفاف به سازمان جهانی بهداشت و کشورها و مناطق دیگر اطلاع رسانی کرده، برای جلوگیری از شیوع کروناویروس در سراسر جهان زمان ارزشمندی خریده است، چین تا حد امکان وظایف خویش را به خوبی انجام داده، از جان و سلامت مردم کشور خویش و مردم جهان دفاع کرده و در قبال امور امنیت بهداشت عمومی جهان مسؤولیت پذیر بوده است.
23 Feb 2020

نشست وزرای مالی و روسای بانک مرکزی گروه 20 سوم تا چهارم اسفند/ حوت (22-23 فوریه) به وقت محلی در ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار می شود. یکی از موضوعات اصلی این نشست رویارویی مشترک با ریسکها و چالشهای توسعه اقتصاد جهان به شمار می رود. تعداد زیادی از مقامات، کارشناسان و مسؤولان سازمانهای بین المللی شرکت کننده ضمن ابراز خرسندی از شروع مجدد فعالیت و تولید عادی در چین، چشم انتظار موفقیت هر چه زودتر چین در مبارزه با کروناویروس جدید و احیاء نظم عادی اقتصادی و اجتماعی کشور هستند.

رییس صندوق جهانی پول در این نشست گفت: جامعه جهانی می تواند با اتخاذ تدابیر مؤثر و نیرومند از سرایت این بیماری جلوگیری کند. در شرایطی که وضعیت سرایت بیماری تحت کنترل مؤثر قرار گیرد، اقتصاد چین در سه ماهه دوم امسال به حالت عادی برخواهد گشت و این بیماری تاثیرات موقت و نسبتا کوچکی بر اقتصاد جهان می گذارد. رییس انجمن مالی بین المللی نیز اعلام کرد، در دوره دشواری و سرشار از فشارهای کنونی، جامعه جهانی باید کنار مردم چین بایستد و احیای نظام عادی اقتصاد چین خواست مشترک جهانیان به شمار می رود. رییس بانک واردات و صادرات آفریقا هم تاکید کرد، نسبت به غلبه چین بر کروناویروس و احیای روند عادی تولیدش اطمینان کامل دارد.
23 Feb 2020

شرکتهای زیادی به منظور مهار کروناویروس جدید، از کارمندان خود خواسته اند به شغل خود در خانه ادامه دهند و اصطلاحاً دورکاری کنند. رایان که استاد خارجی یک دانشگاه چین است، چگونگی کار و زندگی خود را در خانه از طریق اینترنت به اشتراک می گذارد. او پس از آنکه مدتی را به خاطر خانه ماندن و قرنطینه در بی حوصلگی گذراند، به تدریج متوجه شد با آنکه نمی تواند مستقیماً و حضوری با همکارانش دیدار کند، اما می تواند با استفاده از برخی نرم افزارها به کارهایش برسد. وی روشهای گوناگون مراقبت و قرنطینه را در زمان شیوع کروناویروس به اشتراک گذاشت که کم کم هم از این کار لذت می برد، هم نسبت به آینده و پیشرفت علم و فناوری در چین امید و انتظار فراوانی پیدا کرده است.
23 Feb 2020

تأثیر کرونا ویروس بر اقتصاد جهانی 

تأثیر کرونا ویروس بر اقتصاد جهانی 

شیوع کروناویرس جدید به شدت در زندگی اجتماعی و گردش
اقتصادی چین تأثیر گذاشته و حتی نگرانی کشورهای دیگر را از رشد اقتصاد جهان برانگیخته است. در حال حاضر، جهانیان به روند احیای تولید در چین بسیار توجه می کنند.
شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین چندی پیش در نشست دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با اشاره به گسترش درهای باز و همکاری بین المللی، بر هماهنگی با شرکای اقتصادی و ازسرگیری تولید شرکتهای مهم و بزرگ و حفظ ثبات زنجیره عرضه جهانی و همچنین شرکتهای مهم صادراتی تأکید کرد.
در شرایط شیوع بیماری، به منظور کاهش فشار شرکتها، دولتهای مرکزی و محلی چین سیاستهای اولویت داری در زمینه کاهش مالیات، ایجاد تسیهلات ترابری و حمل و نقل، لغو هزینه اتوبان و غیره صادر کرده است. همچنین به منظور تشویق احیای تولید کارخانجات، دولتهای محلی خدمات ایاب و ذهاب ریلی، اتوبوسی و هواپیمای اختصاصی را برای رساندن کارمندان خود از مناطق دیگر فراهم کرده است.
با اجرای این سیاستها، شرکتها و کارخانجات فعالیت خود را از سر گرفته و شرکتهای دولتی در این زمینه پیشتاز بوده است. طوری که تا 1 اسفند، 48 هزار شرکت تابع مدیریت مستقیم دولت مرکزی تولید خود را از سر گرفته است که 86.4 درصد کل آنها را شامل می شود
23 Feb 2020

ایران در مقابله با شدت شیوع کروناویروس از چین چه تجربیاتی خواهد آموخت؟

ایران در مقابله با شدت شیوع کروناویروس از چین چه تجربیاتی خواهد آموخت؟


در ژاپن و کره جنوبی موارد شناسایی شده ابتلاء به کروناویروس به میزان چشمگیری افزایش یافته است. این ویروس در خاورمیانه شیوع یافته و مخصوصاً وضعیت ایران بسیار جدی است، به طوری که ویروس از قم به تهران و گیلان و حتی خارج از کشور سرایت کرده است.

به گزارش رادیو بین المللی چین به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران روز شنبه گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران به ۲۸ نفر و تعداد افراد فوت شده به ۵ نفر رسید.

از سوی دیگر، روز جمعه یک مورد در کانادا و یک مورد در لبنان گزارش شد که گویا هر دو نفر چندی پیش به ایران سفر کرده بودند.

تئودور ادهانوم گِبرِیِسوس مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه در ژنو گفت: وضعیت شیوع بیماری ممکن است به هر جهتی برود، باید در زمان قابل کنترل با کروناویروس جدید مقابله کرد. اگر در چنین زمان حساسی قاطعانه عمل نکنیم، با مسائل جدی روبرو خواهیم شد.

چانگ هوا سفیر چین در ایران روز جمعه در یادداشتی اختصاصی با خبرگزاری تسنیم گفت: «از زمان شیوع این بیماری در چین، دولت و مردم ایران حمایت و کمکهای ارزنده ای به چین ارائه کرده اند. ما این دوستی را به خاطر سپرده ایم و آن را ارج می‌نهیم. شیوع این بیماری در ایران نیز قلب مردم چین را متأثر کرده است و ما هم احساسات مشابهی نسبت به مردم ایران داریم. چین ارتباط و همکاریهای نزدیک خود را با ایران حفظ خواهد کرد؛ همکاری برای پیشگیری از سرایت این بیماری را تقویت و تلاش خواهد کرد به منظور محافظت از سلامت مردم هر دو کشور و صیانت از امنیت سلامت عمومی در دنیا در اسرع وقت بر شیوع این بیماری غلبه کند.»

همین روز گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری گفت چین به دقت اوضاع و تحولات مرتبط با کروناویروس 2019 در ایران را رصد می کند. وی درگذشت بیماران ایرانی را تسلیت گفت و اظهار کرد: در مقابله با این بیماری، چین قاطعانه در کنار ایران ایستاده است.

از زمان قرنطینه شهر وو هان در 23 ژانویه تا کنون مبارزه با کروناویروس 2019 در چین تقریبا یک ماه طول کشیده است. چین جدیترین و کاملترین اقدامات را اتخاذ کرده و اکنون در این نبرد به ثمرات آشکاری دست یافته است. موارد افزوده شده در سراسر کشور از اوج آن که 15152 مورد در 23 بهمن بود، به کمتر از 400 مورد در روز جمعه کاهش یافته است، موارد مشکوک به سرعت پاک شده، موارد درمان شده به میزان بالایی افزایش یافته و در سه روز متوالی از موارد تازه شناسایی شده ابتلاء بیشتر شده است. روز جمعه در 18 استان و شهر تابع مرکز شناسایی مورد ابتلاء جدید گزارش نشد.

چین منافع کوتاه مدت را فدا کرد، با بهای عظیمی به طور همه جانبه جنگ ضد کروناویروس برپا کرد و این اقدام برای مهار شیوع آن در کشورهای دیگر زمان ارزشمندی خرید. حالا ایران چه درسهایی می تواند در این زمینه از اقدامات چین بگیرد؟

در وو هان و مناطق دیگر استان هو بی که با وضعیت جدی روبروست، شدیدترین اقدامات مانند قرنطینه کامل شهر اجرا شده است. بیش از 30 هزار کارمند دولتی به واحدهای مسکونی رفته و تحقیقات خانه به خانه را آغاز کرده اند تا هیچ خانواده و فردی از قلم نیفتد. سازوکار امدادرسانی استانها و شهرهای دیگر به مناطق مختلف استان هو بی تاسیس شد. بدین ترتیب با تمرکز نیرو و منابع مرغوب سراسر کشور، کمکهای هدفمند به استان هو بی سرازیر شده است. این اقدامات پشتیبانی نیرومندی برای کسب پیروزی در این نبرد فراهم کرده است.

پس از آغاز نبرد علیه کروناویروس 2019، کارمندان دولتی به خصوص اعضای حزب کمونیست چین در سطوح مختلف فوراً بسیج شدند. آنان در این نبرد نقش پیشگام و الگو را ایفا کرده اند. مردم خودآگاهانه در خانه مانده اند و تا حد امکان بیرون نمی روند، گاهی که به اجبار بیرون می روند، حتما ماسک می زنند و در همه جا دمای بدنشان اندازه گرفته می شود. آموزش دانستنیهای پیشگیری و ضد عفونی در محلهای زیادی تعمیم پیدا کرده است.

زمان کلیدی نبرد علیه کروناویروس مصادف با عید بهار در چین بود که بزرگترین جابجایی بشر در جهان صورت می گیرد؛ اما مردم به فراخوان دولت پاسخ دادند و دید و بازدید و گردهماییهای بزرگ خانوادگی را لغو کردند و به جای آن به شیوه های دیگر مانند تماسهای تلفنی و اینترنتی و ویچتی سال نو را به یکدیگر تبریک گفتند. بعد از تعطیلات عید بهار، شرکتها و ادارات دولتی معمولاً شیوه کار در خانه و دورکاری را به اجرا گذاشتند تا حتی الامکان از احتمال آلودگی و ارتباط انسانی کاسته شود.

جمعه روز انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران بود. در مکانهای رأی گیری افراد زیادی بودند، اما فقط تعداد کمی از آنان ماسک زده بودند. این پدیده نگران کننده است و نشان می دهد که مردم ایران هنوز واقعاً با خطرات انتقال این ویروس آگاه نشده اند؛ دولت ایران باید تبلیغات در این زمینه را تقویت بخشد. برعکس، اگر به خبرنگاران چینی نگاه کنیم، تک تک آنان اقدامات مراقبتی جدی را رعایت می کنند.

در زمان شیوع کروناویروس شایعات مختلفی به وجود آمد که احتمالا برای مردم ناراحت کننده هم بود. شایعات نادرست خطرناکتر از خود ویروس است که باید به دقت مهار شود. به منظور نابودی این ویروس، بخشهای معتبر دولتی باید مسؤولیت پذیرتر باشند و اخبار و پیامهای حقیقی را به موقع منتشر کنند. مقامات ناکارآمد و تنبل باید هر چه زودتر برکنار شوند؛ مردم باید هوشیار باشند؛ اخبار کاذب جعل نکنند تا مورد سوء استفاده دشمنان و بیگانگان واقع نشود.

کروناویروس چندان دور نیست و در کنار ما پنهان شده است؛ در این زمان ما انسانها که در کنار هم نفس می کشیم و سرنوشت مشترکی داریم، در برابر حوادث بهداشتی فوری و ناگهانی، هیچ کدام استثناء نیستیم. امیدواریم محافل مختلف ایران با دقت به این امر اهمیت دهند و به اتفاق مردم چین در این نبرد سخت هر چه زودتر به پیروزی نهایی برسند.

21 Feb 2020

چین در مقابله با کروناویروس جدید در کنار ایران می ایستد

چین در مقابله با کروناویروس جدید در کنار ایران می ایستد
گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه 2 اسفند/ حوت، 21 فوریه گفت که چین به مسأله شیوع کروناویروس جدید در ایران بسیار توجه می کند و در مقابله با آن قاطعانه در کنار ایران می‌ایستد.

طبق گزارشها، وزارت بهداشت ایران تا کنون شناسایی 5 مورد ابتلا به کروناویروس 2019 را در این کشور تایید کرده است که دو تن از آنها جان خود را از دست داده اند. گنگ شوانگ همین روز در کنفرانس مطبوعاتی آنلاین با بستگان قربانیان ابراز همدردی کرد.

این سخنگو خاطر نشان کرد که دولت و مردم ایران در مقابله چین با کروناویروس جدید حمایتها و کمکهای گرانبهایی فراهم کردند و وزیر خارجه ایران نخستین وزیر خارجه کشورهای جهان بود که حمایت آشکار را از چین اعلام کرد. چین مایل است تبادل و همکاری را با ایران تقویت کند تا هر چه زودتر پیروزی در مقابله با ویروس به دست آید و مشترکأ از سلامت مردم دو کشور و امنیت بهداشت عمومی جهان حراست کنیم.
21 Feb 2020

کمیته ملی بهداشت و سلامت چین: پنج مسیر فنی برای ساخت واکسن کووید 19 به طور همزمان پیش می رود زنگ یی شین، معاون رییس کمیته ملی بهداشت و سلامت چین جمعه 2 اسفند (21 فوریه) در نشست خبری ساز و کار پیشگیری و کنترل مشترک شورای دولتی چین، پنج مسیر فنی برای کشف و ساخت واکسن را معرفی کرد که در زودترین زمان ماه آوریل یا مه، بخشی از واکسن ها وارد مرحله آزمایش بالینی می شود.زنگ یی شین تشریح کرد: "اکنون بخش هایی از این پروژه ها وارد مرحله آزمایش بر روی حیوانات شده است. با یک مثال زنده برای همگان توضیح می دهم، اگر کشف واکسن ها را به ساخت یک ساختمان تشبیه کنیم، پیشرفت کنونی ما این است که پایه این ساختمان را محکم بنا کرده ایم و بدنه ساختمان نیز به بالای سطح زمین رسیده است. در حال حاضر، ما با بیشترین سرعت طبقه به طبقه این ساختمان را می سازیم و سپس وارد مرحله زیباسازی می شویم."این مقام چینی در ادامه افزود: در صورت لزوم، می توان طبق قوانین مربوط ملی چین، استفاده اضطراری از واکسن را آغاز کرده و همچنین مراحل بررسی و اورژانسی را هم شروع کنیم.
21 Feb 2020

سازمان بهداشت جهانی: طی سه هفته تحقیقات آزمایشات بالینی درباره دو راه مهم درمان بیماری کروناویروس به نتایج اولیه خواهد رسید 
 
تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان بهداشت جهانی 20 فوریه (یکم اسفند) خبر داد: طی سه هفته تحقیقات بالینی درباره دو راه مهم درمان بیماری کروناویروس به نتایج اولیه خواهد رسید. وی همچنین تایید کرد، کارشناسان اعزامی این سازمان به چین شامل اعضای آمریکایی نیز می شود.
 
تدروس آدهانوم همین روز در نشست خبری سازمان در ژنو اظهار کرد، این سازمان دو نوع داروی لوپیناویر+ریتوناویر ضد ایدز و رمدسیویر را به عنوان دو راه مهم برای درمان کروناویروس تعیین کرده و در انتظار نتیجه تحقیقات بالینی این دو نوع دارو است.
 
تحقیقات بالینی این دو نوع دارو در شهر ووهان در جریان است.
 
مدیرکل سازمان بهداشت جهانی افزود: گروهی از کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در چین به اتفاق کارشناسان چینی برای یافتن راه حل های برخی مسایل مشغول کار هستند. او خبر داد، این گروه از کارشناسان اعضای رشته های همه گیرشناسی، ویروس شناسی، مدیریت کاربرد بالینی، کنترل شیوع بیماری همه گیر و بهداشت عمومی را شامل می شود.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6