خرید و واردات کالا از چین

خرید و واردات کالا از چین

فهرست سایت

اخبار روز کشور چین

5 Dec 2020

اهتزاز پرچم چین در کره ماه 

انتشار تصویر اهتزاز پرچم چین در کره ماه 
خبرگزاری «شین هوا» نوشت سازمان ملی فضایی چین امروز جمعه برابر با 4 دسامبر/14 آذرماه، تصاویری از پرچم ملی این کشور در کره ماه که توسط کاوشگر ماه «چانگ ئه- 5» برافراشته شده را منتشر کرد.
تصاویر این پرچم توسط یک دوربین پانورامای نصب شده روی تجهیزات سطح نشین - صعودگر کاوشگر چینی «چانگ ئه-5» گرفته شده است؛ این تصاویر ساعات پایانی روز گذشته (پنج شنبه برابر با 3 دسامبر/13 آذرماه) و قبل از جداشدن صعودگر حاوی نمونه های سطح ماه از سطح کره ثبت شده اند. 
کاوشگر ماه «چانگ ئه-5» چین در تاریخ 24 نوامبر سال جاری میلادی به فضا پرتاب شد و بعد از نوزده ساعت کار نمونه های خاک ماه را جمع آوری کرد و در مخزن مخصوص خود جای داد؛ این نمونه ها با کمک تجهیزات صعودگر کاوشگر به دستگاه مدارگری که در مدار کره ماه حرکت می کند، منتقل و به زمین ارسال شدند.
این کاوشگر چینی یکی از پیچیده ترین و چالش برانگیزترین ماموریت های تاریخ هوا- فضای این کشور به حساب می آید و اولین ماموریت نمونه برداری از ماه در جهان در طول بیش از 40 سال اخیر محسوب می شود.
5 Dec 2020

خورشید مصنوعی چین طلوع کرد

«خورشید مصنوعی» چین طلوع کرد
رسانه های خبری چین روز جمعه برابر با 4 دسامبر/14 آذرماه گزارش دادند که این کشور توانست با موفقیت رآکتور همجوشی هسته ای «خورشید مصنوعی» خود را برای اولین بار به کار بیندازد و به پیشرفت چشمگیری در زمینه قابلیت های تحقیقات انرژی هسته ای دست یابد.
رآکتور «توکاماک اچ- ال تو- ام» (HL-2M Tokamak) بزرگ ترین و پیشرفته ترین ابزار تحقیقات تجربی همجوشی هسته ای چین محسوب می شود و دانشمندان امیدوارند که این رآکتور بتواند به طور بالقوه منبع قدرتمندی از انرژی پاک را فراهم کند.
این رآکتور از یک میدان مغناطیسی قدرتمند برای همجوشی پلاسماهای داغ و گرمایی استفاده می کند و این قابلیت را دارد که به دمای بیش از 150 میلیون درجه سانتی گراد برسد که این دما تقریبا 10 برابر گرم تر از حرارت هسته ای خورشید است.
این رآکتور هسته ای در استان «سیچوان» واقع در جنوب غرب چین است و ساخت آن اواخر سال گذشته میلادی تکمیل شده است و به دلیل گرما و انرژی عظیمی که تولید می کند، اغلب «خورشید مصنوعی» نامیده می شود.
روزنامه «پیپل دیلی» در پوشش این خبر نوشته است که توسعه انرژی همجوشی هسته ای نه تنها راهی برای تامین نیازهای استراتژیک حوزه انرژی چین محسوب می شود بلکه در زمینه توسعه پایدار انرژی و اقتصاد ملی چین نیز دارای اهمیت زیادی است.
دانشمندان چینی از سال 2006 میلادی تاکنون، مشغول کار روی ساخت نسخه های کوچکتری از رآکتورهای همجوشی هسته ای هستند و درصدد هستند تا از طریق همکاری با دانشمندان مسئول ساخت رآکتور آزمایشی بین المللی گرما هسته ای (Thermonuclear )، (بزرگ ترین پروژه تحقیقات همجوشی هسته ای جهان در فرانسه که انتظار می رود ساخت آن در 2025 میلادی تکمیل شود)، از این اختراع استفاده کنند.
4 Dec 2020

اثبات وجود کرونا در آمریکا قبل از چین

بدنبال گسترش تحقیقات علمی، هر روز شواهد و مدارک بیشتری منتشر می شود که نشان می دهد ویروس کرونا خیلی زودتر از زمانی که شیوع پیدا کرد، در میان جوامع بشری وجود داشته است.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در تاریخ 1 دسامبر در گزارشی با استناد به مطالعات انجام شده از سوی دانشمندان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نوشت که آنتی بادی کرونا در 39 نمونه خونی که در فواصل 13 تا 16 دسامبر سال گذشته میلادی از کالیفرنیا، اورگان و واشنگتن جمع آوری شده، وجود داشته و این نشان می دهد که فردی در آمریکا از همان اواسط دسامبر سال گذشته میلادی به ویروس کرونا مبتلا بوده است.

در تاریخ 15 نوامبر محققان مؤسسه تحقیقاتی تومور شناسی میلان «Milan Tumor Research Institute» و دانشگاه «سینا» ایتالیا مقاله ای در مجله «توموری» منتشر کردند که در آن نوشته شده ویروس کرونا خیلی زودتر از سپتامبر سال 2019 میلادی در شمال ایتالیا وجود داشته است.
2 Dec 2020

پزشک مارادونا به اتهام قتل تحت تعقیب قرار گرفت

پزشک مارادونا با اتهام قتل غیرعمد این اسطوره فوتبال آرژانتین و جهان تحت تعقیب قرار گرفت. دلیل بازداشت پزشک مارادونا پرده برداشتن چند شاهد از درگیری او با این فوتبالیست فقید آرژانتینی است که چند روز پیش در اثر حمله قلبی درگذشت.

تکذیب ادعای ماهواره ای غرب علیه شین جیانگ با انتشار تصاویر واقعی

روزنامه «گلوبال تایمز» در گزارشی نوشت که بدنبال اقدام مسئولان منطقه خودمختار شین جیانگ واقع در شمال غرب چین در انتشار تصاویر واقعی و ویدئوهایی از مکان هایی که از سوی برخی رسانه های غربی و اندیشکده های استرالیایی به عنوان «بازداشتگاه» و «اردوگاه های کار اجباری» توصیف و معرفی شده اند و اقدام مسئولان چینی در رد اعتبار تصاویر ماهواره ای مورد استناد غربی ها در محکوم کردن شین جیانگ، مشخص شد که این مکان ها، ساختمان های دولتی، خانه سالمندان، مراکز لجستیکی و یا مدرسه بوده اند.

برخی از رسانه ها و اندیشکده های غربی و به خصوص اندیشکده سیاست گذاری های استراتژیک استرالیا موسوم به «ASPI»، مدت های طولانی است که از تصاویر ماهواره ای به عنوان مدرک برای اثبات ادعایشان مبنی بر اقدام مسئولان شین جیانگ در گسترش مراکز مراقبتی در این منطقه استفاده کرده اند؛ این در حالیست که مقامات چین قاطعانه چنین ادعاهایی را رد کرده اند.

برای مثال، اندیشکده سیاست گذاری های استراتژیک استرالیا اخیرا با انتشار گزارشی با عنوان «مستند سیستم بازداشت شین جیانگ»، اینطور ادعا کرده است که تمام ساختمان ها در منطقه شین جیانگ با دیوارهای بیرونی، بازداشتگاه محسوب می شوند.

«الجان آنایت» سخنگوی دولت منطقه ای شین جیانگ با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه تلویزیونی «سی ان ان» درباره گزارش اندیشکده استرالیا تاکید کرد که: چنین چیزی پوچ و مضحک است؛ در حقیقت آنها (مکان های مشخص شده) صرفا نهادهای کشوری هستند؛ بازداشتگاه شهر «تورپان» که در گزارش (اندیشکده استرالیایی) به آن اشاره شده است، در حقیقت یک ساختمان اداری محلی است؛ بازداشگاه «کاشغر» در حقیقت ساختمان های مربوط به دبیرستان های محلی شین جیانگ هستند؛ این ها همگی در نقشه گوگل و بایدو علامت گذاری شده اند و من عکس آنها را دارم. (سخنگوی دولت منطقه ای شین جیانگ تصاویر این مکان ها را در کنفرانس مطبوعاتی اش نشان داد).

الجان افزود که اندیشکده های به اصطلاح مستقلی مانند ASPI نه تنها مراکز تحقیقات آکادمیک و علمی نیستند بلکه ابزار ضد چینی دستکاری شده دولت آمریکا محسوب می شوند.

اندیشکده ASPI استرالیا به دلیل تولید اخبار کذب و هوچیگری درباره آن چه به اصطلاح کار اجباری در شین جیانگ می نامد، به یک اندیشکده بدنام و رسوا تبدیل شده و اخیرا نیز مشخص شده که این اندیشکده پول زیادی از آمریکا دریافت کرده و خود را به عنوان یک ابزار ضد چینی در دست آمریکا بی آبرو کرده است.

الجان می گوید که تحقیقات این اندیشکده استرالیایی صرفا حاکی از یک ساختار ذهنی ساده لوحانه و پر از پیش داوری و خصومت است؛ منابع و سر نخ های این اندیشکده، یا سازمان های غیر دولتی و ضد چینی آمریکایی هستند و یا برخی مدارک نامعتبر و غیر قابل ردیابی؛ سخنگوی دولت منطقه ای شین جیانگ می گوید که جامعه بین الملل نیز چنین عملکردهای ضعیفی در مسیر جعل دروغ و ایجاد سردرگمی را محکوم می کند.

این سخنگو گفت: من می خواهم بر این موضوع تاکید کنم که شین جیانگ یک منطقه آزاد و باز است و هیچ نیازی برای سر در آوردن از این منطقه با کمک تصاویر ماهواره ای وجود ندارد؛ ما از تمام دوستان خارجی خود که موضع گیری عینی و بی غرض دارند برای آمدن به شین جیانگ دعوت می کنیم تا یک شین جیانگ واقعی را بشناسند.
27 Nov 2020

واکسن کرونای ساخت چین در ترکیه

 ترکیه از ماه میلادی آینده واکسیناسیون با واکسن کرونای چین را شروع میکند
 
بنا بر گزارش اسپونتیک از آنکارا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره عرضه واکسن کرونای ساخت چین، گفت که ترکیه میتواند از ماه دسامبر سال 2020 واکسیناسیون با واکسن چین را شروع کند.
وزیر بهداشت ترکیه چندی پیش اعلام کرد که ترکیه در دسامبر سال جاری، ده میلیون دوز واکسن کرونا از شرکت ساینوواک چین (صینواک) میخرد.
طبق گزارشها، اردوغان در سخنرانی خود در مجلس این کشور خاطر نشان کرد: «ما به وضعیت تحقیق و تولید واکسن کرونا در کشورهایی مانند روسیه، چین و آمریکا توجه میکنیم و سفارش داده ایم. امیدواریم از ماه آینده (دسامبر) استفاده از واکسن را شروع کنیم.»
رئیس جمهور ترکیه در ادامه افزود که کشورش قصد دارد از آوریل سال 2021 از واکسن ساخت خود استفاده کند.
26 Nov 2020

آزمایش گسترده کرونا در چین چگونه عملی شد

چین چگونه قادر به آزمایش گسترده کرونا شد

در شهر لیورپول انگلستان در 20 نوامبر 30 آبان طرح آزمایشی تست گسترده کرونا از مردم انجام داد. شهر لیورپول با بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از کروناویروس در این کشور و میزان ابتلاء به کروناویروس در این شهر حدود دو برابر میانگین سراسر کشور است. این اقدام به عنوان یک گام امیدبخش برای مردم انگلستان است و انتظار میرود در ماه ژانویه سال آینده در سراسر کشور تست کرونا انجام شود. قرار بود تست همه 500 هزار نفر جمعیت لیورپول ظرف دو هفته انجام شود، اما در واقع پس از دو هفته فقط از کمتر از 50 درصد جمعیت شهر آزمایش گرفته شد که نتیجه تست نیز 2000 مورد مثبت و 600 نفر بدون علایم بود.

چین یکی از کشورهای دنیاست که زودتر از دیگر کشورها به انجام گسترده تست ابتلاء به کرونا پرداخت. در ماه مه در شهر وو هان، ظرف 18 روز، از 9 میلیون 900 نفر آزمایش گرفته شد و اوج آن گرفتن آزمایش از یک میلیون نفر در این شهر در یک روز بود که تقریبا 5 برابر تعداد آزمایشهای گرفته شده از جمعیت لیورپول است. در ماه اکتبر، شهر چینگ دائو استان شان دونگ چین نیز ظرف 5 روز، بیش از یک میلیون آزمایش کرونا گرفت که رکوردی جهانی در این زمینه به شمار میرود.

اما چرا چین میتواند با چنین سرعت بالایی آزمایش ابتلاء به کرونا بگیرد؟ پاسخ این است که در چین از روش آزمایش مخلوط گروهی استفاده میشود. به عبارت دیگر، نمونه های تست به گروههای چند نفره تقسیم میشود و تنها در صورت مثبت بودن نمونه یک گروه، همه افراد متعلق به این گروه تست جداگانه میدهند تا موارد مثبت مشخص شود.

چین برای پیشگیری و مهار کرونا تدابیر قاطع و سختگیرانه ای اتخاذ کرده است. در صورت شناسایی چند مورد، از کل جمعیت شهر آزمایش گرفته میشود. به این ترتیب موارد ابتلاء بسیار کم و انجام گسترده آزمایش نیز سریعتر و سرایت ویروس به سرعت قطع میشود. 

رییس فرهنگستان مصونیت انگلستان در این باره با ستایش از روش آزمایش در چین ابراز امیدواری کرد که کشورش از آن درس بگیرد.
24 Nov 2020

بی تفاوتی ترامپ در مدیریت تراژدی انسانی ناشی از کرونا

بی تفاوتی ترامپ در مدیریت تراژدی انسانی ناشی از کرونا،‌ جهان را زمین گیر کرده است

بر اساس گزارش منتشر شده در شبکه تلویزیونی «سی ان ان» در تاریخ 21 نوامبر سال جاری میلادی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا چندی پیش برای آخرین بار در دوره ریاستش در کاخ سفید در نشست گروه 20 شرکت کرد؛‌ درست در همان روز بود که ترامپ در طول مراسم افتتاحیه این نشست مرتبا مشغول توئیت کردن بود و از حضور در نشست ویژه ای که با موضوع همه گیری و پاندمی کرونا برگزار شد، صرف نظر کرد.

بر اساس گزارش های منتشر شده، نشست آن روز ساعت 8 به وقت شرقی آغاز شد و در حالیکه فقط 13 دقیقه از آغاز این نشست گذشته بود، ترامپ چندین توئیت را در راستای تلاش هایش برای باز گرداندن نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (به نفع خودش) منتشر کرد.

ساعت 10 به وقت شرقی بود که ترامپ اتاق وضعیت (اتاق مرکز مدیریت) کاخ سفید را که محل دسترسی به نشست ویدئویی گروه 20 بود،‌ ترک کرد و به زمین گلف خود در نزدیکی پایتخت رفت.

کاملا مشخص است که رئیس جمهور آمریکا هیچ علاقه ای به حضور در نشست گروه 20 و موضوعات آن نداشت و تمام فکر و ذکرش مشغول نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود.

حضور بدون تمرکز و خالی از تفکر ترامپ در این نشست با انتقادات منفی از سوی جامعه بین الملل روبرو شد؛ عملکرد ترامپ دقیقا نمونه ای از تصویر کلی طرز مبارزه آمریکا با همه گیری کرونا است!

با وجود بحث های جاری پیرامون نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، اپیدمی کرونا در این کشور در وضعیتی به مراتب جدی تر قرار گرفته و تعداد مبتلایان به بیماری کووید-19 در آمریکا به شدت افزایش داشته است؛ اخیرا گزارش هایی از ابتلای هر روزه بیش از 100 هزار نفر به کرونا و تلفات بیش از هزار نفری ناشی از کووید-19 در آمریکا منتشر می شود که این ارقام یک رکورد در قرن بیست و یکم محسوب می شود؛‌ رکوردی تعجب برانگیز از مرگ 2056 نفر در یک روز!

یک فرد مشهور که با عنوان « « winnie the pooh» در فضای مجازی تائید کاربری شده،‌ در حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی اینطور نوشته که تب 40 درجه داشته است؛ او بدنبال تعیین یک وقت اورژانسی بود ولی به او گفته شد که وضعیتش جدی نیست؛ یک هفته تعیین وقت ویزیت این فرد طول کشید؛ نوبت این فرد برای انجام آزمایش اسید نوکلئیک سه روز زمان برد؛ چنین شرایطی در آمریکا در حالی جریان دارد که وقتی یک فرد مسن در این وضعیت قرار می گیرد فقط باید به خدا متوسل شود!

این کاربر فضای مجازی یک مورد مشکوک مبتلا به کرونا در آمریکا بود اما هیچ کس به او نگفت که برای قرنطینه به کجا برود؛‌ هیچ کس به احتمال بیرون رفتن این فرد مشکوک به کرونا اهمیتی نداد!

همه این امور آگاهانه و تعمدا صورت می گیرد؛ در کشوری مانند آمریکا که در پیشرفته ترین سطح پزشکی قرار دارد، وقوع این نوع تراژدی انسانی غیر قابل تصور است!

واقعیت ها مکررا نشان داده اند که جایگزین کردن علم با سیاست پیامدهای جدی بدنبال دارد؛ سیاستمداران آمریکایی در اغلب موارد خود را معلم حقوق بشر می دانند و از این جایگاه برای آموزش دادن به سایر کشورهای در حال توسعه مانند چین و ایران استفاده می کنند!

این در حالیست که حق معاش یکی از اساسی ترین حقوق بشر محسوب می شود؛ اگر اپیدمی کرونا در آمریکا کنترل نشود و در نتیجه هزاران نفر هر روزه در اثر ابتلا به کرونا بمیرند، چطور می توانید هنوز هم جسارت و روی این را داشته باشید که درباره حقوق بشر حرف بزنید؟!

هو شی جین سردبیر روزنامه «گلوبال تایمز» بر این باور است که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تا حد بسیار زیادی نارضایتی رای دهندگان این کشور از ناکارآمدی دولتشان در مقابله با اپیدمی کرونا را به تصویر کشیده است؛ با این وجود، بدیهی است که دولت ترامپ این سیگنال قوی از سوی رای دهندگان را نمی پذیرد و اینکه خواسته مردم این کشور به سرعت در اقدامات دولت لحاظ نمی شود، حقیقتا ناامید کننده است!

آمریکا از قدرت عظیم علمی و فناوری خود و منابع مالی گسترده ای که دارد برای ایفای نقش پیشرو در مقابله جهانی با اپیدمی کرونا استفاده نکرده است و در عوض به بزرگ ترین کشور جهان با بیشترین آمار تلفات و مبتلا به کرونا تبدیل شده و جهان را با خود به زیر کشیده و زمین گیر کرده است!

دولت آمریکا باید بیشتر نگران همکاری های جهان در مسیر مقابله با همه گیری کرونا باشد؛ با این حال، واشنگتن تاکنون نسبت به همکاری های ضد اپیدمی کرونا در سطح جهان بی تفاوت عمل کرده و حتی علنا مقابل سازمان بهداشت جهانی که همکاری های جهانی در مسیر مقابله با اپیدمی کرونا را ترویج می دهد، قرار گرفته است!

وقتی اپیدمی و همه گیری کرونا برای اولین بار آغاز شد، دولت جمهوریخواه آمریکا یک استراتژی مبارزاتی با هدف حذف چین و فرار از زیر بار مسئولیت های خود آغاز کرد؛ حقیقت ثابت کرده است که این رویکرد کوته بینانه در عرصه سیاسی هیچ فایده ای ندارد و چنین رویکردی نه تنها نتوانسته بر ناتوانی آمریکا در مبارزه با اپیدمی کرونا سرپوش بگذارد، بلکه در پیروز کردن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نیز ناکام مانده است.

سیاستمداران آمریکایی باید درباره این موضوع تامل کنند و به فکر سلامتی و رفاه مردم کشورشان باشند و هر چه سریع تر با کنترل اپیدمی کرونا، به نجات جان انسان ها بپردازند نه اینکه دنبال قربانی و سپر بلا بگردند!
24 Nov 2020

آغاز انتقال قدرت در آمریکا

آغاز رسمی روند انتقال قدرت به بایدن
رئیس اداره کل خدمات آمریکا (جی‌اس‌ای)، در نامه‌ای رسما جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات شناخته و خبر داده که آماده آغاز روند رسمی انتقال قدرت است.

عصر دوشنبه به وقت آمریکا، شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گزارش داد به نامه‌ای دست یافته که نشان می‌دهد اداره کل خدمات، به تیم انتقالی جو بایدن خبر داده است که آماده آغاز رسمی روند انتقال قدرت به دولت جدید است.

ساعتی بعد، دونالد ترامپ در رشته توییتی با تایید این موضوع گفت که دستور داده مراحل اولیه برای انتقال قدرت به بایدن آغاز شود.
21 Mar 2020

آزمایش واکسن کرونا در چین 

انجام تست واکسن کوید 19 روی داوطلبان در چین

 

بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی مرکز ثبت نام آزمایشهای بالینی چین، پژوهشگاه پزشکی آکادمی علوم نظامی چین و شرکت فنی بیولوژیک کانسینو، آزمایش واکسن کوید 19 روی داوطلبان انجام دادند. هدف از این آزمایش، سنجش امنیت و اثربخشی واکسن است.

چن وی رییس پروژه، عضو آکادمی مهندسی و پژوهشگر پژوهشگاه علوم پزشکی نظامی چین با تشریح اصول علمی واکسن یاد شده گفت: ما پس از آموزش و تقلید رفتار ویروس، با نفوذ به درون آن، ویروس ناقل مورد نیاز را می سازیم. سپس آن را به بدن انسان تزریق می کنیم تا مصونیت انسان شکل گیرد.

داوطلبان مورد آزمایش این واکسن از اهالی وو هان هستند و بین 18 تا 60 سال سن دارند.

پس از انجام معاینه، داوطلبان واجد شرایط انتخاب می‌شوند و پس از تزریق واکسن آزمایشی در مدت 14 روز تحت نظارت قرار می گیرند.

های فنگ یکی از داوطلبان شرکت کننده در تست واکسن گفت از اینکه می تواند با اقدام خود به کشور و جامعه در مبارزه با کرونا کمک کند و نقش ناچیز خود را ایفا کند، هیچ گاه پشیمان نخواهد شد.

اکنون تحقیقات واکسن های ضد کرونا توسط گروه‌های علمی در چین به دستآوردهایی رسیده و آزمایش بالینی اکثر این واکسن‌ها در ماه آوریل انجام خواهد شد.

18 Mar 2020

جنگ رسانه ای چین و آمریکا وارد مرحله جدی تری میشود

جنگ رسانه ای چین و آمریکا وارد مرحله جدی تری میشود

واکنشهای چین به اقدامات آمریکا علیه رسانه های چین در آن کشور


طی سالهای اخیر، دولت آمریکا با ایجاد محدویتهای بی پایه و ایجاد مشکلات برای فعالیتهای عادی رسانه ای نهادها و کارمندان رسانه های چین در آمریکا، تبعیض و فشارهای سیاسی علیه رسانه های چین را بیش از پیش تشدید کرده است. به ویژه، در ماه دسامبر سال 2018 میلادی، آمریکا از نهادهای رسانه ای چین در آمریکا خواست خود را به عنوان نمایندگان خارجی ثبت کنند و در ماه فوریه سال 2020 میلادی، نهادهای 5 رسانه چین در آمریکا را در فهرست هیئتهای دیپلماتیک خارجی قرار داد که سپس محدودیتهایی در تعداد کارمندان این 5 رسانه چین ایجاد کرد و به روشهای مختلف دست به اخراج خبرنگاران رسانه های چین زد. چین در اولین فرصت مراتب اعتراض خود را به اطلاع آمریکا رساند و ضمن ابراز مخالفت قطعی و محکومیت شدید تاکید کرد که حق واکنش و در پیش گرفتن اقدام مشابه را برای خود محفوظ می داند. 


چین اعلام کرده است از همین روز: 


یکم، در واکنش به اضافه شدن 5 نهاد رسانه ای چین به عنوان هیئت دیپلماتیک، چین از شبعه های 5 رسانه آمریکا از جمله صدای آمریکا، نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، واشنگتن پست و هفته نامه تایمز می خواهد اطلاعات کتبی تمام کارمندان، امور مالی، فعالیت خود و اموال ثابت در دست خود را برای دولت چین گزارش کنند. 


دوم: در واکنش به کاهش و اخراج کارمندان رسانه های چین در آمریکا توسط آمریکا، چین از خبرنگاران نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و واشنگتن پست که مهلت کارت خبرگزاری آنان تا پایان امسال پایان می یابد، می خواهد ظرف 4 روز به اداره مطبوعات وزارت خارجه چین گزارش داده، ظرف 10 روز کارت خبرنگاری خود را پس دهند و از همان روز نباید در چین شامل هنگ کنگ و ماکائو فعالیت خبرنگاری کنند. 


سوم: در واکنش به محدودیتهای تبعیض آمیز آمریکا مربوط به صدور ویزا، رسیدگی اداری و فعالیت خبرنگاری، چین نیز تدابیر مشابهی را علیه خبرنگاران آمریکا در پیش می گیرد. 


چین مجبور است در واکنش به تدابیر آمریکا مبنی بر در پیش گرفتن اقداماتی علیه نهادهای رسانه ای چین در آمریکا، این اقدامات را اتخاذ کند که کاملاً دفاع از خود و منطقی به شمار می رود. اقدامات آمریکا به ویژه علیه رسانه های چین و بر اساس تفکر جنگ سرد و تبعیض ایدئولوژیک است. این اقدام ضمن آسیب رساندن جدی به چهره و اعتبار رسانه های چین، تاثیر جدی بر فعالیت عادی رسانه های چین در آمریکا، مانع تراشی در مبادلات انسانی عادی میان چین و آمریکا، ریاکاری آمریکا در معرفی به اصطلاح آزادی فعالیت خبری و بیان را افشا می کند. چین از آمریکا درخواست می کند که با اصلاح اشتباه خود دست از اعمال فشارهای سایسی و محدودیتهای بی پایه علیه رسانه های چین بر دارد. اگر آمریکا دست به اقدام کورکورانه بزند، چین نیز تدابیر مشابهی در پیش خواهد گرفت. 


سیاست اصلی چین مبنی بر اصرار بر اصلاحات و درهای باز تغییر نکرده و نخواهد کرد. چین همواره از رسانه ها و خبرنگاران کشورهای جهان استقبال می کند تا با رعایت قوانین چین در این کشور فعالیت کنند و چین تسهیلات و کمکهای لازم را در اختیار آنان قرار می دهد. آن چه ما با آن مخالفیم، تبعیض ایدئولوژیک علیه چین، جعل خبر با استفاده از به اصطلاح آزادی فعالیت خبری و اقدامات ناقض اخلاق حرفه ای خبرنگاریست. امیدواریم رسانه ها و خبرنگاران خارجی برای کمک به درک متقابل بین چین و جهان نقش مثبتی ایفا کنند.

17 Mar 2020

چرا باید در خانه بمانیم 
توصیه های کاملاً منطقی برای اینکه در خانه بمانیم 

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7