sd main logo
مترجم زبان چيني در چين شهر گوانگجو گوانجو با وسيله نقليه
فهرست سایت

اخبار روز کشور چین

21 Mar 2020

آزمایش واکسن کرونا در چین 

انجام تست واکسن کوید 19 روی داوطلبان در چین

 

بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی مرکز ثبت نام آزمایشهای بالینی چین، پژوهشگاه پزشکی آکادمی علوم نظامی چین و شرکت فنی بیولوژیک کانسینو، آزمایش واکسن کوید 19 روی داوطلبان انجام دادند. هدف از این آزمایش، سنجش امنیت و اثربخشی واکسن است.

چن وی رییس پروژه، عضو آکادمی مهندسی و پژوهشگر پژوهشگاه علوم پزشکی نظامی چین با تشریح اصول علمی واکسن یاد شده گفت: ما پس از آموزش و تقلید رفتار ویروس، با نفوذ به درون آن، ویروس ناقل مورد نیاز را می سازیم. سپس آن را به بدن انسان تزریق می کنیم تا مصونیت انسان شکل گیرد.

داوطلبان مورد آزمایش این واکسن از اهالی وو هان هستند و بین 18 تا 60 سال سن دارند.

پس از انجام معاینه، داوطلبان واجد شرایط انتخاب می‌شوند و پس از تزریق واکسن آزمایشی در مدت 14 روز تحت نظارت قرار می گیرند.

های فنگ یکی از داوطلبان شرکت کننده در تست واکسن گفت از اینکه می تواند با اقدام خود به کشور و جامعه در مبارزه با کرونا کمک کند و نقش ناچیز خود را ایفا کند، هیچ گاه پشیمان نخواهد شد.

اکنون تحقیقات واکسن های ضد کرونا توسط گروه‌های علمی در چین به دستآوردهایی رسیده و آزمایش بالینی اکثر این واکسن‌ها در ماه آوریل انجام خواهد شد.

18 Mar 2020

جنگ رسانه ای چین و آمریکا وارد مرحله جدی تری میشود

جنگ رسانه ای چین و آمریکا وارد مرحله جدی تری میشود

واکنشهای چین به اقدامات آمریکا علیه رسانه های چین در آن کشور


طی سالهای اخیر، دولت آمریکا با ایجاد محدویتهای بی پایه و ایجاد مشکلات برای فعالیتهای عادی رسانه ای نهادها و کارمندان رسانه های چین در آمریکا، تبعیض و فشارهای سیاسی علیه رسانه های چین را بیش از پیش تشدید کرده است. به ویژه، در ماه دسامبر سال 2018 میلادی، آمریکا از نهادهای رسانه ای چین در آمریکا خواست خود را به عنوان نمایندگان خارجی ثبت کنند و در ماه فوریه سال 2020 میلادی، نهادهای 5 رسانه چین در آمریکا را در فهرست هیئتهای دیپلماتیک خارجی قرار داد که سپس محدودیتهایی در تعداد کارمندان این 5 رسانه چین ایجاد کرد و به روشهای مختلف دست به اخراج خبرنگاران رسانه های چین زد. چین در اولین فرصت مراتب اعتراض خود را به اطلاع آمریکا رساند و ضمن ابراز مخالفت قطعی و محکومیت شدید تاکید کرد که حق واکنش و در پیش گرفتن اقدام مشابه را برای خود محفوظ می داند. 


چین اعلام کرده است از همین روز: 


یکم، در واکنش به اضافه شدن 5 نهاد رسانه ای چین به عنوان هیئت دیپلماتیک، چین از شبعه های 5 رسانه آمریکا از جمله صدای آمریکا، نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، واشنگتن پست و هفته نامه تایمز می خواهد اطلاعات کتبی تمام کارمندان، امور مالی، فعالیت خود و اموال ثابت در دست خود را برای دولت چین گزارش کنند. 


دوم: در واکنش به کاهش و اخراج کارمندان رسانه های چین در آمریکا توسط آمریکا، چین از خبرنگاران نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و واشنگتن پست که مهلت کارت خبرگزاری آنان تا پایان امسال پایان می یابد، می خواهد ظرف 4 روز به اداره مطبوعات وزارت خارجه چین گزارش داده، ظرف 10 روز کارت خبرنگاری خود را پس دهند و از همان روز نباید در چین شامل هنگ کنگ و ماکائو فعالیت خبرنگاری کنند. 


سوم: در واکنش به محدودیتهای تبعیض آمیز آمریکا مربوط به صدور ویزا، رسیدگی اداری و فعالیت خبرنگاری، چین نیز تدابیر مشابهی را علیه خبرنگاران آمریکا در پیش می گیرد. 


چین مجبور است در واکنش به تدابیر آمریکا مبنی بر در پیش گرفتن اقداماتی علیه نهادهای رسانه ای چین در آمریکا، این اقدامات را اتخاذ کند که کاملاً دفاع از خود و منطقی به شمار می رود. اقدامات آمریکا به ویژه علیه رسانه های چین و بر اساس تفکر جنگ سرد و تبعیض ایدئولوژیک است. این اقدام ضمن آسیب رساندن جدی به چهره و اعتبار رسانه های چین، تاثیر جدی بر فعالیت عادی رسانه های چین در آمریکا، مانع تراشی در مبادلات انسانی عادی میان چین و آمریکا، ریاکاری آمریکا در معرفی به اصطلاح آزادی فعالیت خبری و بیان را افشا می کند. چین از آمریکا درخواست می کند که با اصلاح اشتباه خود دست از اعمال فشارهای سایسی و محدودیتهای بی پایه علیه رسانه های چین بر دارد. اگر آمریکا دست به اقدام کورکورانه بزند، چین نیز تدابیر مشابهی در پیش خواهد گرفت. 


سیاست اصلی چین مبنی بر اصرار بر اصلاحات و درهای باز تغییر نکرده و نخواهد کرد. چین همواره از رسانه ها و خبرنگاران کشورهای جهان استقبال می کند تا با رعایت قوانین چین در این کشور فعالیت کنند و چین تسهیلات و کمکهای لازم را در اختیار آنان قرار می دهد. آن چه ما با آن مخالفیم، تبعیض ایدئولوژیک علیه چین، جعل خبر با استفاده از به اصطلاح آزادی فعالیت خبری و اقدامات ناقض اخلاق حرفه ای خبرنگاریست. امیدواریم رسانه ها و خبرنگاران خارجی برای کمک به درک متقابل بین چین و جهان نقش مثبتی ایفا کنند.

17 Mar 2020

چرا باید در خانه بمانیم 
توصیه های کاملاً منطقی برای اینکه در خانه بمانیم 

16 Mar 2020

آمریکا باید به پرسش جهانیان درباره منشاء کروناویروس جدید پاسخ دهد

در نشست اخیر مجلس نمایندگان آمریکا، هارلی رودا عضو مجلس پرسید: به نظر می رسد برخی آمریکایی ها ناشی از آنفلوانزا جان باخته اند، اما آیا ممکن است که علت مرگ آن ها کروناویروس جدید باشد؟ رابرت ردفیلد رییس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) پاسخ داد: در حقیقت، مواردی (مبتلا به کرونا) را در میان مبتلایان آنفلوآنزا کشف کرده است. این پاسخ در واقع تایید بر تردید برخی افراد مبنی بر آن است که منشاء کروناویروس جدید آمریکاست. با توجه به ناتوانی های آمریکا در مقابله با کرونا، تعداد افراد بیشتری به این کشور تردید یافته اند.

 افزون بر این، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) اذعان کرد که کیت قبلی تشخیص کرونا در آمریکا دارای نقص بود و این مرکز از تست بسیاری موارد مشکوک خودداری کرده است. آنفلوآنزای فصلی آمریکا از ماه های سپتامبر و اکتبر سال 2019 شروع شد. ورزشکاران نظامی آمریکا برای شرکت در هفتمین بازی های جهانی نظامیان وارد ووهان شدند و در جریان آن، چند ورزشکار خارجی به بیماری واگیردار مبتلا شدند. تا ماه دسامبر، نخستین مبتلای کرونا در ووهان شناسایی شد.

با توجه به اعتراف آمریکا به موارد مرگ کرونا در آمریکا که قبلا موارد آنفلوانزا تلقی شده است، تردیدها مبنی بر آن که منشاء کروناویروس جدید آمریکاست، نیز منطقی است. اندیشکده "مطالعات جهانی" کانادا چندی پیش در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به نقل از تحلیل ویروس شناس تایوانی در چین اعلام کرد: زنجیره ژن کرونای جدید که در ایران و ایتالیا کشف شده، با ژن کرونا در چین متفاوت است و این نشان می دهد که منشاء کرونا ویروس در ایران و ایتالیا، چین نیست. علاوه بر این، پایگاه اینترنتی مجله علمی "لانست" در 24 ژانویه نیز مقاله علمی به نوشته 7 پزشک بالینی بیمارستان جین اینگ تان شهر ووهان را منتشر کرد که در آن آمده است: 13 مورد از 41 مورد نخست مبتلا به کرونا که در بیمارستان یاد شده مورد معالجه قرار گرفتند، هیچ تماسی با بازار آبزیان ووهان نداشتند.

26 ژانویه، مجله «ساینس» مقاله ای تحت عنوان «بازار آبزیان ووهان به احتمال منبع شیوع کروناویروس جدید نیست» را منتشر کرد. در این مقاله به نقل از دانیل لوسی متخصص بیماری های همه گیر دانشگاه جورج تاون آمریکا نوشته شده است: "13 مورد با این بازار هیچ ربطی نداشتند و این رقم کم نیست." دانیل لوسی معتقد است اگر این گونه باشد، ویروس به احتمال از جایی دیگر سرچشمه گرفته است.

به دنبال شیوع کرونا در جهان، کشورهایی از جمله آمریکا وضعیت اضطراری اعلام کردند. در این زمان، آمریکا موظف است بر اساس اصول علمی، درباره زمان پدیدآمدن کروناویروس جدید و منشاء آن مساله را تشریح کند. این نه تنها برای مردم آمریکا، بلکه برای پیشگیری از شیوع کرونا و امنیت بهداشت عمومی جهانی الزامی است. اکنون پژوهشگران سراسر جهان در حال جست و جوی منشاء ویروس هستند و جامعه جهانی نیز در این باره دیدگاه های متفاوتی داشته است. همه تردیدها و حدسیات باید بر اساس اصول علمی و منطق واقعی صورت گیرد و نباید با هدف مغرضانه شایعه سازی کرد و یا درباره کشوری به سیاه نمایی پرداخت. امید است که آمریکا ضمن پیشگیری و مهار ویروس، بر اساس اصول علمی، تخصصی و منطقی با جامعه جهانی همکاری کند و به این پرسش مهم پاسخ دهد

16 Mar 2020

چین الگویی برای مبارزه جهان با کروناویروس ایجاد کرده است 


شخصیت های محافل مختلف جهان اخیرا اظهار داشتند که چین در زمینه مبارزه با کروناویروس الگویی برای جهان ایجاد کرده است.  در صورت شیوع کروناویروس در سراسر جهان، تجربه چین در این مورد آموختنی است.  

روز شنبه،  تیم متخصصان پزشکی چین وارد بیمارستان وابسته به پژوهشگاه بیماری های واگیردار ملی ایتالیا شده و تجربیات کشور خود را در درمان بیماران مبتلا به کروناویروس در اختیار پزشکان محلی قرار دادند.  چند صد بیمار مبتلا به کروناویروس از رم و مناطق اطراف آن در این بیمارستان بستری می شوند.  نیکلاس پتروسیلو مدیر دفتر تحقیقات بالینی این بیمارستان گفت: ما همکاران چینی خود را بسیار گرامی می داریم. 


شخصیت ها از محافل مختلف جهان نیز خاطر نشان کردند، از زمان شیوع کروناویروس، چین تلاش های عظیمی برای مبارزه با کروناویروس داشته و به سرعت اطلاعات و تجربیات خود را  با جامعه بین المللی به اشتراک گذاشته است. این برای جهان دارای اهمیت فراوان است.  


جیمی جیمالیک وزیر بهداشت شیلی گفت:  دولت شیلی با اعزام تیم کارشناسی به چین تجربیات چین در مقابله با کروناویروس را فرا خواهد گرفت.  تدابیر دولت چین برای پیشگیری و کنترل کروناویروس سریع و نتیجه بخش است. تجربیات چین برای غلبه جهان بر کروناویروس در ما اعتماد به نفس به وجود آورده است.  سانتیاگو امیدوار است مبادلات و همکاری با پکن در کنترل شیوع کروناویروس ومدیریت بهداشت عمومی را تقویت بخشد.

15 Mar 2020

بالاخره منشا ویروس کرونا کجاست ؟

بالاخره منشاء کروناویروس کجاست؟ آمریکا باید به خوبی توضیح بدهد

توئیت چندی پیش جائو لی جیان سخنگوی وزارت خارجه چین در افکار عمومی بازتابهای زیاد و مختلفی در پی داشته است؛ حتی وزارت خارجه آمریکا سفیر چین در واشنگتن را احضار و نسبت به این پیام جائو اعتراض کرد.


شامگاه 12 مارس ، جائو لی جیان در حساب توییتر خود نوشت: «بیمار صفر چه زمانی در آمریکا ظاهر شد؟ چند نفر آلوده شدند؟ اولین بیمارستانی که مبتلایان را پذیرفت کدام بود؟ آیا ورزشکاران ارتش آمریکا این ویروس را به وو هان منتقل کردند؟ لطفا داده های خود را آشکار و شفاف اعلام کنید! آمریکا به ما توضیح بدهکار است»!


آمریکائیان این توئیت را چالشی درباره منشاء کروناویرس از سوی شخصیتهای دولتی کشورهای خارجی می دانند و به این سبب مقامات این کشور بسیار مضطرب شده اند. برخی آمریکائیان همواره به دیگران سخت می گیرند و نسبت به خود با مدارا رفتار می کنند؛ آنها به سیاهنمایی دیگران عادت کرده اند، اما تحمل سؤال دیگران را ندارند


در حقیقت، توییت جائو لی جیان ناشی از آن است که یک روز پیش رابرت ردفیلد مدیر مرکز پیشگیری و مهار بیماریهای آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور تایید کرد که احتمال دارد برخی از کسانی که در امریکا گفته شد از آنفلوانزا مرده اند، در واقع از کروناویروس جدید مرده باشند


گزارش مرکز پیشگیری و مهار بیماریهای آمریکا که ماه فوریه منشتر شد، نشان می دهد، قبل از اینکه اولین ویروس کرونا در ووهان کشف شود در فصل زمستان سال 2019 دست کم 32 میلیون نفر به آنفولوآنزا مبتلا شدند که 18000 نفرشان جان باختند. در میان آنها چند نفر مبتلایان به کروناویروس جدید بوده است؟ اولین مورد کی ظاهر شد؟ دولت آمریکا واقعا باید در این باره توضیح آشکاری بدهد


دانشمندان سراسر جهان که در حال مقابله با شیوع کروناویرس هستند، در انتظار پاسخ روشن و صحیح دولت آمریکا هستند. خود مردم آمریکا نیز درپایگاه اینترنتی کاخ سفید در درخواستی امضا کرده اند و از دولت خواسته اند دلیل بسته شدن ناگهانی یک مرکز تحقیقاتی بیماری واگیر نیروی زمینی آمریکا در اوت سال 2019 را علنا اعلام کند. تردید مردم نسبت به آمریکا امری عادی است.


در مورد ارتباط کروناویروس 2019 با سلاحهای بیوشیمی آمریکا، خیلی وقت است که شایعاتی وجود دارد. افرادی که چنین نظری دارند، کم نیستند.


پس از شیوع کرونا در ایران، ظرف چند هفته بیش از 20 مقام کشور به طور قطعی به آن مبتلا شدند. آیت الله خامنه ای آمریکا را به استفاده تسلیحاتی از کروناویروس متهم کرد و بر لزوم تاسیس یک «قرارگاه بهداشتی و درمانی» برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری تأکید و خاطرنشان کرد: این اقدام با توجه به قرائنی که احتمال «حمله‌ی بیولوژیکی» بودن این رویداد را مطرح کرده می تواند جنبه رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته و بر اقتدار و توان ملّی بیفزاید.


پیشتر محمود احمدی نژاد رییس جمهور سابق ایران نیز در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل نوشت: کرونا ویروس به عنوان سلاحی جدید برای برقراری یا حفظ برتری سیاسی و اقتصادی در عرصه بین الملل، توسط برخی قدرتهای سلطه جو و گسترش سریع آن، موجب نگرانی عمومی ملتها و ایجاد اختلال بیش از پیش در امنیت مردم جهان شده است.


نه تنها مقامات ایرانی تلویحا خاطر نشان کردند که آمریکا باید مسؤولیت شیوع کرونا را بر عهده گیرد، رسانه های روسیه نیز گمانه زنی می کنند که هدف آمریکا از ساخت این ویروس برپایی جنگ اقتصادی است.


ایگور نیکولین عضو پیشین کمیته سلاحهای بیو لوژیک سازمان ملل و کارشناس بیولوژیک روسیه اظهار کرد: کروناویروس کاملا و به احتمال زیاد از خارج به چین وارد شده است. ناتالیا پوکرونسایا عضو دومای روسیه و ولادیمیر ژیرینوسکی رئیس حزب لیبرال دموکرات روسیه نیز با انتشار اسناد علمی گفتند که کروناویروس 2019 از اقدامات مخرب امریکا بوده است.


البته حل مسئله منشاء ویروس به دانشمندان سپرده شده و بزودی شاهد کشف این راز خواهیم بود اما در برابر بسیاری حوادث عجیب، گمانه زنی و تردید مردم نیز بی دلیل نیست. اکنون کروناویروس دشمن مشترک انسان است؛ برای غلبه هر چه زودتر بر این ویروس بهتر است آمریکا در اطلاع رسانی شفافیت به خرج دهد و هر چه برای یافتن هر چه زودتر پاتوژن بیماری تلاش و با جامعه جهانی همکاری کند، نه اینکه با سوء استفاده از شیوع بیماری، به سیاهنمایی و تهمت به کشورهای دیگر بپردازد

3 Mar 2020
3 Mar 2020

‎روشنگری درباره کلیپی که به تازگی در فضای مجازی پخش شده و با زیرنویس کاملاً غلط وانمود شده که مردم چین اقدامات ایران را در مبارزه با کرونا  مسخره کرده است و عامدانه سعی در ایجاد سؤ تفاهم بین مردم ایران و مردم چین کرده اند
2 Mar 2020

سخنرانی شنیدنی استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای دانشجویان درباره ویروس کرونا

صحبت های یکی از استادان دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای دانشجویانش در مورد کرونا
خیلی آموزنده است، علمی و کاملا تخصصی،
تیم پزشکی دانشگاه شیراز، قوی ترین تیم پزشکی در سراسر خاورمیانه است
به امید ریشه کن شدن ویروس کرونا
1 Mar 2020

ورود متخصصان چینی به تهران برای مبارزه مشترک با کرونا

ورود متخصصان چینی به تهران برای مبارزه مشترک با کرونا


چند روزی است که شیوع ویروس کرونای جدید در ایران شدت گرفته و باعث شد مردم چین ضمن ابراز همدردی با مردم ایران بیدرنگ به کمک آنان بشتابند.

با وجود جدی بودن وضعیت شیوع کووید-19 در چین و ادامه مبارزه سخت داخلی با این بیماری، دولت و مردم چین همزمان به کمک دیگر کشورهای محل شیوع این ویروس شتافته اند.

هوا چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز گذشته از طریق شبکه های اجتماعی خبر داد که یک یک گروه از کارشناسان صلیب سرخ چین به صورت داوطلبانه برای حمایت از اقدامات ایران در جهت جلوگیری و کنترل شیوع کووید-19 راهی تهران شده اند. وی نوشت: ویروس کرونا دشمن مشترک بشریت است و همه باید در کنار هم با آن مقابله کنیم. هیچ چیز نمیتواند مردم ایران را شکست دهد.


این گروه پنج نفره از اعضای صلیب سرخ چین همه اهل شانگهای هستند که باعث شده برخی کاربران فضای در واکنش به این موضوع بنویسند: پزشکان شانگهای در سه جبهه "شانگهای، وو هان و ایران"مشغول مبارزه هستند که به خوبی وظیفه شناسی پزشکان و متخصصان چینی برای جلوگیری از شیوع این بیماری را نشان میدهد.

پیش از این نیز کمکهای پزشکی چین شامل کیت تشخیص کرونا، دستگاه های اکسیژون، مواد ضد عفونی، دما سنج الکترونیکی و موارد دیگر وارد تهران شد. قبل از این، سفارت چین و شرکتهای چینی در ایران 250 هزار ماسک و 5000 کیت تشخیص کرونا را به ایران اهدا کردند.

اخیراً، بسیاری از دوستان چینی مردم ایران از جمله دیپلمات های بازنشسته، کارکنان بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکز چین، اساتید و دانشجویان بخشهای زبان فارسی، بازرگانان و بسیاری دیگر از مردم چین با تشکیل گروههای ویژه ترجمه، تلاش کرده اند آخرین اطلاعات و راهنماییها درباره جلوگیری از ویروس کرونای جدید را ترجمه کنند و از طریق اینترنت و شبکه های اجتماعی در اختیار مردم ایران قرار دهند.

سفارت ایران در چین روز جمعه در حساب کاربری خود در «وِی بو» از کمک ‌های چین ابراز قدردانی کرد و نوشت: چین در دوران سخت مبارزه با ویروس کرونا به کمک دوستان ایرانی خود شتافت که ما از این بابت بسیار سپاسگزاریم. دوستی با ارزش در دوران سختی، پشتیبان قوی برای ادامه مبارزه مشترک با ویروس کرونا ویروس و نیروی محرکه برای پیشبرد روابط دو جانبه در آینده به شمار می‌رود.

چین و ایران شرکای راهبردی همه جانبه یکدیگر هستند و همواره در دوران سخت به یکدیگر کمک و از یکدیگر حمایت می‌کنند. زمانی که ویروس کرونای جدید در چین شیوع پیدا کرد، ایران پیش از همه کشورها به کمک چین آمد و در عمل نشان داد که شریک غم و شادی مردم چین است و چین هرگز این موضوع را فراموش نمی‌کند.

چین و ایران هر دو در جبهه نبرد با کرونا قرار دارند. در حال حاضر، روند جلوگیری و کنترل بیماری در چین با دستاوردهایی مؤثر همراه بوده و توسعه اقتصادی و اجتماعی به سرعت در حال بازگشت به روال عادی خود است. بر اساس تازه‌ ترین آمارهای منتشر شده، تعداد بیمارانی که پس از درمان از بیمارستان مرخص شدهاند برای اولین بار از تعداد مبتلایان جدید بیشتر بود است و خارج از استان هو بِی، تنها 4 مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده است اما اکنون وضعیت ایران نگران کننده است و هر چه سریعتر باید اقدامات لازم برای پیشگیری از شیوع بیماری انجام شود.

در مقابل ویروس، هرگز نباید اعتماد به نفس کور داشته باشیم. با توجه به متفاوت بودن اوضاع داخلی کشورها نسبت به یکدیگر، وضعیت شیوع بیماری نیز در کشورها مختلف متفاوت خواهد بود؛ اما با این حال پیشنهاد میکنیم که ایران با بررسی تجربیات چین در یک ماه گذشته، از اقدامات و راهکارهای مؤثر آن استفاده کند.

دستیار ارشد دبیر کل سازمان جهانی بهداشت، در بازدیدی که اخیراً از استان هوبی چین داشت گفت، "در حال حاضر راه چین تنها راه باثبات واقعی [برای مبارزه با کرونا] است". بسیاری میگویند که بدون دارو و واکسن خاص، این بیمار درمان نمی‌شود. اما چین تمام امکانات موجود را به کار بسته است و تا آنجا که امکان دارد برای نجات جان انسانها تلاش میکند. وی افزود،"اگر خودم مبتلا بشوم، برای درمان در چین می‌مانم".

تا بیست روز دیگر، عید نوروز در ایران فرا میرسد و مسافرتهای نوروزی مردم با خطر افزایش شیوع کرونا در نقاط مختلف ایران همراه است. لذا به دوستان ایرانی پیشنهاد می‌کنیم که عید امسال، در حد امکان از مسافرت و رفت و آمد بپرهیزند و دید و بازدید و دورهمی را کنار بگذارند. مردم ایران بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند اما با توجه به تشدید بیماری، بهتر است از دست دادن، روبوسی و بغل کردن هم بپرهیزیم.

چین و ایران دو تمدن دیرینه و درخشان هستند و مانند ملت چین، هیچ مشکلی بر ملت ایران نیز غلبه نخواهد کرد.اطمینان داریم ایران در مبارزه با ویروس کرونا پیروز خواهد شد.

29 Feb 2020

تلاش ها برای تولید واکسن کرونا 

تلاش ها برای تولید واکسن کرونا 
تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در ژنو گفت که هم‎اکنون پژوهش‎های گوناگون روی 20 نوع واکسن برای ویروس کرونای جدید در حال انجام است و برخی از درمان‎ها نیز وارد مرحله آزمایش‎های بالینی شده‎اند که پیش‌بینی می‌شود نتایج آن طی چند هفته آینده مشخص شود.
28 Feb 2020
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6