sd main logo
مترجم زبان چيني در چين شهر گوانگجو گوانجو با وسيله نقليه
فهرست سایت

اخبار روز کشور چین

23 Feb 2020

نشست وزرای مالی و روسای بانک مرکزی گروه 20 سوم تا چهارم اسفند/ حوت (22-23 فوریه) به وقت محلی در ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار می شود. یکی از موضوعات اصلی این نشست رویارویی مشترک با ریسکها و چالشهای توسعه اقتصاد جهان به شمار می رود. تعداد زیادی از مقامات، کارشناسان و مسؤولان سازمانهای بین المللی شرکت کننده ضمن ابراز خرسندی از شروع مجدد فعالیت و تولید عادی در چین، چشم انتظار موفقیت هر چه زودتر چین در مبارزه با کروناویروس جدید و احیاء نظم عادی اقتصادی و اجتماعی کشور هستند.

رییس صندوق جهانی پول در این نشست گفت: جامعه جهانی می تواند با اتخاذ تدابیر مؤثر و نیرومند از سرایت این بیماری جلوگیری کند. در شرایطی که وضعیت سرایت بیماری تحت کنترل مؤثر قرار گیرد، اقتصاد چین در سه ماهه دوم امسال به حالت عادی برخواهد گشت و این بیماری تاثیرات موقت و نسبتا کوچکی بر اقتصاد جهان می گذارد. رییس انجمن مالی بین المللی نیز اعلام کرد، در دوره دشواری و سرشار از فشارهای کنونی، جامعه جهانی باید کنار مردم چین بایستد و احیای نظام عادی اقتصاد چین خواست مشترک جهانیان به شمار می رود. رییس بانک واردات و صادرات آفریقا هم تاکید کرد، نسبت به غلبه چین بر کروناویروس و احیای روند عادی تولیدش اطمینان کامل دارد.
23 Feb 2020

شرکتهای زیادی به منظور مهار کروناویروس جدید، از کارمندان خود خواسته اند به شغل خود در خانه ادامه دهند و اصطلاحاً دورکاری کنند. رایان که استاد خارجی یک دانشگاه چین است، چگونگی کار و زندگی خود را در خانه از طریق اینترنت به اشتراک می گذارد. او پس از آنکه مدتی را به خاطر خانه ماندن و قرنطینه در بی حوصلگی گذراند، به تدریج متوجه شد با آنکه نمی تواند مستقیماً و حضوری با همکارانش دیدار کند، اما می تواند با استفاده از برخی نرم افزارها به کارهایش برسد. وی روشهای گوناگون مراقبت و قرنطینه را در زمان شیوع کروناویروس به اشتراک گذاشت که کم کم هم از این کار لذت می برد، هم نسبت به آینده و پیشرفت علم و فناوری در چین امید و انتظار فراوانی پیدا کرده است.
23 Feb 2020

تأثیر کرونا ویروس بر اقتصاد جهانی 

تأثیر کرونا ویروس بر اقتصاد جهانی 

شیوع کروناویرس جدید به شدت در زندگی اجتماعی و گردش
اقتصادی چین تأثیر گذاشته و حتی نگرانی کشورهای دیگر را از رشد اقتصاد جهان برانگیخته است. در حال حاضر، جهانیان به روند احیای تولید در چین بسیار توجه می کنند.
شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین چندی پیش در نشست دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با اشاره به گسترش درهای باز و همکاری بین المللی، بر هماهنگی با شرکای اقتصادی و ازسرگیری تولید شرکتهای مهم و بزرگ و حفظ ثبات زنجیره عرضه جهانی و همچنین شرکتهای مهم صادراتی تأکید کرد.
در شرایط شیوع بیماری، به منظور کاهش فشار شرکتها، دولتهای مرکزی و محلی چین سیاستهای اولویت داری در زمینه کاهش مالیات، ایجاد تسیهلات ترابری و حمل و نقل، لغو هزینه اتوبان و غیره صادر کرده است. همچنین به منظور تشویق احیای تولید کارخانجات، دولتهای محلی خدمات ایاب و ذهاب ریلی، اتوبوسی و هواپیمای اختصاصی را برای رساندن کارمندان خود از مناطق دیگر فراهم کرده است.
با اجرای این سیاستها، شرکتها و کارخانجات فعالیت خود را از سر گرفته و شرکتهای دولتی در این زمینه پیشتاز بوده است. طوری که تا 1 اسفند، 48 هزار شرکت تابع مدیریت مستقیم دولت مرکزی تولید خود را از سر گرفته است که 86.4 درصد کل آنها را شامل می شود
23 Feb 2020

ایران در مقابله با شدت شیوع کروناویروس از چین چه تجربیاتی خواهد آموخت؟

ایران در مقابله با شدت شیوع کروناویروس از چین چه تجربیاتی خواهد آموخت؟


در ژاپن و کره جنوبی موارد شناسایی شده ابتلاء به کروناویروس به میزان چشمگیری افزایش یافته است. این ویروس در خاورمیانه شیوع یافته و مخصوصاً وضعیت ایران بسیار جدی است، به طوری که ویروس از قم به تهران و گیلان و حتی خارج از کشور سرایت کرده است.

به گزارش رادیو بین المللی چین به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران روز شنبه گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران به ۲۸ نفر و تعداد افراد فوت شده به ۵ نفر رسید.

از سوی دیگر، روز جمعه یک مورد در کانادا و یک مورد در لبنان گزارش شد که گویا هر دو نفر چندی پیش به ایران سفر کرده بودند.

تئودور ادهانوم گِبرِیِسوس مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه در ژنو گفت: وضعیت شیوع بیماری ممکن است به هر جهتی برود، باید در زمان قابل کنترل با کروناویروس جدید مقابله کرد. اگر در چنین زمان حساسی قاطعانه عمل نکنیم، با مسائل جدی روبرو خواهیم شد.

چانگ هوا سفیر چین در ایران روز جمعه در یادداشتی اختصاصی با خبرگزاری تسنیم گفت: «از زمان شیوع این بیماری در چین، دولت و مردم ایران حمایت و کمکهای ارزنده ای به چین ارائه کرده اند. ما این دوستی را به خاطر سپرده ایم و آن را ارج می‌نهیم. شیوع این بیماری در ایران نیز قلب مردم چین را متأثر کرده است و ما هم احساسات مشابهی نسبت به مردم ایران داریم. چین ارتباط و همکاریهای نزدیک خود را با ایران حفظ خواهد کرد؛ همکاری برای پیشگیری از سرایت این بیماری را تقویت و تلاش خواهد کرد به منظور محافظت از سلامت مردم هر دو کشور و صیانت از امنیت سلامت عمومی در دنیا در اسرع وقت بر شیوع این بیماری غلبه کند.»

همین روز گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری گفت چین به دقت اوضاع و تحولات مرتبط با کروناویروس 2019 در ایران را رصد می کند. وی درگذشت بیماران ایرانی را تسلیت گفت و اظهار کرد: در مقابله با این بیماری، چین قاطعانه در کنار ایران ایستاده است.

از زمان قرنطینه شهر وو هان در 23 ژانویه تا کنون مبارزه با کروناویروس 2019 در چین تقریبا یک ماه طول کشیده است. چین جدیترین و کاملترین اقدامات را اتخاذ کرده و اکنون در این نبرد به ثمرات آشکاری دست یافته است. موارد افزوده شده در سراسر کشور از اوج آن که 15152 مورد در 23 بهمن بود، به کمتر از 400 مورد در روز جمعه کاهش یافته است، موارد مشکوک به سرعت پاک شده، موارد درمان شده به میزان بالایی افزایش یافته و در سه روز متوالی از موارد تازه شناسایی شده ابتلاء بیشتر شده است. روز جمعه در 18 استان و شهر تابع مرکز شناسایی مورد ابتلاء جدید گزارش نشد.

چین منافع کوتاه مدت را فدا کرد، با بهای عظیمی به طور همه جانبه جنگ ضد کروناویروس برپا کرد و این اقدام برای مهار شیوع آن در کشورهای دیگر زمان ارزشمندی خرید. حالا ایران چه درسهایی می تواند در این زمینه از اقدامات چین بگیرد؟

در وو هان و مناطق دیگر استان هو بی که با وضعیت جدی روبروست، شدیدترین اقدامات مانند قرنطینه کامل شهر اجرا شده است. بیش از 30 هزار کارمند دولتی به واحدهای مسکونی رفته و تحقیقات خانه به خانه را آغاز کرده اند تا هیچ خانواده و فردی از قلم نیفتد. سازوکار امدادرسانی استانها و شهرهای دیگر به مناطق مختلف استان هو بی تاسیس شد. بدین ترتیب با تمرکز نیرو و منابع مرغوب سراسر کشور، کمکهای هدفمند به استان هو بی سرازیر شده است. این اقدامات پشتیبانی نیرومندی برای کسب پیروزی در این نبرد فراهم کرده است.

پس از آغاز نبرد علیه کروناویروس 2019، کارمندان دولتی به خصوص اعضای حزب کمونیست چین در سطوح مختلف فوراً بسیج شدند. آنان در این نبرد نقش پیشگام و الگو را ایفا کرده اند. مردم خودآگاهانه در خانه مانده اند و تا حد امکان بیرون نمی روند، گاهی که به اجبار بیرون می روند، حتما ماسک می زنند و در همه جا دمای بدنشان اندازه گرفته می شود. آموزش دانستنیهای پیشگیری و ضد عفونی در محلهای زیادی تعمیم پیدا کرده است.

زمان کلیدی نبرد علیه کروناویروس مصادف با عید بهار در چین بود که بزرگترین جابجایی بشر در جهان صورت می گیرد؛ اما مردم به فراخوان دولت پاسخ دادند و دید و بازدید و گردهماییهای بزرگ خانوادگی را لغو کردند و به جای آن به شیوه های دیگر مانند تماسهای تلفنی و اینترنتی و ویچتی سال نو را به یکدیگر تبریک گفتند. بعد از تعطیلات عید بهار، شرکتها و ادارات دولتی معمولاً شیوه کار در خانه و دورکاری را به اجرا گذاشتند تا حتی الامکان از احتمال آلودگی و ارتباط انسانی کاسته شود.

جمعه روز انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران بود. در مکانهای رأی گیری افراد زیادی بودند، اما فقط تعداد کمی از آنان ماسک زده بودند. این پدیده نگران کننده است و نشان می دهد که مردم ایران هنوز واقعاً با خطرات انتقال این ویروس آگاه نشده اند؛ دولت ایران باید تبلیغات در این زمینه را تقویت بخشد. برعکس، اگر به خبرنگاران چینی نگاه کنیم، تک تک آنان اقدامات مراقبتی جدی را رعایت می کنند.

در زمان شیوع کروناویروس شایعات مختلفی به وجود آمد که احتمالا برای مردم ناراحت کننده هم بود. شایعات نادرست خطرناکتر از خود ویروس است که باید به دقت مهار شود. به منظور نابودی این ویروس، بخشهای معتبر دولتی باید مسؤولیت پذیرتر باشند و اخبار و پیامهای حقیقی را به موقع منتشر کنند. مقامات ناکارآمد و تنبل باید هر چه زودتر برکنار شوند؛ مردم باید هوشیار باشند؛ اخبار کاذب جعل نکنند تا مورد سوء استفاده دشمنان و بیگانگان واقع نشود.

کروناویروس چندان دور نیست و در کنار ما پنهان شده است؛ در این زمان ما انسانها که در کنار هم نفس می کشیم و سرنوشت مشترکی داریم، در برابر حوادث بهداشتی فوری و ناگهانی، هیچ کدام استثناء نیستیم. امیدواریم محافل مختلف ایران با دقت به این امر اهمیت دهند و به اتفاق مردم چین در این نبرد سخت هر چه زودتر به پیروزی نهایی برسند.

21 Feb 2020

چین در مقابله با کروناویروس جدید در کنار ایران می ایستد

چین در مقابله با کروناویروس جدید در کنار ایران می ایستد
گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه 2 اسفند/ حوت، 21 فوریه گفت که چین به مسأله شیوع کروناویروس جدید در ایران بسیار توجه می کند و در مقابله با آن قاطعانه در کنار ایران می‌ایستد.

طبق گزارشها، وزارت بهداشت ایران تا کنون شناسایی 5 مورد ابتلا به کروناویروس 2019 را در این کشور تایید کرده است که دو تن از آنها جان خود را از دست داده اند. گنگ شوانگ همین روز در کنفرانس مطبوعاتی آنلاین با بستگان قربانیان ابراز همدردی کرد.

این سخنگو خاطر نشان کرد که دولت و مردم ایران در مقابله چین با کروناویروس جدید حمایتها و کمکهای گرانبهایی فراهم کردند و وزیر خارجه ایران نخستین وزیر خارجه کشورهای جهان بود که حمایت آشکار را از چین اعلام کرد. چین مایل است تبادل و همکاری را با ایران تقویت کند تا هر چه زودتر پیروزی در مقابله با ویروس به دست آید و مشترکأ از سلامت مردم دو کشور و امنیت بهداشت عمومی جهان حراست کنیم.
21 Feb 2020

کمیته ملی بهداشت و سلامت چین: پنج مسیر فنی برای ساخت واکسن کووید 19 به طور همزمان پیش می رود زنگ یی شین، معاون رییس کمیته ملی بهداشت و سلامت چین جمعه 2 اسفند (21 فوریه) در نشست خبری ساز و کار پیشگیری و کنترل مشترک شورای دولتی چین، پنج مسیر فنی برای کشف و ساخت واکسن را معرفی کرد که در زودترین زمان ماه آوریل یا مه، بخشی از واکسن ها وارد مرحله آزمایش بالینی می شود.زنگ یی شین تشریح کرد: "اکنون بخش هایی از این پروژه ها وارد مرحله آزمایش بر روی حیوانات شده است. با یک مثال زنده برای همگان توضیح می دهم، اگر کشف واکسن ها را به ساخت یک ساختمان تشبیه کنیم، پیشرفت کنونی ما این است که پایه این ساختمان را محکم بنا کرده ایم و بدنه ساختمان نیز به بالای سطح زمین رسیده است. در حال حاضر، ما با بیشترین سرعت طبقه به طبقه این ساختمان را می سازیم و سپس وارد مرحله زیباسازی می شویم."این مقام چینی در ادامه افزود: در صورت لزوم، می توان طبق قوانین مربوط ملی چین، استفاده اضطراری از واکسن را آغاز کرده و همچنین مراحل بررسی و اورژانسی را هم شروع کنیم.
21 Feb 2020

سازمان بهداشت جهانی: طی سه هفته تحقیقات آزمایشات بالینی درباره دو راه مهم درمان بیماری کروناویروس به نتایج اولیه خواهد رسید 
 
تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان بهداشت جهانی 20 فوریه (یکم اسفند) خبر داد: طی سه هفته تحقیقات بالینی درباره دو راه مهم درمان بیماری کروناویروس به نتایج اولیه خواهد رسید. وی همچنین تایید کرد، کارشناسان اعزامی این سازمان به چین شامل اعضای آمریکایی نیز می شود.
 
تدروس آدهانوم همین روز در نشست خبری سازمان در ژنو اظهار کرد، این سازمان دو نوع داروی لوپیناویر+ریتوناویر ضد ایدز و رمدسیویر را به عنوان دو راه مهم برای درمان کروناویروس تعیین کرده و در انتظار نتیجه تحقیقات بالینی این دو نوع دارو است.
 
تحقیقات بالینی این دو نوع دارو در شهر ووهان در جریان است.
 
مدیرکل سازمان بهداشت جهانی افزود: گروهی از کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در چین به اتفاق کارشناسان چینی برای یافتن راه حل های برخی مسایل مشغول کار هستند. او خبر داد، این گروه از کارشناسان اعضای رشته های همه گیرشناسی، ویروس شناسی، مدیریت کاربرد بالینی، کنترل شیوع بیماری همه گیر و بهداشت عمومی را شامل می شود.
21 Feb 2020

ساعت 5 و 7 دقیقه روز 20 فوریه/ اول اسفند در مرکز پرتاب ماهواره واقع در شهر شی چانگ چین چهار ماهواره آزمایش فنی با یک موشک مدل «LM-2-D» به فضا پرتاب و ماهواره ها نیز وارد مدارهای پیش فرض شده است.
این ماهواره ها عمدتا برای آزمایش فناوری های جدید رصد کره زمین پرتاب شده است.
20 Feb 2020

شیوع کروناویروس 2019 در چین، باعث شده رفتار و مراعات بهداشتی مردم
حتی در بعضی کارهای روزمره ساده هم تغییر کند
هدف از این کارها رساندن تماس با اشیاء مورد استفاده همگانی به حداقل است
با توجه به اینکه شیوع کروناویروس 2019 یک مشکل جهانیست
اینها مواردیست که مردم چین هم خود رعایت می کنند هم به دیگران توصیه میکنند
20 Feb 2020

چین ضمن رعایت اصول پیشگیری و کنترل کروناویروس جدید، اجرای برخی از پروژه های مهم و بزرگ ملی را احیاء کرده است. بدین ترتیب روز چهارشنبه 30 بهمن/ دلو، 19 فوریه احداث بخش میانه خط شرقی لوله انتقال گاز چین و روسیه از سر گرفته شده است.

خطوط انتقال گاز طبیعی چین و روسیه یکی از چهار کانال بزرگ انتقال انرژی چین است و مسافت آن به 5111 کیلومتر می رسد. این خطوط به سه بخش شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم می شود. بخش شمالی در پایان سال گذاشته میلادی راه اندازی شده است.

19 Feb 2020

این ربات پخت پلو گوشت می تواند بیست و چهار ساعت روز آشپزی کند و خسته نشود. این ربات آشپز هر 15 دقیقه 36 ظرف پلوی مخصوص آماده می کند. پزشکان و پرستارانی که در بیمارستانها مشغول امور معاینه و مراقبت و درمان مبتلایان به کروناویروس جدید هستند، هر لحظه که بخواهند، می توانند به این «آشپز همیشه حاضر» سفارش بدهند.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6