sd main logo
مترجم زبان چيني در چين شهر گوانگجو گوانجو با وسيله نقليه
فهرست سایت

اخبار روز کشور چین

8 Feb 2020

سفیر ایران: چین بر ویروس کرونا غلبه خواهد کرد
به گزارش رادیوی بین المللی چین به نقل از تسنیم روز جمعه 18 بهمن (7 فوریه) محمد کشاورززاده، سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در یک مصاحبه ویدیویی که در تارنمای روزنامه خلق چین منتشر شد گفت: شیوع ویروس کرونا در روزهای آغاز سال نوی چینی و تلاش‎های دولت و مردم چین برای مقابله با این ویروس باعث شد امسال عید بهار متفاوتی را تجربه کنیم.

وی ادامه داد: معتقدم که ملت چین با سابقه 5000 سال تمدن می‎تواند بر این مشکل غلبه کند و با موفقیت از این وضعیت خارج شود.

سفیر ایران در چین با اشاره به دشواری‎های مبارزه با کرونا، از مسئولت پذیری چین برای مقابله با شیوع این ویروس قدردانی کرد و گفت: مردم و دولت ایران پیوسته با مردم و دولت چین برای غلبه بر این مشکل همکاری خواهند کرد.

یک نوع جدید از ویروس کرونا که از اواخر سال 2019 میلادی در شهر ووهان مرکز استان هوبِی شایع شد تا کنون 26 هزار و 359 تن را مبتلا کرده که از آن میان تا کنون جان 637 جان خود را از دست داده اند

بااین حال  با تلاش های دولت و مردم چین تا کنون هزار ۵۸۶  تن مبتلایان به این بیماری پس از درمان از مراکز درمانی مرخصی شده اند و گزارش ها حاکی است که 31 هزار و223 تن هم مشکوک به ابتلا به این ویروس هستند
8 Feb 2020
دکتر لی ون لیانگ
دکتر لی ون لیانگ

آغاز تحقیقات دولت چین در مورد گزارش مربوط به دکتر لی ون لیانگ‎

‎روز جمعه 18 بهمن (7 فوریه)، دولت چین اعلام کرد یک هیأت تحقیق و بررسی را برای رسیدگی به گزارش‎های مربوط به دکتر لی ون‎لیانگ راهی شهر وو‎‌هان، مرکز استان هوبِی خواهد کرد.
لی ون لیانگ، پزشک بیمارستان مرکزی شهر ووهان در جریان درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونای جدید به این ویروس مبتلا شد و با وجود تلاش‌های بسیار برای درمان وی، جان خود را از دست داد. تا کنون بسیاری از کاربران فضای مجازی در چین نسبت به فوت لی ون‎لیانگ 34 ساله ابراز تاسف و اندوه کرده‎اند. کمیته ملی بهداشت و سلامت چین و شهرداری وو هان نیز ضمن اعلام تأسف و تأثر از فوت این پزشک جوان با خانواده او ابراز همدردی کردند.
بر اساس اخبار منتشرشده در فضای مجازی، دکتر لی ون لیانگ با توجه به تخصص و تعهد حرفه‎ای خود همزمان با شیوع ویروس کرونای جدید شروع به دادن هشدار به مردم و همکاران خود کرد که متأسفانه این هشدارها مورد توجه قرار نگرفت و به آن اهمیتی داده نشد. نهادهای بهداشت و درمان ووهان در آن زمان هنوز نتوانسته بودند امکان انتقال این ویروس کرونای جدید از انسان به انسان را تشخیص بدهند. به گفته یکی از پزشکان متخصص، تأیید و تشخیص یک ویروس جدید فرایندی بسیار پیچیده است اما حقایق پزشکی در ادامه نشان داد که هشدارهای لی ون‎لیانگ درست بودند.
یک کارشناس دیگر نیز گفته است که برخی از مشکلات که دکتر لی با آن رو به رو شده بود، بازتابی از ضعف کشور در پیشگیری و کنترل بیماری‎های واگیردار و مقابله با آن است و دلیل اصلی ناراحتی کنونی مردم چین نیز همین است.
پس از شیوع ویروس کرونای جدید، شی جین‌پینگ رئیس جمهوری خلق چین در روز عید بهار چین و آغاز سال نوی چین با تشکیل نشستی با حضور اعضای کمیته دائمی اداره سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین برای مقابله و کنترل شیوع ویروس کرونای جدید، دستورات لازم در مورد اقدامات لازم برای مقابله با این وضعیت را صادر کرد.
با توجه به تصمیم کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، قرار است کمیته ملی نظارت چین بر یک هیأت تحقیق را برای بررسی گزارش‎های مردمی درباره دکتر لی به شهر ووهان اعزام کند تا ضمن مشخص کردن اخبار اشتباه، حقیقت را در اختیار مردم بگذارند که نشانگر عزم راسخ مقامات چین برای حل مسائل و اطمینان دادن آنان به اقشار مختلف جامعه چین برای به کارگیری تمام ظرفیت‎های کشور در راه مبارزه با ویروس کرونای جدید است.
7 Feb 2020

یو بیائو رییس بخش حمل و نقل سازمان هواپیمایی چین روز پنج شنبه 6 فوریه/ 17 بهمن اعلام کرد: پس از شیوع کروناویروس جدید، این سازمان با همکاری و کمک سفارت ها و کنسولگری های چین در خارج، با اعزام 12 هواپیمای چارتر بیش از 1500 نفر از شهروندان ووهانی را به کشور بازگردانده است. وی همچنین از ادامه اعزام هواپیماها برای انتقال مسافران چینی در خارج به کشور خبر داد.
7 Feb 2020

کمیته تشکیلاتی بازی های المپیک توکیو روز پنج شنبه 17 بهمن/6 فوریه بار دیگر تاکید کرد اگرچه بیماری همه گیر ناشی از کروناویروس ادامه دارد، بازی های المپیک توکیو که قرار است 24 ژوییه گشایش یابد، به هیچ وجه لغو نمی شود.

براساس گزارش خبرگزاری کیودو نیوز ژاپن، کمیته تشکیلاتی بازی های المپیک توکیو در این باره گفت که با به کارگیری کلیه تدابیر، با تهدید احتمال بیماری ناشی از کروناویروس مقابله می کند. این تدابیر شامل پیشگیری از مبتلا شدن پرسنل کمیته تشکیلاتی و پیشگیری از مبتلا شدن ورزشکاران به کروناویروس در جریان بازی های المپیک و تنظیم پیش طرح در مقابله با مبتلا شدن احتمالی است.

کمیته تشکیلاتی بازی های المپیک بین المللی پیشتر نیز با انتشار بیانیه ای عنوان کرده بود که این سازمان با سازمان بهداشت جهانی و نهادهای دیگر درباره وضعیت کرونا تبادل نظر داشته و نسبت به برگزاری موفق بازی های المپیک توکیو ابراز اطمینان کرده است.
7 Feb 2020

تئودور ادهانوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت پنج‌شنبه 17 بهمن (6 فوریه) در نشست خبری در ژنو از همه فعالیت ها و اقدامات عموم مردم ووهان برای مقابله با شیوع بیماری ناشی از کروناویروس جدید تشکر کرد و گفت، مردم ووهان با چنین روحیه و اتحادی، بدون تردید بر این ویروس غلبه خواهند کرد.

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در پاسخ به پرسش خبرنگار شین هوا اظهار داشت، در جریان مقابله با کروناویروس جدید، مردم شهر ووهان و حتی استان هوبی فداکاری های بسیار داشته اند. وی بیان کرد: «من از آنان تشکر می کنم و از هماهنگی آنان سپاسگزارم. کاری که آن ها کرده اند، نه تنها برای دفاع از مردم کشور خودشان، بلکه همچنان برای دفاع از دیگر نقاط دنیا نیز هست.»

تئودور ادهانوم خاطر نشان کرد: «من قبلا به پکن سفر کرده ام و تصمیم دارم به شهر ووهان هم سفر کنم. من به مردم ووهان قول می دهم که برای دیدار از آنان به ووهان سفر کنم. امیدوارم این روز هر چه زودتر برسد.»

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در ادامه افزود: «همین حالا که در حال صحبت هستم، احساس می کنم خودم عضوی از جامعه ووهان هستم.» «قلبم با آنان است و همچنین همراه با افرادی هستم که مشغول به مبارزه با کروناویروس جدید هستند.»

وی با اعتماد بیان کرد که با چنین روحیه و اتحاد و همدلی مردم ووهان، ما در نهایت بر این بیماری غلبه می کنیم.
7 Feb 2020

کمک های جهانی به چین برای مبارزه با کرونا

به گزارش خبرگزاری شین هوا ، تا ساعت 12 ظهر 17 بهمن /6 فوریه دولت های ایران، بلاروس، پاکستان، کره شمالی، کره جنوبی، ژاپن، تایلند، مالزی، اندونزی، مالدیو، میانمار، آلمان، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، اتریش، مجارستان، قزاقستان، لتونی، استونی، ترکیه، امارات، الجزایر، مصر، گینه استوایی، استرالیا، نیوزیلند، کانادا، ترینیداد و توباگو، غنا و کشورهای دیگر و یونیسف لوازم مربوط پیشگیری و کنترل شیوع کروناویروس را به چین اهدا کرده یا پشتیبانی های دیگر در اختیار کشور چین قرار داده اند و با اقدامات واقعی، درک و پشتیبانی خود از مبارزه چین با کروناویروس را نمایان ساختند.

علاوه بر این، شرکت ها، موسسات، مردم دوست و چینی های خارج از کشور در بسیاری از کشورها از جمله ایران، روسیه، آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، مالزی، ویتنام، انگلستان، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، پرو و کشورهای دیگر نیز کالاهایی اهدا کردند. در این میان، موسسه های غیر دولتی آمریکایی، تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی اهدا کردند و موسسات غیر دولتی کره جنوبی، روسیه و مالزی بارها لوازم محافظ از جمله؛ لباس و عینک محافظ و ماسک تهیه و ارسال کرده اند.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6